1) Milan Gulaš (HC Motor České Budějovice)
close info Zdroj: Deník/ Jan Škrle zoom_in Milan Gulaš nosil v reprezentaci i kapitánské "céčko".
V kategorii zapomenutých jednoznačně nejvíce zmiňované jméno. A je zcela na místě říct, že po právu. Šestatřicetiletý rodák z Českých Budějovic sice nepatří mezi úplné mladíky, ale svým neutichajícím umem a střeleckým instinktem zabijáka stále budí respekt napříč celou extraligou.
V kanadském bodování soutěže je v současné chvíli na devátém místě se ztrátou pouhých dvou bodů na top pětku, a kromě rozjetého Lukáše Pecha nenajdete v kádru Motoru užitečnějšího borce. Na prosincovém reprezentačním srazu navíc posbíral ve třech zápasech pět bodů a byl bez debat nejlepším českým hráčem v jinak bídném Pešánově kádru.
Jak trenér reprezentace, tak i její manažer Petr Nedvěd včera pronesli následující: „Shodli jsme se, že nám v kabině chybí víc lídrů. Poučili jsme se, proto jsme teď více vsadili na zkušené hráče.“ Jakou vizitku má tedy Milan Gulaš u trenérského sboru? Mladík sbírající potřebné zkušenosti? Ne, tohle je jednoznačný přešlap. Motor z jihu Čech bude národnímu týmu chybět. A nejen v přesilovkách.
„Pro mě je velké překvapení, že Milan v nominaci na olympiádu není, protože na Karjala Cupu v Moskvě podal velmi dobrý výkon a myslím si, že by si nominaci zasloužil. I za celou kariéru, protože měl často smůlu a účast na velkých turnajích mu utíkala," komentoval kontroverzní rozhodnutí Jaroslav Pouzar, trojnásobný vítěz Stanley Cupu.
2) Filip Chlapík (HC Sparta Praha)
close info Zdroj: ČTK zoom_in Filip Chlapík se upsal Spartě na dvě sezony.
Pokud řekneme o Milanu Gulašovi, že je v obrovské formě, tak jen těžko uvažovat nad adekvátním přirovnáním k současným výkonům sparťanského klenotu Filipa Chlapíka. Čtyřiadvacetiletý forvard se zkušenostmi z NHL přišel před sezonou do Prahy, aby se po protrápené štaci v Ottawě opět ukázal a připomenul, že se s jeho službami musí počítat.
A jak řekl, tak také udělal. Do extraligy vlétl jako hurikán a svým počínáním se rovněž přihlásil o pozvánku do národního týmu. Na turnaji ve Finsku se neuvedl vůbec špatně, avšak na předvánočním setkání v Moskvě už z neznámých důvodů absentoval.
Ve Spartě přitom podává přesně to, co se od něj očekává. O bodových žních ani nemluvě. V současné chvíli má na svém kontě 43 kanadských bodů, což z něj dělá druhého nejproduktivnějšího hráče ligy. Na vedoucího Petera Muellera navíc ztrácí jediný bodík. A je k zamyšlení, jestli by jeho přísun pro tým nebyl mnohem atraktivnější než třeba v případě Michaela Frolíka. "Štve mě to, nikdo ani nezavolal," řekl zklamaně.
3) Jakub Flek (HC Energie Karlovy Vary)
close info Zdroj: Český hokej zoom_in Útočník Jakub Flek v dresu národního týmu.
Říkalo se mu Pešánův černý kůň. Už na loňském mistrovství světa v Rize v něm trenéři objevili něco speciálního, co dodávalo národnímu týmu nevídanou energii. Pravidelně si jej poté brali na reprezentační srazy, na ledě plnil roli obrovského dříče, v kabině byl zase jedním z lídrů. Jeho nominace po zrušení příjezdu hráčů z NHL byla téměř tutovou věcí.
Jenže nyní se mince nečekaně otočila. Flek v nominaci chybí a ve veřejném prostoru se rázem vytvořila poměrně obsáhlá diskuse, kde nejčastěji najdete slova absolutního nepochopení. Je pravdou, že rodák z Mariánských Lázní letos neprožívá natolik úspěšnou sezonu jako třeba loni, ale svým osobitým stylem hry rozhodně pasoval do Pešánovy olympijské skládanky.
I navzdory mírnému stínu za očekáváním patří s 26 kanadskými body mezi trio nejproduktivnějších hráčů Energie a zejména v závěru ročníku, kdy půjde Západočechům o postup do play-off, bude hrát Flek klíčovou roli. A při pohledu na současnou nominaci se jen stěží hledá takhle spolehlivý borec, který bez problému snese i úlohu křídla ve čtvrtém útoku.
4) Jakub Krejčík (Dynamo Minsk)
close info Zdroj: Deník / Attila Racek zoom_in Jakub Krejčík si zahrál v národním týmu i na akci v Brně, kde několik let sám působil.
Jeden z obránců, který mohl v nominaci pro Peking rozhodně nahradit jednoho z dvojice Libor Šulák – Ronald Knot. Šikovný třicetiletý obránce se v letošním ročníku sice potýká s vícero zdravotními potížemi, ale i přesto stále patří ke stavebním kamenům defenzívy běloruského celku z KHL.
Na reprezentačním srazu v Moskvě vytvořil celkem slušnou obrannou dvojici s Lukášem Klokem, ve třetím utkání pro změnu nastupoval po boku Davida Musila. Nebylo to z jeho strany úplně růžové, ale v potápějící se posádce národního týmu rozhodně patřil mezi ty lepší hráče. I s jeho službami se tak trochu počítalo.
Jenže přednost dostali jiní kolegové z KHL. A dokonce i zraněný Ladislav Šmíd, jenž navzdory chybějící herní praxi přeskočil Krejčíka v pořadí náhradníků. Loni to byl desátý rok, co bývalý bek pražské Sparty i brněnské Komety pravidelně cestoval s reprezentací na nejrůznější akce v průběhu sezony. Na tu největší však odletí ti, kteří mu s jejich zkušenostmi, jaké ostatně vyžadují sami trenéři, nesahají ani po paty.
5) Andrej Nestrašil (HC Oceláři Třinec)
close info Zdroj: ČTK zoom_in Andrej Nestrašil patří v letošním extraligovém ročníku k největším hvězdám Ocelářů.
Z celé pětice nevybraných měl možná nejmenší šanci na úspěch, i přesto by si určitou pozici v olympijském týmu bez pochyby zasloužil. A ono by se i našlo. Centr druhého třineckého útoku se do Čech vrátil ve třiceti letech se čtyřletými zkušenostmi v zámořské NHL a stejnou porcí rovněž v Rusku. Stal se tak jednou z nejzvučnějších posil české extraligy.
A v dosavadním ročníku si nevede vůbec špatně, s 27 kanadskými body je druhý nejproduktivnější hráč Třince, branky střílí, ale rovněž připravuje na zlatém podnose. Od trenéra Pešána dostal šanci na ruském předvánočním turnaji, ve druhém útoku však bodoval jen v utkání se Švédskem. Ale to zřejmě na rozhodnutí směrem do Pekingu nezahrálo žádnou roli.
Trenéři se zkrátka rozhodli vsadit na ony zmiňované zkušenosti. Ne že by jich Nestrašil neměl dostatek, spíše zde zvítězila taktika „hraješ v zahraničí, jsi náš". Ale něco tu stále nehraje. Všude se snažíme prezentovat naši soutěž jako velice kvalitní a konkurenceschopnou, a nakonec letí do Pekingu pouze čtyři extraligoví hráči. To je zkrátka k zamyšlení. A zrovna Nestrašil mohl na olympiádě klidně strašit.
Investice do budoucna: Stanislav Svozil (Regina Pats)
close info Zdroj: HC Kometa Brno/Vít Golda zoom_in Obránce brněnské Komety Stanislav Svozil (s číslem 11) se upsal Columbusu Blue Jackets z NHL.
Na tuto taktiku vsadí do olympijského turnaje oba zámořské celky. Zářivé klenoty z předčasně zrušeného mistrovství světa juniorů posílá na Dálný východ jak Kanada, tako rovněž Spojené státy. A proč něco podobného nezkusil také český trenérský sbor? Je pravdou, že asi není úplně z čeho brát, ale v obranných řadách by tu jedna možnost určitě byla.
Jestli někdo z českých mladíků stihl během krátkého působení na juniorském šampionátu překvapit, tak to byl jednoznačně brněnský odchovanec Stanislav Svozil. Osmnáctiletý talent, jenž v současné chvíli působí v kanadské juniorce, dal o sobě vědět zejména v úvodním duelu proti domácímu výběru, kde se navíc blýskl naprosto výstavní trefou.
Byla mu poté vyčítána malinko laxní hra proti papírově slabším Němcům, ale přehled a schopnosti, kterými ve svém věku disponuje, jsou na českou hokejovou školu naprosto unikátní. Rozhodně by nejel do Pekingu plnit roli nějakého lídra či obránce číslo jedna, ale mezi ráznými beky z KHL by se určitě neztratil. Kéž by měl Svozilovi táhlo aspoň na třicet…