Kdo bude dělat panu Žemličkovi asistenta? Před časem proběhla informace, že zájem byl o kladenského Petra Kasíka, který ale do Berouna jít nechtěl.

Měli jsme zájem o Petra Kasíka, ale on zůstal jako asistent na Kladně. Pak jsme jednali ještě s jedním trenérem z Kladna. Smlouva již byla připravena, ale ten člověk se rozhodl jinak, protože má stálé zaměstnání, které nechtěl nyní opustit. Takže dohoda padla. Pro nás to nebylo až takovým problémem, protože vzhledem k tomu, kolik jsme tu měli hráčů, Richard Žemlička to zvládal dobře sám. Od prvního srpna počítáme s kvalitním asistentem trenéra Žemličky, se kterým je připravena smlouva. Rýsuje se zajímavá dvojice trenérů nastupující generace. Myslím, že to bude kvalitní dvojice.

Co se týče financí, je těžká doba. Jak se náročná situace podepsala na berounském hokeji? Předpokládám, že platy hráčů šly hodně dolů…

Samozřejmě, je to vidět i na tom, kolik hráčů má v současné době v Berouně podepsanou smlouvu. Přes léto jsme trénovali zhruba s deseti hráči. Museli jsme smlouvy upravit. Smlouvy jsou upravené na letní období a na období hlavní soutěžní sezony. Někteří hráči podepisují smlouvy až nyní. Někteří buď trénovali v jiných klubech, nebo trénovali individuálně. Reagujeme na ekonomickou situaci. Jednání s hráči nejsou jednoduchá. Od toho se odvíjí i to, že někteří hráči, kteří zde hráli, tu zřejmě nebudou. Nám nic jiného nezbývá. Aby klub fungoval, tak k tomu muselo dojít. Dochází k tomu i v jiných klubech, i když v první lize jsou i kluby, které mají dostatek financí. Ale nejsou to kluby, které by s námi licitovaly o hráče. Už v loňské sezoně jsme určitá úsporná opatření dělali, ale letos je to hodně razantní.

Bude mít vůbec berounský hokejový klub dostatek financí na nadcházející ročník první ligy?

Úsporná opatření, která děláme, abychom získané finance správně použili, jsem popsal v předcházející odpovědi. Těchto nepopulárních kroků je ještě víc. Díky tomu bychom měli mít finance na nadcházející sezonu. Pro nás bude ale klíčové předvést, za těchto námi nastavených pravidel, kvalitní sportovní výsledek. Musíme tyto faktory sladit dohromady, a to je ten nejtěžší úkol. Já věřím, že se nám to podaří.

Před časem se mluvilo o tom, že Berounští Medvědi by měli podepsat partnerskou smlouvu s Kladnem. Tím by pro Beroun vznikla na první pohled výhodná spolupráce. Medvědi by vlastně byli farmou napojenou hned na dva extraligové kluby – Spartu Praha a Kladno. Dopadla jednání dobře?

Určitě dopadlo dobře to, že spolupráce se Spartou Praha se prodloužila o rok. Se Spartou Praha je smlouva o spolupráci podepsaná. S Kladnem je smlouva před podpisem, dnes jsem o tom mluvil s Milanem Volfem – výkonným ředitelem Kladna. V podstatě máme napsaný nějaký širší kádr, ve kterém už počítáme i s hráči z Kladna. S Kladnem to ale fungovalo výborně i dříve, kdy jsme neměli podepsanou žádnou smlouvu.

Po minulé sezoně se mluvilo o tom, že mužstvo zřejmě dozná řady změn. Vezměme to postupně. Jak vypadá situace v obraně?

Z obránců, kteří tu hráli delší dobu, podle posledních zpráv skončil s aktivní kariérou Petr Braniš. Nabízeli jsme mu smlouvu, kterou neakceptoval. Nerozešli jsme se určitě ve zlém. Petr Braniš mi oznámil, že má možnost lukrativnějšího zaměstnání. Jakub Vojta jde ze Sparty na hostování do Ústí nad Labem a Matěj Cunik odešel ze Sparty na Slovensko. Lukáš Bolf je v kádru Sparty. David Růžička trénuje na Kladně a bojuje o místo v kádru. Máme o něj zájem, v případě, že nebude hrát na Kladně, mohl by se tu objevit. Jaroslav Nedvěd podepsal smlouvu a měl by nadále působit v Berouně. Robin Malý tu bude také působit. Petr Vošmik je hráčem Sparty, bude to tam zkoušet a pokud neuspěje, měl by jít do Berouna a uvidíme jak bude vypadat. Jirka Jelínek zde pokračovat nebude, hledá si angažmá. Bohdan Višňák je hráčem Kadaně, která za něho požaduje za hostování pro nás nyní neakceptovatelné podmínky.

A co se týče nových hráčů v obraně?

Na ledě by se měl zapojit Jiří Jebavý ze Slavie, který tu bude na hostování. On hrál tři roky v Havlíčkově Brodě a střídavě nastupoval v extralize za Slavii. Je tu na zkoušku Lang z Kadaně. Šanci dostane Vacek, který je z berounské juniorky. Pak máme zhruba deset obránců na papíře, které nebudu jmenovat, protože bojují o místo na Spartě a na Kladně. Oba týmy teď mají šest pětek a určitě nějaký počet hráčů vypadne. Máme nějaké představy, o které hráče by mohlo jít. Jedná se převážně o mladé hráče. My bychom ještě chtěli získat minimálně jednoho zkušenějšího beka.

Přejděme k brankářům. Jak vypadá situace ohledně mužů s maskou?

Cikánek je jedničkou na Kladně, Novotný je momentálně dvojkou na Spartě. Byl tu Tonda Štelmach, který se vrátil z hostování do Plzně. Dle mých zpráv je v Sokolově. Máme spolupráci se Spartou a s Kladnem, odkud bychom měli mít k dispozici na střídavé starty jejich „dvojky“. Jsme dohodnutí s Vláďou Růžičkou ze Slavie, že zde bude na hostování působit Dominik Furch. Měl by se zapojit od začátku přípravy na ledě. Navíc je tu Kareš, který loni chytal druhou ligu v Roudnici nad Labem.

Jak to vypadá s útokem?

Máme Jana Rudovského, Martina Kupce a Ladislava Vlčka s tím, že Kupec je nyní na zkoušce v Plzni. Výraznou posilou a myslím, že klíčovým hráčem by měl být Jirka Hašek. Jsme rádi, že jsme se dohodli s Davidem Švagrovským, který byl vloni druhý v kanadském bodování týmu. Bude v Berouně působit na hostování, s tím, že bude mít střídavé starty do Slavie. Pak je tu z dalších hráčů Jan Besser, Michal Pavel, Jirka Novotný a to je v podstatě osm útočníků, se kterými nyní počítáme. Jsou to hráči, kteří by měli tvořit kostru týmu v útoku. Je dané, že ze Sparty by měl na začátku srpna vykrystalizovat jeden útok nebo jedna pětka pro nás a další hráči by mohli přijít při zužování kádru v závěru srpna. K tomu jsou tady také hráči Kladna, kteří se nevejdou do kádru. Jsou tam potencionálně zajímavá jména, ale nechci je teď zveřejňovat, protože oni bojují o místa v extraligových kádrech a ti hráči určitě mají šanci si místo v týmu vybojovat.

První výraznou posilou je Jiří Hašek.

V minulé sezoně prokazoval své kvality v Šumperku, což byl jeden z nejslabších týmů 1.ligy. Ukázal sílu a za třicet pět zápasů udělal třicet dva bodů. Navíc má zkušenosti i z extraligy. Máme o něm reference, je to i charakterově dobrý hráč. Silný a velký hráč, který umí dát gól. Takže si myslím, že je to výrazná posila. Je to trošku jiný hráč, než na které jsme tu byli zvyklí. Zaměřili jsme se trochu na robustnější hráče, kteří tu chyběli. Z tohoto důvodu jsme rádi, že jsme se dohodli i se Švagrovským.

V závěru minulé sezony v Berouně působili útočníci Fiedler s Kopeckým. S nimi počítáte i nadále?

S Fiedlerem jsme celkem byli spokojení. Táhla se ale různá jednání, která prodlužovala naší akceschopnost. Ale nebyl to hráč, o kterého jsme stáli v první řadě. Nebyl by špatný, ale když jsme si dali na papír hráče Kladna a Sparty, tak by pro nás nebyl příliš výhodný. Stál by nás peníze, protože je hráčem Mladé Boleslavi a za druhé on je z Jihlavy a dostal nabídku z Havlíčkova Brodu. Nebyl to hráč, o kterého bychom se přetahovali.
Milan Kopecký začal dobře, ale pak šly jeho výkony dolů. Bylo znát, že dlouhodobě netrénoval organizovaně v klubu a neměl letní přípravu. A to se musí projevit. Bavili jsme se, že kdyby udělal letní přípravu, tak by asi byl platný. Ale my jsme do poslední chvíle nevěděli z ekonomických důvodů, co a jak bude. Navíc je to hráč Litvínova a museli bychom platit hostování.

Donesla se ke mně informace, že by se v Berouně mohl objevit Matěj Kos, který v minulé sezoně patřil mezi nejvýraznější hráče druhé ligy a také vyhrál kanadské bodování.

Bojuje v Kladně o místo v extraligovém kádru. Existuje i varianta, že se objeví i v Berouně, ale nechci nijak předbíhat.

Podle všeho to vypadá, že dvojice útočníků Martin Tvrzník a Petr Šinágl je na odchodu do Litoměřic. Je to pravda?

Ano, jednáme o jejich budoucím angažmá s Litoměřicemi. Nabídli jsme oběma hráčům smlouvu, kterou neakceptovali. Máme zatím ústní dohodu s Litoměřicemi o podmínkách hostování Martina Tvrzníka, ale smlouva podepsaná není. O Petru Šináglovi probíhají jednání a uvidíme, jak to dopadne. Během července budeme vědět víc. U obou hráčů se to trochu táhne, ale my máme nějaké požadavky a nechceme ani nemůžeme, za neadekvátních podmínek, konkurenci poskytovat naše hráče.

Jak se zatím daří skládat mužstvo? Předpokládám, že hlavní fáze přijde až v přípravě na ledě, kdy navíc extraligové celky začnou zužovat kádry…

Je jasné, že hlavní fáze přípravy a skládání mužstva přijde na ledě. Vše k tomu směřuje.

Kdy vůbec čeká Medvědy první trénink na ledě?

Měli bychom poprvé vyjet na led ve středu 28.července.

Když jsme u ledu, příprava letos kromě zápasů s Pískem, Benátkami, Táborem a Kadaní přinese divákům i zajímavé mezinárodní měření sil. Medvědi hostí 20. srpna švýcarský celek EHC Visp. Pro fanoušky jsou ale připravena i další lákadla, jako třeba zápas Sparty v Berouně… Můžete přiblížit situaci ohledně Tipsport cupu v Berouně?

Rozpis přípravných zápasů je na našich internetových stránkách. K tomu musím říct, že může dojít ke změnám. Měli jsme jednání na Spartě a ohledně Tipsport cupu mohou přijít změny. Jisté je to, že 8. srpna by v Berouně měla nastoupit Sparta proti Mountfieldu a měla by tu hrát i zápas se Znojmem. V přípravě Medvědů ještě možná něco přibude, nebo se zápasy posunou. O změnách budeme příznivce samozřejmě informovat.

Po několika letech, kdy měli Medvědi v úvodu sezony opravdu hodně těžký los, to letos vypadá mnohem přijatelněji…

Je jasné, že je těžké začínat jako vloni s Ústím, Olomoucí a Chomutovem. Ale my jsme pak neporazili doma třeba Chrudim. Je těžké říct, jestli je to lehčí nebo ne. Začátek je samozřejmě hodně důležitý. Vloni jsme se z toho dlouho hrabali, a když jsme se nám to celkem podařilo, tak nám forma odešla mezi vánočními svátky. Každopádně musíme začít lépe než před rokem.

První liga bude mít v nové sezoně opět jiný hrací systém. Nebude se již hrát nadstavba sudá-lichá, ale soutěž bude po základní části rozdělena. Můžete přiblížit herní systém první ligy pro novou sezonu?

Na konferenci v Karlových Varech se definitivně hlasovalo o systému soutěže. Odsouhlasilo se, že baráž mezi extraligou a první ligou zůstane, jak byla (nejhorší celek extraligy a vítěz play off 1. ligy – pozn. Red.) a mezi ostatními soutěžemi bude široká baráž. První liga se bude nejprve hrát dvakrát každý s každým. To znamená třicet kol, pokud bude šestnáct účastníků. Zatím to vypadá, že ano. Pak se soutěž rozdělí na dvě poloviny od prvního do osmého místa a od devátého do šestnáctého. Ty celky pak mezi sebou ve skupinách odehrají čtrnáct zápasů. Celkem tedy bude 44 kol. Další boje zůstávají v loňské podobě tj. předkolo, play- off, play – out…

Klub opět uspořádal náborový turnaj mládeže. Daří se z takovýchto akcí získávat mladé hráče?

Pracujeme i na tomto poli. Proběhl opět náborový turnaj a šikovné kluky jsme se snažili podchytit. Základna ubývá a snažíme se získat děti do klubu. Snažíme se, abychom, když přijdou, jim mohli půjčit nějakou výstroj, aby měli něco do začátku. Berounská mládež hraje i in-line hokej. V kategorii 1999 a mladší obsadili na mistrovství republiky třetí místo.

Když jsme u in-line hokeje, v těchto dnech probíhá v Berouně mistrovství světa. Předpokládám, že klub spolupracuje s pořadateli mistrovství.

Od 3.7. do 8.7. probíhá turnaj žen, od 12.7. do 17.7. budou bojovat muži. Zatím to vypadá, že všechno klape. Jsme organizátorům samozřejmě k dispozici. České národní týmy mají k dispozici kabinu A týmu, s organizátory sdílíme kanceláře, pomáháme s distribucí lístků atd. Všichni máme zájem na tom, aby mistrovství světa dopadlo dobře po organizační stránce a samozřejmě, pokud možno, aby se našim reprezentantům podařilo vyhrát nejcennější medaile. Rád bych pozval fanoušky, aby si našli cestu na berounský zimní stadion a přišli se podívat na tuto pro Beroun jedinečnou událost, jakou mistrovství světa v in-line hokeji bezesporu je a zároveň aby podpořili naše reprezentační výběry v bojích o medaile.