Středočeský hokej má dlouhodobě výborné výsledky. Zejména díky proslulé líhni talentů z Kladna má kraj nejvyšší zastoupení v NHL. V extralize má jediného zástupce v Mladé Boleslavi, desítky dalších hráčů působí v jiných klubech.

Blížící se olympiáda v Koreji také není pro Středočechy tabu. Původem berounský kouč Josef Jandač si vybral třeba Benešováka Michala Řepíka či Kladeňáka Jiřího Sekáče. 

K tomu, aby i mladí kluci z kraje mohli dosáhnout úspěchu obletovaných hvězd, je nutné udělat spoustu krůčků a kroků. Ty první vycházejí z nejmenších klubů, které existují prakticky v každém větším městě. Jak už jsme ale naznačili, hokej zdaleka není jen otázkou talentu. Stále víc se točí kolem peněz.

Významnou částkou se podílí rodiče, k tomu přidejte výraznou sumu putující z pokladnic měst a obcí. Podílí se i hokejový svaz. Leckde platí profesionálního trenéra nebo pomáhá s náborovými akcemi typu Pojď hrát hokej, která se rozjede všude v příštím týdnu.

Zimní stadiony ve středních ČecháchZdroj: Deník

RODIČE PLATÍ NEJVÍC
Do budoucna to může být problém českého sportu. Chcete-li, aby vaše byť hodně talentované dítě došlo do nejvyšších pater, budete muset sáhnout hluboko do kapsy. V tomhle ohledu je na tom ale hokej relativně slušně, když ho postavíme třeba vedle krasobruslení.

I tak zaplatíte hodně – zejména za výstroj a příspěvky klubu. Ty se hodně liší. Například v Mladé Boleslavi, kde je díky automobilce vyšší životní úroveň než jinde, platí hráč od 8. třídy výš patnáct set korun měsíčně. V Neratovicích si dorostenci musí vyčlenit dokonce 1700 korun.

V menších klubech se pochopitelně platí méně peněz. Benátky si vystačí s výběrem 6500 tisíce korun na sezonu, a to jen u starších kategorií, mladší platí ročně tisícovku.

MOTIVACE
Motivační pobídky nejmladším kategoriím nejsou výjimkou. Ať už je to „odpuštění“ členských příspěvků v prvních měsících či dokonce v celém prvním roce, nebo sourozenecká sleva. V Boleslavi či Čáslavi zaplatí bráchové každý jen polovinu z příspěvku. A pro změnu v Berouně či Žebráku neplatí žádné příspěvky v úvodních dvou měsících. Ve Slaném dokonec půl roku.

„Chceme, aby si děti ověřily, zda je pro ně hokej dobrý sport a až poté se rozhodly, zda budou pokračovat nebo ne,“ vysvětluje Viktor Burkert z týmu Medvědů.
Dalším bonusem je výstroj zdarma. Díky pomoci svazu ji nabízí prakticky každý středočeský klub, aspoň pro ty nejmenší. V Kladně ji dostávají hráči víceméně po celou dobu jejich aktivní činnosti od klubu. Jen pokud chce mít hráč nadstandardní věci, musí investovat rodiče.

„V tomto směru se v poslední době hodně změnilo. Především díky spolupráci se svazem došlo ke zlepšení podmínek a máme tak možnost začínajícím hokejistům poskytnout pomocnou ruku a zajistit jim zmíněné vybavení,“ shodují se Roman Heindl z Příbrami a Michal Petržílka ze Sedlčan.

Luboš From z SC Kolín správně upozorňuje na úhel pohledu. Náklady na jednoho hráče na sezonu jsou nejen podle něj mnohonásobně vyšší, než je členský příspěvek. „Potom by klub mládeži platil mnoho věcí, které jsou zadarmo, a to v našem případě díky městu Kolín, jež z převážné části financuje mládež,“ chválí From hlavního partnera.

BEZ MĚST SE NEOBEJDOU
Ve středních Čechách stojí umělé ledové plochy ve 23 městech, tři z nich mají plochy dvě (Kladno, Boleslav, Příbram). Téměř všechny jsou pod střechou (vyjma Dobříše). V Hořovicích si vymysleli kvůli ušetření zajímavou verzi, kluziště pokrývá nafukovací hala.

Na provoz prakticky všech ale přispívají radní z rozpočtů města a obcí. Ve velkých klubech miliony (třeba Kladno každému klubu 3,5 milionu), jinde třeba na provoz stadionů. „Bez podpory města by to prostě jít nemohlo,“ jsou zajedno všichni funkcionáři.

ZÁKLADNA JE ŠIROKÁ

Co se týče počtu hráčů, je na tom Středočeský kraj dobře. Nejnovější klub z Čáslavi má jen 40 dětí, nejlépe je na tom naopak největší Kladno. Ve sedmdesátitisícovém městě fungují už mnoho desetiletí dva oddíly – kromě Rytířů ještě PZ. To dává porci 400 hokejistů. Pouhých 12 kilometrů vzdálené Slaný se pod vedením šéftrenéra – olympijského vítěze Martina Procházky, připravuje další více než stovka borčíků.

A jiný ex-kladeňák Josef Zajíc se zase stará o mládež v Kralupech nad Vltavou, to je do Kladna 20 kilometrů. Ve městě, kde žije 18 tisíc obyvatel, se věnuje hokeji 250 dětí!„Jde o velký počet. I když se to samozřejmě nedá srovnat třeba s kladenskou akademií, kde hrávalo svého času i přes pět stovek hokejistů. Máme hodně dětí, a to je radost,“ přibližuje sportovní manažer Zajíc.

NĚKDY JE TO MOC BLÍZKO

Dotkli jsme se vzdáleností měst s kvalitní hokejovou přípravou. Ty nejsou velké ani ve severovýchodní části kraje. Třeba Poděbrady a Nymburk odděluje pár minut jízdy, což se pozná i na rivalitě mezi městy. „Podle mne je dobré, že se mládeži věnuje hodně klubů v blízkém okolí Poděbrad. Na druhou stranu se na malém prostoru přetahujeme o děti a těch bohužel není dostatek. Proto je potřeba kvalitní prací děti či jejich rodiče zaujmout,“ ví své poděbradský šéf Petr Fiala.

Důležité jsou rovněž časy na ledě. České hvězdy i jejich rodiče a prarodiče často procházeli útrapami, museli vstávat na tréninky za tmy. Možná i to je postrkovalo a stali se odolnějšími a lepšími. Dnes už s časy takové potíže nejsou. Ne, že by ranní tréninky úplně vymizely, ale je jich méně. „My máme fakt vynikající podmínky. Naše mládež má na ledě hodně prostoru a má dobré časy. Trénuje čtyřikrát týdně od tří do půl sedmé večer,“ chlubí se nymburský šéf Lukáš Král.

Naopak Michal Kaňka z Benešova má od šedesát dětí víc (140) a cítí, že by klub další plochu potřeboval. „Kluziště by bodlo ještě jedno, protože v odpoledních hodinách je na jednom plno, navíc je využívané i komerčně,“ posteskll si s tím, že by pomohly sportovní třídy, kluci i holky se totiž sjíždějí z mnoha míst.
Tohle vyřešili v Kladně, kde se k projektu sportovních tříd vrátili. K přesunu ze školy na stadion je připraven autobus, pauzy mezi tréninky a odchodem domů tráví s dětmi vychovatelky v takzvaném Klubíku.

Ve vyspělých zemích je něco takového normální a koneckonců, Česko vyspělou hokejovou zemí hodlá být i nadále. Armáda lidí kolem hokeje ve středních Čechách pro to dělá maximum. A zaslouží velký obdiv.

Text: Rudolf MUZIKA a středočeská redakce sportu