Před čtyřmi roky vyhráli základní část druhé nejvyšší soutěže, v následném play off došli Berounští Medvědi až do finále. Od té doby má však jejich umístění v základní části sestupnou tendenci. Pokles v tabulce se Středočechům nepodařilo zastavit ani v nedávno skončené sezóně. Tým podruhé za sebou nepostoupil do vyřazovacích bojů, což mrzí i generálního manažera Josefa Drdu. „Nebyla to zrovna dobrá sezóna, protože jsme nesplnili cíl být do osmého místa,“ hodnotí v krátkosti konečné dvanácté místo.

Zpočátku to na umístění na chvostu tabulky nevypadalo. Beroun v domácím prostředí dokázal zdolat Mladou Boleslav či Jihlavu. „Po pětatřicátém kole se nám vidina postupu do play off začala povážlivě vzdalovat, což způsobilo, že převážila ekonomická stránka. O naše klíčové hráče byl zájem a my jsme se rozhodli je uvolnit, což nás pochopitelně oslabilo,“ ohlíží se čelní představitel Berouna.

Šanci dostali mladí hráči z extraligových klubů. Soutěž nakonec zakončili na třetím místě od konce, přesto hledá Josef Drda pozitiva. „Dohráli to důstojně a někteří si řekli o místo v letošním kádru,“ těší dlouholetého berounského funkcionáře. „Mladí kluci hráli rychlý a dravý hokej, který měl díky zkušenějším hráčům, kteří zůstali, i myšlenku. Výsledkově to sice nebylo ono, ale nikdo z nich to nezabalil.“


Jak již bylo zmíněno, část z mladých hokejistů bude v týmu působit i v nadcházejícím ročníku. Proto není divu, že na lavičku přivedlo vedení muže, kterýmá s mládežnickým hokejem nemalé zkušenosti. Karla Najmana doplnil na střídačce Vladimír Bednář. „Leo Gudasovi skončila smlouva a my jsme mu chtěli umožnit, aby si vyzkoušel práci i jinde než v Berouně. Hledali jsme někoho, kdo má k mladým hráčům blízko a pan Bednář kývl na naši nabídku. Věřím, že se to osvědčí,“ doufá Josef Drda.


V Berouně sází na mladé hráče, kteří skončili v juniorských týmech a mezi dospělými by v extralize nedostávali tolik prostoru, již delší dobu a hodlají v tom pokračovat i nadále. „Jsme malé město, a když se tu objeví nějaký talent odejde většinou do extraligy,“ zdůvodňuje šéf klubu strategii. „Pokud hráči pochopí, že tu nejsou „za trest“, ale že díky angažmá v první lize získají zkušenosti, herní praxi mezi dospělými a možná i místo v extralize, dostaví se výsledky,“ doplňuje Drda.

Většina hráčů se z hostování vrátila. Na prvním tréninku však chyběli Jaroslav Kameš a Josef Zajíc. „Jarda Kameš bude stabilní dvojkou Znojma se střídavými starty, takže dokud neodchytá určený počet zápasů, může nastupovat za oba týmy,“ prozrazuje Josef Drda.
„S Pepou Zajícem jsme se dohodli na ukončení smlouvy. Nedařilo se mu úplně podle našich představ, navíc tu byl určitý komunikační zádrhel mezi ním a trenéry. Rozešli jsme se však v dobrém. Podle mých informací se připravuje na dráhu mimo led. Trénuje mládež Kladna a měl by dělat sportovního ředitele ve Slaném,“ dodává Josef Drda na adresu dalšího zkušeného harcovníka.

Kádr se teprve tvoří, ale první zajímavá posila již v berounských sítích uvízla. Roční smlouvu podepsal se středočeským klubem čtyřiadvacetiletý obránc Georg Privoznik, jenž má na kontě několik startů za národní týmy Rakouska v divizi I mistrovství světa osmnáctek i dvacítek a v loňské sezóně oblékal dres Lince v rakouské nejvyšší soutěži.


„Jeho nastávající tchán dělá ředitele jednoho berounského podniku a kontaktoval nás s tím, že by Georg měl zájem hrát v Čechách, protože se mu líBÍ techničtější hokej, který se v Čechách hraje. Když jsme nad tím přemýšleli, uvědomili jsme si, že proti nám hrál v přípravě. Dohodli jsme se zatím na rok, pak se uvidí,“ líčí Josef Drda.

Rovnocennou trenérskou dvojici v Berouně vytvořili Karel Najman a Vladimír Bednář, který donedávna vedl juniory Ústí nad Labem. „I když se nám poprvé v historii podařilo udržet v extralize juniorů, rozhodl jsem se odejít. Měl jsem smlouvu jen na rok a navíc odešel i Pavel Hynek, za nímž jsem tam v podstatě šel,“ připomíná mistr světa z roku 1972 konec trenéra Ústeckých Lvů.

Následně přilétla nabídka z Berouna, již někdejší kouč reprezentační dvacítky s radostí přijal. „Narodil jsem se tu. I když tu nebydlím, mám k městu velký vztah. Také jsem chtěl poznat trenérskou práci mezi dospělými. V mládežnických kategoriích jsem se pohyboval už dost dlouho,“ vysvětluje důvody svého rozhodnutí vyslyšet lákání Berouna.

Na lavičku se postaví spolu s mužem, který vedl Medvědi v minulém ročníku. „S Karlem Najmanem jsme oba trenéři na stejné úrovni, ale na nějaké rozdělování kompetencí je ještě brzy. Nechci příliš předělávat zvyklosti, které zavedl loni. On zná hráče lépe než já, přestože mou malou výhodou je znalost mladých hokejistů z juniorské extraligy,“ říká Vladimír Bednář na adresu spolupráce mezi trenéry.

Dosavadní zkušenosti v Berouně si novic v realizačním týmu Medvědů pochvaluje. „Všichni chtějí trénovat, makají naplno. Na rozdíl od juniorů nemusím nikoho hlídat, aby tréninky nešidil,“ srovnává Vladimír Bednář na závěr naší sondy.