Na úvod diskuse zástupci obou partnerských klubů nastínili, co si od vzájemné spolupráce slibují. „Naše spojení se Spartou vnímáme všichni jako poslední šanci, jak v době, kdy finanční situace nepřeje sportu, udržet vrcholový či přímo profesionální sport v tak malém městě, jako je Beroun,“ uvedl Jiří Besser, který dodal, že k podobnému kroku sáhly například celky Benátek nad Jizerou nebo Kadaně, které se domluvily na spolupráci s Libercem, respektive Chomutovem. „Nemyslíme si, že by Beroun byl někdy schopen hrát extraligu, ale jsme schopni berounským věrným fanouškům přinést kvalitní prvoligový hokej, kterému se dá fandit a kterým se dá bavit,“ poznamenal starosta města Beroun Jiří Besser, který věří, že se výkonnost Medvědů výrazně zlepší. Poté se ke slovu dostal Petr Bříza. „Za Spartu mohu dodat, že my to nevnímáme jako krátkodobou spolupráci na rok nebo na dva. Věříme, že Sparta dokáže do Berouna posílat spoustu dobrých hráčů, kteří tu divákům budou dělat radost a že oba dva kluby sobě budou oporou,“ uvedl generální manažer Sparty Praha.

Snažíme se vytvořit v Berouně silný tým, který bude hrát minimálně ve středu tabulky, říká Jaromír Látal

Z již dříve zveřejněné zprávy o podpisu smlouvy mezi oběma kluby vyplývá, že se v Berouně představí řada hráčů Sparty Praha. „V kádru Berounských Medvědů budou působit hráči Sparty, kteří zde budou od samého začátku postavení kádru. Budou přicházet i hráči, kteří aktuálně nebudou mít výkonnost v kádru Sparty,“ uvedl sportovní manažer Medvědů Jaromír Látal, který zmínil, že berounský klub se neupne jen na pražskou Spartu. „Je potřeba říct, že spolupráce není uzavřená. My jsme angažovali například hráče Kladna Honzu Rudovského. Snažíme se vytvořit v Berouně silný tým, který bude hrát minimálně ve středu tabulky a ne tak, jak to bylo v posledních dvou sezonách,“ nastínil cíle pro nadcházející sezonu Látal, který připustil, že v Berouně se mohou objevit i známí hráči, kteří by se zde mohli například rozehrávat po zranění. „Může se to samozřejmě stát. Je to vždy na komunikaci mezi hlavním trenérem Sparty panem Hynkem a mezi hlavním trenérem Berouna panem Volkem,“ dodal berounský sportovní manažer, podle kterého nehrozí, že by v Berouně hrálo více hráčů Sparty než kmenových hráčů Medvědů. „To v žádném případě ne. Snažíme se udělat takový mix. Kostra mužstva je složena ze starších hráčů, kteří zde působí delší dobu. Nemám obavy z toho, že by zde hráli pouze hráči Sparty. Tým musí být vytvořen, aby měl svého ducha. To si myslím, že ve složení mužstva, které máme z devadesáti pěti procent hotové, se nám podařilo,“ uvedl Látal. Spolupráce ovšem nebude fungovat jen tak, že Sparta bude posílat hráče do Berouna. „Spolupráce je oboustranná, takže věříme, že pro hráče, kteří budou hrát i jako kmenoví v Berouně, to bude veliká motivace a že si řeknou o svojí šanci,“ naznačil Petr Bříza.

V minulosti bylo v Berouně několikrát k vidění, že hráči, kteří nastupovali v extralize a vypomáhali Medvědům formou střídavých startů, přijeli zápas k Berounce jen odklouzat. To by se nyní nemělo opakovat. „Spolupráci bereme opravdu velmi zodpovědně. Budeme od hráčů, kteří budou hrát Berouně, jednoznačně vyžadovat, aby měli k berounským fanouškům velkou odpovědnost. V té naší spolupráci má toto další velmi významné místo. Určitě nebudeme chtít, aby to hráči brali tak, že si udělají výlet do Berouna, zahrají si tu utkání a vrátí se zpátky. Ta odpovědnost vůči fanouškům tu bude hrát velkou roli,“ uvedl generální manažer Sparty Petr Bříza, který dodal, že se do Berouna v sezoně také vypraví. „Určitě budu jezdit, mám několik pozvání od pana starosty. Budu jezdit rád,“ uvedl Bříza.

Rozpočet dozná minimálních změn

Poté přišla řeč na výši rozpočtu berounského klubu. „Rozpočet máme stejný od doby, kdy Beroun v sezoně 2003/04 stanul na nejvyšším stupínku první ligy po základní části a dostal se až do finále play off,“ uvedl Jiří Besser, který dodal, že se zástupcům klubu nikdy nepodařilo tento rozpočet navýšit. „Pokud všichni vnímáte, že v této zemi a vůbec ve světě pokračuje jakákoliv inflace, tak vlastně pracujeme každý rok s nižším rozpočtem. Pro letošní rok, který máme od května do konce dubna, počítáme s rozpočtem, který se pohybuje mezi třinácti a čtrnácti miliony korun,“ nastínil Besser, který dodal, že tento rozpočet se zástupci klubu budou snažit navýšit. „Zatím se nám to ale příliš nedaří. I s jeho naplněním budeme mít určité problémy,“ dodal Jiří Besser, který ale odmítl, že by klubu hrozil krach. „Nemyslím si, že by klub nedostál jakýmkoliv svým závazkům, nebo že by jeho činnost skončila předčasně krachem nebo konkurzem, to v žádném případě,“ poznamenal berounský starosta. Poté zazněla otázka, jestli může nastat situace, že se Sparta bude podílet finančně na chodu berounského klubu. „My se podílíme nepřímo, protože každý klub má náklady s angažováním hráčů na hostování a přestupy. Náš podíl je v tom, že naše kmenové hráče budeme dávat do Berouna bez náhrady. Myslím, že se berounští diváci mohou těšit na dobrá jména,“ uvedl generální manažer Petr Bříza, který poté zmínil konkrétní hráče. „V brance se v následující sezoně představí Petr Přikryl, který v závěru minulé sezony chytal ve Spartě. Dlouhodobým hráčem Sparty je Filip Novotný, mladá naděje českého hokeje, reprezentační brankář do 18 let,“ uvedl Bříza, který dodal, že Sparta bude do Berouna posílat i řadu dalších hráčů. „To je náš nepřímý finanční vstup, který je vidět při hospodaření klubu, který by si tyto hráče musel kupovat nebo platit za jejich hostování,“ podotkl generální manažer Sparty Praha.

V průběhu diskuse se dostal ke slovu i nový trenér Berounských Medvědů David Volek, který prozradil, jak se dostal ke svému postu. „Na konci minulé sezony se vyvíjely různé moje cesty. Po dohodě s Petrem Břízou jsme zvolili, že moje cesta směřovala do Berouna. Rozmýšlení trvalo asi měsíc,“ uvedl trenér Medvědů, který přiblížil, jak probíhá suchá příprava na novou sezonu. „Jsme ve třetím týdnu přípravy mimo led. Přivedl jsem si kondičního trenéra, jmenuje se Daniel Hejret, takže víceméně příprava probíhá pod jeho vedením. Během tří týdnů si hráče testuje rychlostně a silově. Někdy spokojen více, někdy méně,“ poznamenal David Volek, který věří, že hráči mají svou kvalitu. „Věřím hráčům, co tu působí. Snažíme se je od začátku připravit tak, aby byli schopní v první lize fungovat,“ naznačil Volek, který také odhalil hokejový styl, kterým by se měli Medvědi prezentovat. „Přirovnal bych to, pokud jste sledovali poslední mistrovství světa, k podobnému stylu, jaký hrálo americké mužstvo,“ nastínil berounský trenér, který věří, že hráči na takovýto herní styl v Berouně působí. David Volek zmínil také, že někdy bývá trochu problémem, zapracovat do mužstva hráče nastupující na střídavý start. „Každá nová změna, která přijde do mužstva, není úplně ideální, protože mužstvo spolu žije, trénuje a hraje. Z tohoto hlediska to není úplně ideální. Pokud to lidé v mužstvu budou vnímat jako přínos pro klub, pak si myslím, že by to neměl být problém,“ dodal Volek.

Na berounských dresech bude sparťanské S, na dresech Sparty logo Medvědů

Diskuse se poté točila i kolem klubových barev a dresů Medvědů. Podle všeho by berounský celek měl hrát ve svých dresech. „Beroun je modrobílý, a to zůstane. Dresy, které připravil Viktor Burkert mladší, vypadají úplně úžasně,“ uvedl Jiří Besser, který dodal, že na berounských dresech bude malé sparťanské „S“. Jaromír Látal vzápětí dodal, že na dresu Sparty bude logo Berounských Medvědů. Viceprezident berounského klubu poté zmínil také fakt, že ne všem fanouškům spojení Medvědů se Spartou Praha činí radost. „Spojit se v této zemi se Spartou nebo se Slavií je velmi těžké. Jsme velmi rádi, že máme spolupráci se Spartou, ale na druhou stranu musím říct, že znám v Berouně hodně slávistů. Jako Berounští Medvědi nechceme ztratit fanoušky sparťany ani slávisty. Někteří z tohoto kroku mají větší radost, někteří menší. Všichni budou muset akceptovat to, že určitá změna image nastane,“ uvedl Besser.

Z publika také zazněla otázka, jestli nebude berounský klub zvyšovat pro nadcházející sezonu vstupné. „Vstupné bude zachováno. Tento krok, který má být pro sportovní linii povýšením, má i svůj pro Medvědy ekonomický podtext, že nebudeme muset shánět hráče na hostování a v podstatě máme rozšířenou základnu ligového týmu. Před chvílí jsme řešili i úžasnou věc, za kterou chci Petrovi Břízovi poděkovat. Jde o start Sparty v kompletním složení v Berouně proti Plzni v Tipsport cupu hned na počátku sezony,“ uvedl Jiří Besser, který zmínil, že k tomuto utkání chystají kluby marketingovou akci. „Kdo si před tímto utkáním zakoupí permanentní vstupenku na sezonu Berounských Medvědů, tak utkání Sparty s Plzní bude sledovat zdarma. Ostatní zaplatí vstupné, jako na prvoligové utkání, které bude stejné, jako v loňské sezoně,“ dodal viceprezident berounského klubu.

Budeme o všem komunikovat a vzájemně se informovat, říká ke spolupráci klubů Jiří Besser

Padla také zajímavá otázka, jestli je v kompetencích berounského vedení odvolat sportovního manažera a trenéra, či musí s odvoláním souhlasit vedení Sparty. „My jsme tu v letošním roce zahájili určitou formu spolupráce a dalo by se říct kolektivního řízení. Kromě pana Břízy se podílí na přímém chodu berounského klubu i ostatní přítomní pánové, včetně pana Volka. Pokud všichni splní to, co jsme si předsevzali, to znamená, rozdělili jsme si úlohy, kdo co bude zastávat, tak k takové situaci vůbec nedojde. Já osobně ji více nechci více zažít. Poslední dvě sezony stačily,“ uvedl Jiří Besser, který vzápětí navázal. „Nemusíme si na Spartě nechávat nic schvalovat, ani Sparta v Berouně. Určitě ale budeme o všem komunikovat a vzájemně se informovat. Věřím, že pokud budou úspěchy, společně slízneme smetanu, pokud přijdou neúspěchy, společně si vypijeme kalich hořkosti do dna,“ dodal Besser. Berounský sportovní manažer Jaromír Látal bude zastávat i funkci manažera pro sportovní rozvoj ve Spartě Praha. Bude obě funkce stíhat? „Je to hodně práce, ale myslím, že ve spolupráci nás všech jsem schopen to zvládnout,“ uvedl Látal.

Z publika také zazněl dotaz, jestli spolupráce obou klubů bude fungovat i na mládežnické úrovni. „Při jednáních jsme řešili i tuto otázku. Musím ale říct, že Sparta neoplývá velmi širokým kádrem juniorů. Navíc všichni členové dorosteneckých a juniorských týmů mají bydliště v Praze a je velmi těžké přemlouvat rodiče, že budou každý den jezdit mezi Prahou a Berounem,“ uvedl generální manažer Sparty Petr Bříza, který dodal, že pražský klub se bude snažit v oblasti mládeže Berounu pomoct. „K tomu ale určitě budeme potřebovat pomoc a podporu našich sparťanských rodičů u hráčů, kteří by připadali v úvahu. Není tam z naší strany striktní závazek, ale určitě se budeme snažit pomáhat i v této oblasti,“ doplnil Bříza. Poté si vzal slovo berounský viceprezident Jiří Besser. „Se Spartou existuje dohoda práva prvního výběru. Pokud nějaký z žáků nebo dorostenců bude mít pocit, že mu dres Berounských Medvědů v té kategorii a v té soutěži, kde Medvědi působí, je malý, právo prvního výběru bude mít Sparta. Poté bude volba na rodičích. Myslím, že to je velký posun,“ dodal Besser.