David Volek se narodil 16.června 1966 v Praze. S hokejem začínal už ve čtyřech letech na Slávii. V Edenu naskočil do hokejové přípravky, krátce se hokeji učil i na Spartě, aby se znovu vrátil zpět do Slavie. Zde ho poté vychovával stejně jako řadu jiných skvělých hráčů trenér Zbyněk Zavadil. Hrával v ní za žáky, dorost a až do doby, kdy ho zlákala Sparta. Slavie totiž hrála nižší soutěž, a tak byl přestup do konkurenčního týmu zcela logický. Ve Spartě se velmi rychle vypracoval v jednu z opor týmu a přišly i starty za reprezentaci a to jak za mládežnické výběry, tak později za výběry dospělých. V klubu působil v jedné lajně s Jiřím Hrdinou a Jiřím Doležalem, spolu předváděli skvělý hokej a dávali plno branek. Nebylo tedy divu, že kompletní sparťanský útok obdržel nominaci do reprezentace. V roce 1987 spolu hráli na MS ve Vídni, na Kanadském poháru a o rok později na olympiádě v Calgary. V sezóně 1986/87 se Volek stal nejproduktivnějším hráčem ligy.

V roce 1988 hrála Sparta ve finále s Košicemi, titul nezískala. Pak však přišla dopingová aféra, zpráva lékařské komise hovořila jasně: hráči Sparty Volek a Petrovka byli při testu pozitivní. Oba nařčení odmítali, v celé záležitosti bylo mnoho nejasností a podivností. Přišly samozřejmě pomluvy, články v novinách. Hráčům hrozil trest, ale David Volek na nic nečekal. V roce 1984 byl draftován týmem New York Islanders, chtěl hrát NHL a zájem byl i ze zámoří. A tak zmizel do Ameriky. Musel ale překonat nástrahy tehdejšího režimu, přes hranice utekl společně s dcerou Jaromíra Henyše za pomoci Riche Wintera, v současnosti známého hráčského agenta.

V týmu Ostrovanů se představil poprvé v sezoně 1988/89, byla to vydařená premiéra - v 77 zápasech si připsal 59 bodů (25+34), v roce následujícím odehrál všechna utkání svého týmu. Nejvíce se zapsal do podvědomí hokejových fanoušků v roce 1993. V základní části si připsal jen 21 bodů (8+13), ale v prvním kole play-off přešel jeho tým přes Washington 4:2 na zápasy. V tom dalším jej čekal suverén té doby, Pittsburgh Penguins. Spolu s nesmlouvavým obráncem Dariusem Kasparaitisem, který znepříjemňoval život hvězdám soupeře v čele s Mario Lemieuxem a Jaromírem Jágrem, patřil David Volek k největším postavám série. O postupu Ostrovanů přes Tučňáky rozhodl v prodloužení sedmého utkání tvrdou ranou z prostoru pravého křídla. Byla to určitě jeho nejslavnější branka v NHL. Další sezona byla jeho poslední zámořská, v 32 zápasech dal pět gólů a na devět přihrál. Pouze pět úspěšných zásahů Volkovi scházelo do mety 100 gólů v NHL.

V tom, aby hrál dále na vrcholné úrovni, mu bránily vleklé problémy se zády. Následoval návrat do Evropy a působení v nižších soutěžích u nás a v Německu. Na podzim roku 1995 se v devětadvaceti letech vrátil v dresu pražské Sparty na domácí extraligový led. Předcházela tomu jednání se zámořskou pojišťovnou, která mu faxem potvrdila, že mu v případě startu za Spartu nebude krátit pojistku. Odehrál však pouze pět zápasů, v nichž zaznamenal tři góly. S hokejem tak skončil v necelých třiceti letech.

U hokeje však zůstal, po ukončení aktivní kariéry začal pracovat jako skaut týmu Buffalo Sabres. Začal působit u sparťanské mládeže, odkud se dostal na pozici asistenta trenéra Slavomíra Lenera. Následně se vrátil zpět k mládeži pražské Sparty. V minulé sezóně byl na pozici hlavního trenéra sparťanské juniorky, se kterou obsadil v juniorské extralize osmé místo.

Viktor Burkert ml.