Kladenský rodák i odchovanec místního hokeje se poprvé v kladenském áčku objevil již v roce 1968. Na začátku sedmdesátých let absolvoval základní vojenskou službu v Dukle Jihlava, kde se setkal s dalšími Kladeňáky brankářem Krásou, obránci Kaberlem a Nelibou i útočníkem Novým. Na vojně také získal svůj první titul mistra republiky.

Když se pak všichni Kladenáci vrátili z vojny do mateřského oddílu, začala nejslavnější éra kladenského hokeje. Do roku 1980 získal klub pět titulů mistrů republiky a Otakar Vejvoda svým nemalým dílem přispěl ke každému z nich.

Byl oporou zadních řad a v obraně nastupoval nejčastěji s reprezentantem Janem Nelibou. Kromě celkem šesti titulů mistra republiky se může pochlubit i vítězstvím v Poháru mistrů evropských zemí z roku 1979 i účastí na památném zájezdu do Kanady a USA, kde kladenské mužstvo dokázalo porazit i týmy z NHL.

Ač Otakar Vejvoda neoplýval tělesnou výškou, dokázal se v nejvyšší soutěži prosazovat i tvrdostí a zejména spolehlivostí.

V modrobílém kladenském dresu odehrál plných 11 sezon a a v 403 ligových zápasech nasbíral 105 bodů za 45 branek a 60 asistencí.

Na začátku osmdesátých let se už nezdál vedení Kladna ve svých třiceti letech věkově perspektivní a proto byl uvolněn do pražské Sparty.

To bylo předčasné rozhodnutí, protože ve Spartě byl Vejvoda ještě několik let oporou obrany a Kladnu, které v roce 1983 naopak z nejvyšší soutěže sestoupilo, pak citelně chyběl.

V závěru své hráčské kariéry si zahrál také v zahraničí, i když trochu kuriózně ne na západě, ale v tehdejší Jugoslávii, kde nastupoval za CZ Bělehrad.

Od konce 80. let se věnoval trenérské práci. Tu si vyzkoušel i v zahraničí v Japonsku a Koreji. Kromě toho trénoval exraligové týmy Kladna a Litvínova, kladenské juniory a mužstvo Berouna v I. lize dovedl k největšímu klubovému úspěchu – baráži o účast v extralize.

V posledních letech udělal kus práce i pro hokej v Rakovníku, kde vedl úspěšně A tým v regionální lize.

Lednímu hokeji se na vrcholové úrovni věnovali i jeho oba synové Otakar a Martin. Starší Otakar se jako křídlo legendární Blue Line stal s reprezentačním týmem dokonce mistrem světa.

Otakaru Vejvodovi - členovi Síně slávy kladenského hokeje, k jeho sedmdesátinám srdečně blahopřejeme.

Otakar Vejvoda (uprostřed) vedle klečícího Františka Větrovce.Zdroj: archiv Rytířů Kladno

Otakar Vejvoda (uprostřed) vedle klečícího Františka Větrovce. Foto: archiv Rytířů Kladno

Historie berounského hokeje. V roce 2004 sahali Medvědi po postupu do extraligy.
FOTO: Hokejové vzpomínky: euforie u Berounky, extraliga na dosah
Otevření Síně slávy kladenského hokeje. Otakar Vejvoda st.
Sezona byla více než dobrá, je spokojen Vejvoda
 All stars tým vernisáže, jak ho sestavil bývalý trenér extraligového Kladna Otakar Vejvoda. Zleva jsou: Bohumil  Čermák, Jaroslav Vinš, Lubomír Bauer, Josef Vimmer a Milan Nový.  Chybí brankář Miroslav Krása.
Vejvoda vybral hokejové All stars