„Bylo vidět, že kluci chtějí a byl tam elán, což je základní prvek, který je potřebný k dobrému fungování mančaftu,“ dodal Žemlička. Více se dle jeho slov uvidí časem. „Věci, jako taktická stránka, budeme muset pilovat a pilovat, abychom se zlepšili a šli v tabulce výš a to samé i ve výkonnosti,“ podotkl berounský trenér, který si ve středečním utkání v Olomouci odbyde premiéru na pozici hlavního kouče Medvědů, ale také trenérskou premiéru u mužů. „Je to posun. Je to pro mě také výzva, jestli jsem schopný trénovat chlapy. Bude to otázka času, ale já pevně doufám, že to spolu s Karlem Najmanem zvládneme,“ uvedl nový berounský lodivod.

Bronzový muž z olympijských her v Albertville s přijetím nabídky na post hlavního kouče příliš neváhal. „Pro každého trenéra, který pracuje s mládeží, je to vždycky výzva. Když se toho trenér nebojí a hledá nové trendy, tak by do toho měl jít. Já jsem byl de facto hned rozhodnutý,“ přiznal Žemlička, který se byl podívat na sobotním utkání v Ústí nad Labem. „Byl jsem osloven v pátek, v sobotu ráno jsem měl schůzku s akcionářem klubu a večer jsem měl možnost vidět zápas v Ústí,“ uvedl trenér Medvědů, kterého nečeká v Berouně lehká práce. „Já chci, abychom hráli v první lize důstojnou roli a trošku v tabulce postoupili. Samozřejmě je zde spoustu týmů se zkušenými staršími hráči, kteří třeba tady chybí, ale s našimi hráči se dá určitě pracovat a něco z nich vyždímat,“ říká Richard Žemlička bez jakékoliv obavy.

„Kdybych si myslel, že na tom budeme za dvacet kol stejně, tak bych sem určitě nešel. Jelikož je to pro mě výzva, tak věřím, že půjdeme trochu nahoru,“ věří Žemlička, pro kterého nebude první liga žádná neznámá. „Přiznám se, že jsem na žádném zápase krom Berouna s Ústím nebyl, ale sleduji jí. Znám se s trenéry z první ligy, komunikuji s nimi a jsem v obraze. Plno hráčů znám, s některými jsem dokonce hrál,“ potvrdil Žemlička.

Na zápas Medvědů s Ústím však přijel s menším zpožděním. „Přiznám se, že jsem přijel až na druhou třetinu a to hezké ze zápasu jsem neviděl. Hráli jsme s juniorkou zápas v Chomutově a díky špatné cestě jsem to jel hodinu a půl,“ uvedl berounský trenér, který nabídl své postřehy z utkání. „Bohužel při inkasování na 2:2 a na 3:2 byly dvě osobní chyby a samozřejmě to mužstvo poznamená na psychice. V žádném případě jsem neviděl, že by nás Ústí přehrávalo. V zápase rozhodovaly chyby, kterých se Beroun dopustil víc,“ podotkl Žemlička, který bude zastáncem defenzivnějšího pojetí hry. „S Karlem Najmanem bychom rádi zapracovali na obranné fázi, protože samozřejmě těch gólů moc nedáváme a právě proto musíme mít kvalitní obranu, takže ze začátku budeme pracovat určitě na ní,“ má jasno Žemlička.

Duo Žemlička - Najman se při tréninku v Berouně nevidělo prvně. „Známe se s Richardem hodně dlouho. Ještě z dob, když hrál za Spartu a já tam trénoval mládež,“ prozradil Karel Najman a s trochou nadsázky navázal. „My jsme spolu i komunikovali, když jsem zašel do áčka na svačinku,“ dodal z vesela Najman.

Richard Žemlička, který doposud vedl juniorku Sparty, opustil své svěřence v rozjeté sezoně. „Já jsem s klukama ještě nemluvil, protože mají volno až do středy,“ poznamenal. Hlavní cíl splnil se sparťanskou juniorkou tím, že se s nimi dostal do finálové skupiny. „Kdyby se nám to nepovedlo, tak bych měl určitě výčitky, že odcházím od mužstva, které hraje skupinu o záchranu. Spadl mi kámen ze srdce a díky tomu také ten červíček nehlodá,“ doplnil Žemlička, Pro své bývalé svěřence má také připraven dárek. „Chtěl bych se za nimi stavit ve čtvrtek nebo v pátek a asi je ještě pozvu na večeři, protože jsme tam měli dobrou partu a kluci odvedli kus práce. Musí pochopit, že je to pro mě nějaký posun,“ poznamenal Richard Žemlička, který s mládeží pracoval již čtvrtým rokem. „Myslím si, že už bylo v uvozovkách na čase zkusit vyšší soutěž,“ dodal Žemlička.

Odchod Davida Volka do Sparty jistě ovlivní pozitivně i berounské Medvědy. „Ta spolupráce je na dobré úrovni. Sparta je určitě ráda, že jsou jejich hráči vytěžováni a když odvedou, co od nich očekáváme, tak si určitě zahrají,“ zmínil Karel Najman, který věří ve spolupráci s Davidem Volkem. „David tady trénoval a jistě bude nápomocný. Ví, že je to zde potřebné. Samozřejmě se to ale bude odvíjet od zdravotního stavu hráčů na Spartě. Komunikace je zde dobře nastavená, je to celé zastřešené Jaromírem Látalem, který se pohybuje mezi oběma kluby a má to celé na starost,“ uzavírá asistent trenéra.

David Havlík