Vše odstartovala kauza brankáře Ivana Fedotova, který byl násilně zajat před stadionem a odvezen do Severomorsku, kde čeká na další přesun a sloužit by měl na vojenské základně na souostroví Nová země v Severním ledovém oceánu.

„Poslali jsme soudu všechny potřebné dokumenty a teď už jen čekáme, až nám potvrdí jejich přijetí a proces bude moci začít,“ řekl Alexej Ponomarev, jenž je právníkem ruského reprezentačního brankáře.

Dalším „exemplárním příkladem“ má být útočník americké Minnesoty Kirill Kaprizov. Ten je podezřelý z falšování vojenského průkazu, aby se vyhnul branné službě. Ruská média píší o tom, že pokud by pětadvacetiletá hvězda narukovala, šla by k výsadkářům.

Až dvanáct let vězení 

Kaprizov přitomnení posledním, na koho si ruský režim došlápl. Tamní média informují o tom, že Vladislavu Lukinovi z Vladivostoku a Michailu Vorobjovovi z SKA Petrohrad hrozí za vyhýbání se branné službě až dvanáctileté vězení s tím, že už s nimi bylo zahájeno trestní řízení.

Na situaci ruských hokejistů zareagoval například Ivan Provorov. Pětadvacetiletý obránce Philadelphie Flyers se podle zámořského webu The Atletic rozhodl, že do Ruska vůbec během léta neodcestuje.