Jágr by v sezoně mohla hrát ve Spartě, ale nevyloučil ani jiné extraligové kluby. Jako majiteli hokejového Kladna by mu ale jeho hostování muselo dávat smysl a Rytířům užitek. „Podmínkou by bylo, že v nejdůležitější části sezony, tedy v play off, bych hrál jen za Kladno. Jakákoliv spolupráce s extraligovým klubem by tak končila v lednu," jasně prohlásil.

"Kdybychom byli zajištěným klubem a neměli žádné starosti, tahle myšlenka by v mé hlavě vůbec nebyla. Jenže bohužel nemám na starosti jen sebe a jako majitel Rytířů jsem zodpovědný za celý klub, včetně jeho mládeže," řekl dále Jágr  tím, že kdyby řešil jen sám sebe, tak už hokej dávno nehraje. „Musím se pokusit sehnat co nejvíc peněz. Nejsem člověk, který by si řekl, že musím hrát jen za Kladno. Musím si dát dohromady plusy a minusy," doplnil.

Jágr dobře tuší, že ne všichni fanoušci jeho krok pochopí, zvlášť pokud půjde o hostování ve Spartě, která vždy byla největším kladenským rivalem.  "Samozřejmě to vnímám. Kladenský klub ale beru jako své dítě, ke kterému mám zodpovědnost. Jestli je tady otázka života a smrti, přežití a nepřežití, čímž neříkám, že konkrétně je, musíš se prostě rozhodnout jinak, než by ses rozhodoval v běžné situaci," konstatoval Jágr, který navíc ještě není ani rozhodnutý, zda bude pokračovat v kariéře.

Fanoušci Kladna reagují na svém diskusním fóru různorodě. Někteří Jágrovo uvažování chápou, jiní vůbec. Jeden by raději viděl vlastní sestru ve vykřičeném domě než Jágra v dresu se značkou hlavního partnera Sparty na prsou, druhý to dokonce přirovnává k působení komunistické straně ve vládě. Fanoušek Vlčíík pak jednoznačně píše, že pokud se tahle transakce dokončí, permanentku si kupovat nebude. „Šaška nikomu dělat nebudu!“

Pro mnohé je naopak Jágrovo hostování v Praze smysluplnější než jeho kontakty s šéfem vlády Andrejem Babišem či cesta do Číny. A třeba Ziki 242 ho přes nesouhlas hájí. „Nejde hrát za někoho jiného, aby pomohl sobě, ale aby pomohl Kladnu. Udělal někdy někdo něco podobného? Pro Kladno nebo pro jiný klub? Ano, možná se to může zdát jako zaprodání se, ale Sparta je sice nenáviděný, ale pořad jen sportovní klub. Není to organizace potlačující lidská práva, fungující z kriminální činnosti nebo cokoliv jiného odporující mému přesvědčení. Nelíbí se mi to, ale v zájmu Kladna jsem ochoten to pochopit,“ napsal Ziki 242.

Fanoušek Jaro zase míní, že pokud střídavé starty Kladnu finančně pomohou, proč je nerealizovat? „Je důležité mít na základní část Chance ligy dobrej tým, kterej se obejde i bez JJ,“ je přesvědčen a vzájemnou spolupráci Kladna se Spartou považuje kvůli blízkosti klubů za nejrozumnější. „A vzájemná rivalita? Fajn, proč ne, je to příjemné zpestření pro sport i fanoušky.“

Buď jak buď, Jágra si nenárokuje jen Kladno, ale v podstatě celý český hokej. Nově je ve výkonném výboru Českého svazu ledního hokeje i ve Sportovní radě státu. Tím své město přerostl tak jako hráč během svojí kariéry.

Slavnostní křest knihy Sport na Kladně, jejím autorem je Otakar Černý.
FOTO: Ota Černý a jeho Sport na Kladně se dočkali