Loni si vítězství vystříleli a titul mistrů světa získali v mužské kategorii Staré pušky - hokejisté ze Žďáru nad Sázavou. Tento tým si dělá zálusk na obhajobu, ale letos ho doplní také české dívky - Magda Genčevová, Marina Hužvárová, Jana Vacková, Magda Charvátová a Eva Adamová. Stalo se tak díky přidělené divoké kartě, která umožní českým hokejistkám účast na šampionátu v kolébce ledního hokeje.

Pro náš tým je důležité, že je sestaven ze čtyř hráček Berounských Lvic. A proč tak malý počet hráček v jednom družstvu?

„Rybníkový hokej se hraje na přírodním ledě na hřišti velikosti přibližně jedné třetiny velkého hřiště, jak ho známe ze zimních stadionů po celém světě. Hraje se o čtyřech hráčích v poli bez brankáře, mantinely tvoří shrabaný sníh. Branka je stejně široká (1,83 m) a vysoká jen 0,3 metru. Rozhodčí – tzv. supervizor mimo hrací plochu počítá góly, ale také fauly, protože za ty se nechodí na trestnou lavici, ale připisuje se technický gól ve prospěch faulovaného soupeře. Přesný přehled o stavu utkání má tak vlastně jen supervizor a hráči se dozvědí výsledek až na konci zápasu,“ popsal guru berounského ženského hokeje Václav Roztočil.

Berounské lvice začínají v Kanadě MS v rybníkovém hokeji.Zdroj: Václav Roztočil

Letošního mistrovství světa v rybníkovém hokeji v Plaster Rocku se zúčastní pět českých družstev v mužské kategorii - Czech Lions z Chomutova, HC Hockey Ostrava, Namest Oslavoe Captain, zmíněné Staré pušky ze Žďáru nad Sázavou a První Laina z Oseku nad Bečvou. A letos poprvé děvčata z Berouna pod názvem Beroun for Prague Ladies. „Holky si pomohly s názvem Prahy, aby bylo vidět, že jsou z Evropy,“ vysvětlil Roztočil. Ze Slovenska se zúčastní tři družstva v mužské kategorii, všechna se skvostnými originálními názvy jako Bratislava Blizzard, Frosty Shots Zoznam, a Knight of Nature.

Pořadatelé na svém webu uvádějí, že se mistrovství zúčastní celkem 120 týmů ze 17 zemí světa. Nejvíce týmů je z USA – které reprezentují 35 amerických států. K tomu dvanáct kanadský teritorií.

Samotná utkání se hrají na přírodním jezeře, na němž je vytvořeno dvacet herních ploch, takže může hrát současně až 40 týmů! „Pro diváky je to úžasná podívaná a velmi atraktivní na sledování zápasů, protože se stále něco děje a v kanadské přírodě tu hokej voní daleko víc než v hale pod umělým osvětlením,“ je přesvědčen Václav Roztočil.

Doplnil, že i na jezeře Roulston jsou všechna kluziště nasvětlena pro hru s večerní atmosférou nesrovnatelnou s atmosférou v hale. „Teď jen držet všechny palce na rukou i nohou, aby naše hokejistky dobře reprezentovaly český rybníkový hokej, který ve své jednoduchosti a kráse je ten náš pravý český hokej – holky makejte,“ dodal Václav Roztočil.