„Rekonstrukce kladenského stadionu se oproti plánu prodlouží, proto je potřeba, abychom našli arénu v okolí, která bude vyhovovat extraligovým standardům. Chomutov je jednou z variant,“ potvrdil mluvčí kladenských hokejistů Lukáš Jůdl s doplněním, že jednání ale pokračují. „V nejbližších dnech nebo týdnech bychom měli mít závěr,“ dodal.

Představitelé Chomutova už se setkali s Jaromírem Jágrem, který je oslovil v souvislosti s pronájmem jako majitel klubu. Podle předběžných informací hledají Rytíři Kladno azyl pro patnáct utkání.

„Chomutovská aréna má všechny potřebné parametry pro extraligová utkání. Řada místních navíc umí organizovat a produkovat akce na této úrovni,“ je přesvědčený náměstek primátora David Dinda (Nový sever). „Obsluha, hostesky, pořadatelé, servis ve VIP zónách, ti všichni by mohli získat pracovní příležitosti na několik měsíců,“ vnímá pozitiva.

S ohledem na Piráty a jejich fanouškovskou základnu ale bude do jednání zapojen také klub, který aktuálně hraje pouze krajský přebor. „Jediný, kdo je tady doma, jsou Piráti Chomutov. A je úplně jedno, jakou momentálně hrají soutěž,“ řekl k tomu Dinda. „Rozumím skalním fanouškům, kteří chtějí arénu jen pro náš klub. A myslím, že to dobře chápou i zástupci Kladna. Krajský přebor a extraliga by si určitě nepřekážely. Pokud by se ovšem jednání měla posunout, bude to s vědomím a pozitivním přístupem chomutovského klubu,“ dodal.

Piráti jsou o zájmu Jaromíra Jágra informováni. „Víme o tom samozřejmě delší dobu. Myslíme si, že není nijak kolizní, aby tu Kladno pár zápasů odehrálo,“ uvedl šéf hokejové klubu Daniel Badinka. „Zatím nemám větší podrobnosti, když ale budu vycházet z toho, že by přijeli na zápas a zase odjeli, asi bychom to zvládli. Naší kabinu jim ale nedáme, ta zůstane Pirátská,“ zdůraznil.

Kromě toho, že by měl Chomutov, potažmo jeho společnost Kultura a sport, příjem z pronájmu zimního stadionu, jsou ve hře i další přínosy. Na úvodním jednání obou stran například byla řeč o možné prezentaci partnerů Pirátů v rámci extraligy.

„Já osobně mám pirátské srdce a paradoxně právě proto si myslím, že je to zajímavá příležitost, která stojí za úvahu. Třeba se i díky tomu objeví nový sponzor, kterému přijde zajímavé financovat hokej v Chomutově,“ přál by si náměstek Dinda, který v minulosti působil jako marketingový šéf Pirátů.

Piráti Chomutov hráli v letech 2012 – 2014 nejvyšší hokejovou soutěž v České republice. Poté sestoupili do první ligy a od minulé sezóny působí v krajské soutěži.

Chomutov a jeho plusy i minusy. A co další stadiony? 

Jaké se Kladnu nabízejí varianty na případný azyl, pokud se oprava jeho stadionu do začátku extraligy nestihne? Mnoho jich není. Nejprve se mluvilo nahlas o holešovické hale, kde roky hrávala Sparta. Výhodou haly je fanouškovská dostupnost. Řada fandů v Praze pracuje, ti další sednou na vlak a za půl hodiny mohou být na nádraží Praha-Bubny, odkud je to do haly kousek. Nevýhodou haly ale mohou být (kromě stáří) nadprůměrné rozměry její ledové plochy. Kladno totiž staví tým z Kanaďanů a ti jsou zvyklí spíše na užší ledové plochy. To je výhoda Chomutova, kde Piráti umí s plochou zahýbat a zvládli by její zúžení díky modernější technologii haly snáz. Bonusem je, že dost hráčů Kladna Chomutovem prošlo a halu znají (Račuk, Hlava, Pitule). Dobře se tady hrálo rovněž Jaromíru Jágrovi. 

Co se dopravy týče, z Kladna se lze do Chomutova dostat poměrně snadno za 50 minut, jenže cesta není úplně bezpečná a stává se na ní vysoké procento mnohdy tragických nehod. Co se týče vlaku, roky pojila obě města pravidelná linka, ale v dnešní rychlé době by stejně neměla šanci - cesta trvala tři hodiny.

Někdo spekuluje o hale Slavie v Edenu, ta ovšem nemá pro extraligu povolení. Jeho zisk by byl hodně problematický a stál by další vysoké finance. Bez šance získat extraligovu licenci je rovněž Beroun, jednoznačně i Kralupy, Slaný nebo Rakovník. Na těchto stadionech by Rytíři mohli ale odehrát některé přípravné zápasy. 

Další možností by mohla být O2 Arena, jenže tu má v pronájmu Sparta Praha. Ta má exkluzivní právo na její hokejové využití a Kladno by do své aktuální "domoviny" určitě nepouštěla ráda, tam by jednoduše vyhrál byznys. Riskovat, že Pražané vyrazí raději na Jágra než rozpočtově o moc dražší kádr Sparty by vedení "S" určitě nechtělo.

Byznys nakonec bude vládnout i při rozhodnutí Jágra, kde se svými Rytíři nakonec zakotví.