Snad až na pár výjimek bez větších individualit nastupoval národní tým na led proti Slovensku. Hokejová veřejnost byla zvědavá především na to, jak se podaří zapracovat mladé hráče do sestavy. Vždyť Nečas, Hronek, Chytil a další jsou na první velké reprezentační akci mezi dospělými, pro Hronka se dokonce jednalo o úplný debut v národním týmu. A nutno říct - bylo to znát. 

Začátek byl však nadějný. Plekanec fantasticky našel osamoceného Kubalíka, jenž však Čiliaka překonat nedokázal. Úvodní tlak českého týmu příšel vniveč a když si Gudas odpykával trest za nedovolené bránění, bylo ještě hůř. Krištof perfektně tečoval střelu od modré čáry a Francouz byl bez šance - 0:1. Český tým to viditelně opařilo a Slováci převzali otěže zápasu. Pochvalu zaslouží snad jen Faksova formace, která se dokázala dostávat do šancí, jinak byl výkon v první třetině bezzubý. Mladým hráčům odskakovaly puky, kombinace byla nepřesná a když už se někdo z Čechů dostal ke střele, narazil na bezchybného Čiliaka, který si mistrovskou formu z brněnské Komety přivezl i do Dánska. 

Jako kdyby tréner Jandač v první přestávce pokropil hráče živou vodou. Hned zkraje druhé třetiny se po návratu z trestné lavice zapojil do útoku Jaškin, jenž společně s Kubalíkem vybojoval puk a druhý jmenovaný ho šikovným blafákem zasunul Čiliakovi mezi betony - 1:1. Bohužel se opakoval scénář z první třetiny. Tentokrát fauloval Jaškin a otupil začínající nápor českého týmu. Slováci dokázali využít přesilovku i tentokrát a Sekera po střele od modré mohl slavit vedení 1:2. Optická převaha borců v červených dresech byla zřejmá, ale míjela se s účinkem. Do ojedinelé, avšak obrovské šance se dostal Hyka, Čiliak však zakročil skvěle. 

Jako kdyby z Čechů spadla nervozita až ve třetí třetině. Do té doby nejistý Nečas zlepšil pohyb a bylo ho plné hřiště. Nejen jeho. Šance si postupně vypracovali Jaškin, velkou šanci měl i kapitán Červenka či dobře hrající Šulák, ze kterého po roce stráveném v AHL sršela jistota v rozehrávce. Tlak gradoval, zejména Řepíkova šance přímo volala po vyrovnání, v poslední chvíli ho však zradila brusle a podklouzl. Navíc Čiliak stále držel slovenské akcie vysoko. Poslední minuty již Francouz sledoval ze střídačky a zdálo se být konec nadějím, Červenka však prokázal, že může zaskočit i na postu brankáře a udržel šanci na vyrovnání. A to opravdu přišlo. Nečas v posleních vteřinách nabral rychlost v obranném pásmu, narazil si s Kubalíkem a střelou "do teploměru" překonal Čiliaka. Srovnáno. 

Slovensko se z vyrovnání nedokázalo otřepat a v prodloužení mohl brzy rozhodnout nabuzený Nečas. V posledním momentu však nedokázal usměrnit kotouč za Čiliakova záda a v plné rychlosti narazil do zadního mantinelu. Evidentně otřesený se dlouho nezvedal z ledu, nakonec ho však opustil po svých. O chvíli později se do zakončení prodral Jaškin, který šel za svojí střelou a dokázal přehodit Čiliaka, kterému tak utkání pořádně zhořklo. 

Říká se "konec dobrý, všechno dobré". Přece se však ve hře národního týmu zejména v prvních dvou třetinách objevovaly věci, na kterých bude potřeba v průběhu šampionátu zapracovat. Zejména hra v oslabení zřejmě bude tématem pro zlepšení. Pozitivem je, že zranění Martina Nečase se nezdá jako vážné a dle slov asistenta trénera Kalouse by měl být v pořádku, i když jeho start proti Švédsku je vážně ohrožen. Český tým zaslouží rozhodně pochvalu, především za trpělivé dobývání soupeřovy branky a zlepšený výkon ve třetí třetině. 

"Od začátku to bylo relativně dobré, ale i nervózní. Dělali jsme chyby, soupeř se dostal na koně, ale od druhé třetiny jsme se zlepšili a byli lepší. Mrzí nás bránění přesilovek, musíme lépe blokovat střely. Závěr byl úžasný," hodnotil zápas pro ČT asistent kouče Česka Jiří Kalous. 

Další zápas čeká národní tým již dnes, v neděli, kdy od čtvrt na pět vyzve úřadující mistry světa ze Švédska. Sestava zřejmě dostane kosmetické úpravy, dá se však předpokládat, že nijak razantní zásahy do složení formací trenéři dělat nebudou. 

Česko - Slovensko 3:2 pp (0:1, 1:1, 1:0 - 1:0)

Branky a nahrávky: 22. D. Kubalík (Nestrašil, Jaškin), 60. Nečas (D. Kubalík), 63. Jaškin (Polášek, Nestrašil) - 8. Krištof (Sekera, Nagy), 26. Sekera (Nagy). Rozhodčí: Kaukokari (Fin.), Mayer (USA) - Malmqvist (Švéd.), McCrank (Kan.). Vyloučení: 3:3. Využití: 0:2. Diváci: 12 490.

ČR: Francouz - Gudas, Jordán, Sklenička, Moravčík, Šulák, Polášek, Hronek - Hyka, Faksa, Červenka - Nestrašil, Nečas, Jaškin - Řepík, Plekanec, D. Kubalík - Chytil, Horák, Kousal. Trenéři: Josef Jandač, Jiří Kalous, Václav Prospal a Jaroslav Špaček.

SR: Čiliak - Čajkovský, Sekera, Ďaloga, Graňák, Jaroš, Jánošík, Fehérváry - Jurčo, Krištof, Nagy - Bakoš, J. Mikúš, Haščák - Svitana, Buc, D. Bondra - Skalický, Marcinko, Cingel. Trenéři:Craig Ramsay, Vladimír Országh a Róbert Petrovický.

Zdroj: Youtube

Další výsledky druhého hracího dne: 

Norsko - Lotyšsko 2:3pp

Švýcarsko - Rakousko 3:2pp

Finsko - Jižní Korea 8:1

Francie  Bělorusko 6:2

Dánsko - USA 0:4