VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Berounský hokej přichází o svou ikonu, u týmu Medvědů končí po patnácti letech vedoucí družstva Miloslav Růžička

Beroun/ Před koncem letošního ročníku odchází z pozice vedoucího mužstva Berounských Medvědů jedna z ikon berounského hokeje Miloslav Růžička. „Odcházím na vlastní žádost ke konci února. Dostal jsem výbornou nabídku na práci ve sportovní žurnalistice a jsem moc rád, že mi vedení umožnilo odejít zkusit dělat novou práci, ale poslední čtyři zápasy u týmu ještě udělám,“ říká Miloslav Růžička, který je v hokejových prvoligových kuloárech téměř synonymem pro berounský hokej. Ohlédnutí za jeho patnáctiletým působením u Medvědů nyní přinášíme prostřednictvím rozhovoru.

3.3.2009
SDÍLEJ:

Berounští hokejisté otočili zápas s Mostem v závěrečných dvanácti minutáchFoto: DENÍK/Josef Kardoš

Jak ses vlastně dostal k berounskému hokeji?

Bylo to někdy koncem jara 1994. Tenkrát mi tuhle funkci nabídl pan Drda a pan Slaboch, tehdejší prezident klubu. Pamatuji si, že jsem pak byl na dovolené na ostrově Kos v Řecku a protože tenkrát ještě nebyly mobilní telefony, tak jsem odtamtud volal z telefonní budky panu Slabochovi, jak to dopadlo. Vystřídal jsem v téhle funkci Slávu Křesťana, který se přesunul k mládeži. Nešel jsem do neznámého prostředí, protože jsem už tenkrát pracoval externě pro Berounský deník a chodil jsem jak na domácí zápasy a jezdil jsem s mužstvem i na zápasy ven. S klubem jsem žil a znal jsem jak lidi, tak i prostředí. Pamatuji si, že jsem třeba o přestávkách chodil i do kabiny. A chodili tam často i lidé, kteří tam neměli co dělat, zkrátka fanoušci. Tehdejší kouč Bohumil Čermák při jednom zápase vypěnil a o přestávce začal v kabině řvát, aby lidi, co tam nemají co dělat, vypadli. Já jsem se pomalu přesouval taky, ale on mě zadržel, že mě se to netýká a můžu tam zůstat. To mě tenkrát moc potěšilo.

Celou dobu jsi působil na pozici vedoucího mužstva?

Ano. I když v samotných začátcích jsem některé hráče i masíroval. Pamatuji si třeba na Milana Filipiho, kterému jsem se pořád smál, že má lýtka jako závodní koroptev. On fakt na lýtkách měl snad jen kost a kůži. Vaškovi Slánskému jsme se smáli, že vypadá jako cik… Ne pardon, jako Rom, protože byl hrozně snědý. No a třeba Jirka Jelen měl pro svoje velké přirození přezdívku „pornoherec“. Ten by se svým „vybavením“ fakt mohl živit. A Jarda Michalovič měl zase obrovské palce u nohou, jako by mu na ně vjela válcovačka. My mu říkali „Míchačka“, ale mezi berounskými děvčaty měl důvěrnou přezdívku „Píchačka“.

Jaký máš nejhezčí zážitek za dobu svého působení u týmu?

No můžu říci, že těch hezkých bylo přece jen více než těch špatných, i když v posledních třech letech se to možná vyrovnalo… Tak ta jízda v roce 2004, která skončila až pátým finálovým zápasem s Jihlavou, to nejde zapomenout. Ale rád vzpomínám i na konec 90. let, kdy se nám taky dařilo a končili jsme nahoře v tabulce. Třeba zápas ve Znojmě před 8 500 diváky byl zážitek. Tehdy jsme s Pavlem Hynkem říkali, že to 3. místo je nedoceněné a časem se na to bude vzpomínat jako na zázrak. Tenkrát nám to nikdo nevěřil. K hezkým zážitkům však patří i setkání se zajímavými lidmi, kterých bylo opravdu hodně a které člověk znal do té doby třeba jen z televize nebo novin. A také mi zůstala spousta přátelství a dobrých kamarádů po celé republice. Určitě mám za těch 15 let na co vzpomínat.

Jaký zážitek byl naopak nejhorší…

Tak kromě jiného to byly povodně v roce 2002, to byla hrůza. My jsme na zimáku s Lukášem Krajíčkem a Milanem Kopeckým vynášeli věci z kabiny, až jsme tam měli vody po pás. Pak jsme museli utéct a když jsme tam pak druhý den s Petrem Třineckým vlezli, tak to byl doslova děs. Poslední dva roky byly zase ze sportovního hlediska fakt hrůta, co si budeme povídat. Špatných momentů bylo samozřejmě dost. Nejhorší je srážka s blbcem, jak se říká. Můžu říci, že těch blbců jsem potkal taky hodně. A nebylo to jen na hráčských postech, ale i v různých jiných funkcích. Nebudu se tady teď otírat třeba o rozhodčí, ale někteří mi připadali, že je doma manželka řeže hlava nehlava a oni si pak ty svoje mindráky léčí při hokeji, kde jsou šťastní, že můžou ovlivňovat zápas a cítí se důležitě. Ale i sudí byli výborní, nezapomenu nikdy třeba na Aleše Staňka z Brna. To byl Pan Rozhodčí, ale i Pan Člověk. Z těch mladších mám nejblíž k panu Lacinovi. Co se týká některých hráčů, tak je krásně nazval kouč Prostějova Lojza Chlustina – pseudohvězdy. Ale těch bylo naštěstí hodně málo.

Bylo Ti někdy na střídačce hůř, než letos?

Letos je to asi extrém, i když loni to taky nebyla sláva, ale nebyly to takové nervy. Musím říci, že se tady musí v kádru udělat podstatné změny a radikální řez. Takhle to dál prostě nejde. Ale to není otázka pro mě a nechci do toho kecat jiným lidem.

Na koho z hráčů, kteří prošli kádrem Medvědů nejraději vzpomínáš?

Jé těch bylo! Já bych je tady mohl jmenovat, ale určitě bych na někoho zapomněl a on by mi to měl za zlé. Myslím, že z těch hráčů by bylo velice slušné extraligové mužstvo. Já nejraději vzpomínám na Romana Málka, se kterým jsem dodnes velice dobrý kamarád. Vzpomínat budu určitě i na Láďu Slížka, Radka Křesťana, Jirku Novotného, Petra Horčičku. Z těch dřívějších na Vaška Eiselta, Mojmíra Musila nebo Jardu Špeldu. Sranda byla s gólmanem Kopřivou, to byl pacient, ale výborný kluk. Ale raději dost, protože bych zapomněl na jiné. A taky jsou tací, na které nebudu vzpomínat rád, to k životu prostě patří.

Na koho z trenérů vzpomínáš nejraději?

Tak já vycházel dobře se všemi. Sranda byla třeba s Pavlem Hynkem. My měli spolu domluvu, že každé ráno musíme říct nějakou anekdotu. Já si vtipy nepamatuju, a tak jsem si je pak už vymýšlel „z voleje“. Pavel to nikdy nepoznal, ale byly to hrozné bláboly. Výborný byl Pepík Jandač, ten si nenechal do ničeho kecat a jel si pořád podle sebe. A taky to dotáhl až do reprezentace. Zvláštní byl taky Vláďa Bednář, ten měl zajímavou zálibu v internetu, kde koukal pořád na jedny a ty samé stránky. No, raději to nebudu komentovat. Z pohledu hráčů je každý trenér špatný, nikdo se nikomu nezavděčí. Velká legrace byla s Karlem Najmanem a Jindrou Setíkovským, Leo Gudasem.

Kteří hráči byli podle tvého názoru největšími osobnostmi, které v Berouně kdy hráli?

Tak asi Roman Málek, svého času i Jirka Cmunt, který vyhrál kanadské bodování celé ligy. To byl obrovský úspěch. Velkou osobností je podle mě i Jarda Nedvěd, na něj já nedám dopustit. Zajímavou postavičkou byl pro berounské fanoušky Pavel Maleček, hokejista od Pánaboha. Ale ten svůj talent trochu zmařil. Myslím, že kdyby trochu víc přemýšlel, tak by dneska mohl dělat něco okolo hokeje a byl by vysmátý a respektovaný.

Který trenér měl v Berouně asi největší autoritu u hráčů?

Tak svého času Ota Vejvoda. To byla autorita a hráči by, tenkrát když jsme ligu vyhráli, pro něj udělali cokoliv. Při jeho dalším působení v klubu už se ozývaly sem tam nějaké pochybnosti o autoritě, ale já osobně na něj nedám dopustit a klobouk dolů před ním. I když mu nemohu zapomenout toho Davida Balázse. Nemůžu si pomoct.

Vzpomeneš si, který zápas Medvědů byl podle Tvého názoru nejzajímavější?

Zajímavých byla spousta. Z té negativní stránky asi ten doma s Kometou Brno, když jsme vedli v polovině zápasu 7:1 a skončilo to 7:7. To bylo neuvěřitelné. A z té druhé stránky zase ten s Chomutovem, když jsme prohrávali po dvou třetinách doma 0:4 a nakonec se nám povedlo vyhrát 5:4 v prodloužení. To byl fofr.

Máš nějaké zajímavé zážitky s některými hráči či trenéry?

No těch bylo! Je škoda, že jsem si je nezapisoval a pak to nesepsal. To by byl trhák! Většina těch příhod a historek je nepublikovatelných, protože bych shodil toho kterého hráče nebo trenéra, a to nechci. Třeba někde u piva bych dokázal vyprávět celý večer, to určitě.

Co bys popřál Medvědům do dalších, doufejme prvoligových, let?

Tak já se s Medvědy neloučím nadobro. Možná, že tady budu ještě pracovat nějak externě, uvidím jak se dohodneme třeba od nové sezóny. Navíc budu chodit na zápasy co budu moct, takže v kontaktu budu a samozřejmě chci být. Doufám, že budu chodit dál na 1. ligu a nebudou to v dalších letech takové nervy jako teď v posledních letech a dočkáme se tady zase třeba play off.

Viktor Burkert ml.

3.3.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Ostatní specialisté a 35 400 Kč

Řídící pracovníci na základních školách ŘEDITEL/KA ZÁKLADNÍ ŠKOLY. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 35400 kč, mzda max. 39500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ŘEDITEL/KA ZÁKLADNÍ ŠKOLY - Místo výkonu práce: Hudlice. Celá výzva konkurzu zveřejněna na "www.obec-hudlice.cz". Zaměstnanecké výhody: vyplívající ze zaměstnání ve školství. Kontakt: výběrové řízení: 12.7.2018.. Pracoviště: Mateřská škola hudlice - hudlice, Jungmannova, č.p. 147, 267 03 Hudlice. Informace: Pavel Hubený, +420 603 585 484.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič skupiny B 27 000 Kč

Řidiči osobních a malých dodávkových automobilů (kromě taxikářů a řidičů dopravy nemocných a raněných) ŘIDIČI POHOTOVOSTNÍ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 27000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ŘIDIČI POHOTOVOSTNÍ - místo výkonu Beroun. Upřesňující informace: jednosměnný provoz - převážně denní směny, střídání krátkého a dlouhého týdne, nabízená mzda včetně prémiové složky. Požadavky: ŘP sk. B, popřípadě C s platným profesním průkazem a digitální kartou výhodou (ne podmínkou!), flexibilita, spolehlivost, pečlivost. Zaměstnanecké výhody: měsíční prémiové ohodnocení, stravenky, zaměstnanecké benefity. Kontakt: e-mailem.. Pracoviště: Pac hořovice s.r.o. - beroun 1, Na Ostrově, č.p. 274, 266 01 Beroun 1. Informace: Dana Mrkáčková, +420 311 548 627.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 13 500 Kč

Obsluha pil a jiných zařízení na prvotní zpracování dřeva OBSLUHA PIL A JINÝCH ZAŘÍZENÍ NA PRVOTNÍ ZPRACOVÁNÍ DŘEVA. Požadované vzdělání: bez vzdělání. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: OBSLUHA PIL A JINÝCH ZAŘÍZENÍ NA PRVOTNÍ ZPRACOVÁNÍ DŘEVA - místo výkonu: Libomyšl. Kontakt: tel. (Po-Pá: 7:00-15:00 hod.).. Pracoviště: Dřevokomplex r + r, s.r.o. - libomyšl, 267 23 Lochovice. Informace: Jiří Roubíček, +420 775 550 600.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Ostatní odborní pracovníci ve 22 000 Kč

Ostatní pracovníci v sociálních službách v oblasti ambulantních a terénních služeb a domácí péče VEDOUCÍ TRÉNINKOVÉHO PRACOVIŠTĚ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: VEDOUCÍ TRÉNINKOVÉHO PRACOVIŠTĚ - Místo výkonu práce: Vráž. Nástup možný ihned. Upřesňující informace: možnost pracovní smlouvy na DPP, DPČ, možnost zkráceného pracovního poměru. Náplň práce: rozvoj a vedení tréninkového pracoviště, kde si klienti se zdravotním postižením osvojují základní pracovní návyky a jednoduché pracovní činnosti v provozním zázemí Penzionu Klubíčko Vráž (nákupy potravin a příprava jednoduchých pokrmů studené i teplé kuchyně, úklidy společných prostor, praní a žehlení erárního prádla, péče o květinovou výzdobu a zahradu, údržbářské práce, výroba drobných dárkových předmětů, KnihoBudek, ptačích budek aj. výrobků ze dřeva, koordinace činnosti klientů a pracovních asistentů, vedení pracovních činností klientů, zajištění realizace zakázek obcí a firem, nákup potřeb, evidence vyrobených a prodaných výrobků, zpracování podkladů pro fakturaci zakázek. Zaměstnanecké výhody: možnost osobního rozvoje a dalšího vzdělávání, 5 týdnů dovolené, stravenky. Kontakt: telefonicky (všední dny, 8:30-16:30 hod.), e-mailem.. Pracoviště: Klubíčko beroun, z.ú. - vráž, Květnová, č.p. 109, 267 11 Vráž u Berouna. Informace: Alena Pecková, +420 722 955 596.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Opilý řidič srazil cyklistu, za volantem ho vystřídala manželka. Také pila

Účastníci workcampu v Karlštejně prožijí devět dnů nedaleko slavného hradu Karla IV.

Karla IV. uctí jeho Karlštejn nočními hranými scénkami

Jízda po dálnici bez známky se prodražila o tisícovku

Střední Čechy – Častěji než našinci neplatí nyní za dálnici cizinci. Nasvědčují tomu alespoň poznatky ústeckých celníků, kteří prověřují dálniční známky i v části středních Čech: kontrolují dálnici D8 od Petrovic až po Prahu.

Plavci Berouna uspěli na Letním mistrovství ČR

Beroun - Berounští plavci trávili první prázdninové dny na vrcholné soutěži letní sezony v Praze - Podolí, kde se konalo 12.-15.července Letní mistrovství ČR dorostu a dospělých. Na závody se sjela celá plavecká špička z 84 oddílů se 472 závodníky z celé České republiky, aby se poprala o mistrovské tituly, a mohla si na poslední chvíli plnit limity do reprezentačních družstev a na Mistrovství Evropy dospělých.

Šílené podmínky. Berousek prodával tygry Vietnamcům kvůli čínské medicíně

Kauza "Tygří oko" už dostává konkrétní obrysy. Celníci ve spolupráci s policií a Českou inspekcí životního prostředí odhalili nelegální obchodování s chráněnými zvířaty. Obviněni jsou tři muži, jeden z nich je už ve vazbě. Podle všeho chovatel Ludvík Berousek prodával tygry do tržnice SAPA, aby je pak mohli Vietnamci prodávat na produkty čínské medicíny.

Větší hrozba, než nehody: to, co nosí lidé v hlavě

Střední Čechy – Očkování proti pneumokoku. Jedna z prvních otázek, s níž se setkává každý, kdo řeší přijetí někoho ze svých blízkých do domova seniorů či obdobného zařízení. Pro leckoho je to překvapení. O invazivním pneumokoku se moc neví.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT