Medvědi ztrácí na dvanácté Vrchlabí dva body a pokud na půdě soupeře vybojují vítězství, postoupí do vyřazovacích bojů. K postupu do play off musí Beroun v sobotu na půdě Vrchlabí vybojovat tři body, ostatní výsledky znamenají boj o záchranu.

Na takovýto zápas se v Berouně čekalo téměř pět let. Ano, tak dlouho již Medvědi marně usilují o postup do vyřazovacích bojů. Nezbývá než věřit, že se berounským hokejistům povede malý zázrak a vybojují potřebné tři body. Každopádně i v případě, že by nakonec postup do play off nevyšel, bude mít každý bod pro Medvědy doslova cenu zlata. Body ze základní části a nadstavby se totiž započítávají do bojů o udržení.

Do značné míry může být důležitým faktorem, v jakých sestavách oba celky nastoupí. Tato připomínka se týká hlavně družstva Medvědů. Poslední domácí utkání totiž nedohráli tahouni berounského družstva David Švagrovský a Ladislav Vlček. „Těžko říct, jak bude vypadat sestava na sobotu,“ uvedl po středečním utkání berounský trenér Richard Žemlička, na jehož svěřencích je znatelná únava. „Před čtrnácti dny jsme měli sedm hráčů nemocných nebo zraněných, takže jsme toho moc nenatrénovali,“ poznamenal Žemlička, který dodal, že v zápase se Znojmem chtěli Berounští hrát co nejdéle na čtyři pětky.

„V průběhu zápasu to moc nešlo,“ dodal Žemlička, který by rád využil služeb nejproduktivnějšího hráče 2. ligy Michala Kaňky z Benešova, kterého berounské vedení získalo na střídavé starty. „Pokud to bude se Švagrovským a Vlčkem špatné, tak máme deset útočníků, takže pak bychom ho asi nasadili,“ podotkl Žemlička. Jenže Benešov hraje v sobotu od 18 hodin utkání s Kobrou Praha a šance na nasazení Kaňky je tak hodně nízká.

Velkou roli budou v rozhodujícím utkání hrát určitě také nervy. K vidění bude určitě značná nervozita. Přece jen jde o zápas, který určí, zda byla sezona úspěšná, nebo naopak. Těžko odhadnout, kteří hráči budou pod větším tlakem. Vrchlabští mají na Medvědy v tabulce dvoubodový náskok, což znamená, že jim stačí ze sobotního utkání jen bod. Dle toho se dá usuzovat, že se Vrchlabí nikam zbytečně nepohrne. Na druhou stranu se dá očekávat velký tlak na hráče Vrchlabí, že musí do play off postoupit.

Medvědi nemají ve Vrchlabí co ztratit

I Medvědi mají jasný cíl postoupit do play off. Jenže v Berouně se již počítalo s tím, že Medvědi budou opět hrát jen o udržení a šance porvat se o vyřazovací boje jim tak trochu spadla do klína. Dalo by se tedy říct, že Medvědi nemají ve Vrchlabí co ztratit a mohou jen překvapit.

V neprospěch Medvědů určitě mluví jejich bilance na hřištích soupeřů. Z dvaadvaceti kol dokázali berounští hokejisté vybojovat na půdě soupeře tři body jen ve čtyřech případech. To je nejméně z celé ligy. Dodejme, že Medvědi dvakrát vyhráli v Šumperku, jednou v Táboře a jednou v Havlíčkově Brodě. I přes tuto hodně nelichotivou bilanci ale šance na vítězství existuje. Každý zápas začíná za stavu 0:0 a hokej je navíc sport, ve kterém jsou překvapení na pořadu dne. Za zmínku určitě stojí také fakt, že v loňské sezoně, ve které Vrchlabí obsadilo čtvrtou příčku po základní části, dokázali Medvědi na půdě soupeře vyhrát 3:2.

Čtyři porážky v řadě mluví jasnou řečí

Za zmínku ovšem stojí také fakt, že hokejisté Vrchlabí, pomineme–li kontumaci zápasu s Havířovem, v posledních čtyřech odehraných utkáních nebodovali. Navíc se Vrchlabí přestalo dařit střelecky a obrana také nepodává optimální výkony. Družstvo Vrchlabí má z posledních čtyř odehraných utkání skóre 5:17. Nabízí se srovnání s posledními čtyřmi zápasy Medvědů. Ti měli určitě lehčí soupeře než Vrchlabí a vybojovali v nich šest bodů se skóre 8:11.

Bude k vidění souboj Kladeňáků?

V závěru přestupního termínu došlo v kádru Vrchlabí k několika změnám. Především ve Vrchlabí skončil útočník Jan Čaloun. Naopak do Vrchlabí přišel z Kladna na hostování útočník Marek Čurilla a na střídavé starty může vypomoct i Tomáš Horna. V zápase se tak možná představí na obou stranách několik hráčů Kladna. Na střídavé starty získalo Vrchlabí i brankáře Michala Valenta. Vedení celku z Krkonoš ale počítá nadále na post jedničky s Ševčíkem.

V každém zápase chytal jiný gólman

V letošní sezoně zatím odehráli Medvědi s Vrchlabím tři utkání, zajímavostí ovšem je, že v každém střetnutí nastoupil v berounském dresu jiný gólman. Z trojice Přikryl, Cikánek, Novotný si nejlépe vedl kladenský Lukáš Cikánek, který si v domácím prostředí připsal 36 úspěšných zákroků a nemalou měrou přispěl k vítězství 3:2. Petr Přikryl si sice v prvním utkání na půdě Vrchlabí také připsal 36 zákroků, čtyři puky ale prošly za jeho záda. V nadstavbě se do berounské branky postavil mladík Filip Novotný, který si připsal 43 úspěšných zákroků. Zápas nakonec dospěl po remíze 4:4 až k nájezdům, ve kterých se více dařilo hostům. A kdo se postaví do branky ve Vrchlabí? Nejlepší variantou pro Berounby určitě byl Lukáš Cikánek, ten ale v pátek nastoupil v extralize.

Zápas posledního kola nadstavby, který začíná na zimním stadionu ve Vrchlabí v sobotu v 18 hodin bude jako hlavní rozhodčí pískat pan Hrubý, kterému budou asistovat pánové Hejl a Žídek.

Sestavy z minulého kola

HC Vrchlabí: Ševčík – Matějíček, Chaloupka, Čížek, Bendík, Chmelíř, Vála, Hanzl, Novajovský – Tvrdek, Filip, Rusnák, Gengel, Čurilla, Klimt, Kubeš, Hubáček, Látal, Procházka, Zíma, Mikšovský.

HC Berounští Medvědi: Cikánek – Nedvěd, Cunik, Vojta, Braniš, Růžička, Višňák, Diviš, Kopecký, Vlček, Fiedler, Švagrovský, Novotný, Besser, Šinágl, Pavel, Luňák, Karpov, Tůma.

Vzájemné zápasy:

15. kolo: Vrchlabí – Beroun 4:1, branky: 17. Gengel (Matějíček, Čaloun), 36. Rusnák (Bendík), 39. Mikšovský (Kubeš, Matějíček), Zíma (Pácal) – 37. Vlček (Kupec). Rozhodčí: Ondřej. Vyloučení: 4:9, navíc Braniš (B) 10 minut OT. Využití: 2:0. Diváci: 1482. Třetiny: 1:0, 2:1, 1:0.

Sestava Medvědů: Přikryl – Nedvěd, Cunik, Bolf, Malý, Vojta, Braniš, Vošmik – Švagrovský, Podlešák, Karpov, Vlček, Kupec, Rudovský, Pavel, Hrdel, Tvrzník, Kratzer, Mrňa.

30. kolo: Beroun – Vrchlabí 3:2, branky: 8. Luňák (Tůma, Vošmik), 25. Karpov (Šinágl), 38. Valský (Luňák) – 18. Pácal (Rusnák), 60. Rusnák (Filip, Andres). Rozhodčí: Jílek. Vyloučení: 6:6. Bez využití. V oslabení: 0:1. Diváci: 300. Třetiny: 1:1, 2:0, 0:1.

Sestava Medvědů: Cikánek – Nedvěd, Cunik, Růžička, Bolf, Braniš, Malý, Vošmik – Švagrovský, Rudovský, Vlček, Novotný, Diviš, Kupec, Karpov, Šinágl, Valský, Luňák, Tůma.

38. kolo: Beroun – Vrchlabí 4:5sn, branky: 15. Nedvěd (Karpov), 27. Diviš (Vojta), 46. Vlček (Diviš), 60. Vlček (Vojta) – 1. Rusnák (Filip), 2. Čaloun (Zíma), 24. Bendik (Gengel, Klimt), 26. Gajovský (Čaloun, Vála), rozhodující nájezd Gajovský. Rozhodčí: Ondřej. Vyloučení: 5:9. Využití: 3:1. Diváci: 300. Třetiny: 1:2, 1:2, 2:0 – 0:0.

Sestava Medvědů: Novotný – Nedvěd, Bolf, Růžička, Vojta, Braniš, Malý – Rudovský, Švagrovský, Tůma, Luňák, Diviš, Vlček, Besser, Pavel, Tvrzník, Karpov.