Na začátku ledna se obrátila na policisty sedmdesátiletá seniorka, kterou kontaktovala neznámá žena vydávající se za pracovnici banky s tím, že má údajně napadený bankovní účet, do kterého se pokoušel dostat podvodník. Posléze seniorku kontaktovaly další dvě osoby, taktéž se vydávající za pracovníky banky, které uvedly, že její účet není bezpečný, a proto ji vytvořily účet nový. K tomu ale dodaly, že je nutné urychleně veškerou její finanční hotovost z účtu vybrat a předat pracovníkovi, který všechny její peníze vloží na nový, a hlavně bezpečný účet.

„Žena se zalekla, že by mohla o své úspory přijít, a proto se řídila instrukcemi volající osoby. V první řadě vyhledala nejbližší banku, kde vybrala celkem 240 tisíc korun a poté je předala dle pokynu neznámému muži, který na ni čekal na parkovišti,“ připomněla policejní mluvčí Michaela Richterová s tím, že kriminalisté již 22letému muži, který převzal od seniorky peníze, sdělili podezření ze spáchání trestného činu podvodu, za který mu hrozí v případě pravomocného odsouzení trest odnětí svobody na jeden rok až pět let.

Nesdílejte svá hesla, braňte se rozumem, upozorňuje policie. | Video: Policie ČR

„Výše zmiňované trestné činnosti se dopustil tím, že on sám byl kontaktován neznámou osobou, s níž komunikoval přes jednu z komunikačních platforem, aby se dostavil v daný čas do Berouna, kde mu žena předá peníze. S veškerou finanční hotovostí ženy dle instrukce neznámé osoby odjel do Prahy, kde peníze v částce 228 tisíc převedl na kryptoměnu. Zbylých 12 tisíc si ponechal pro vlastní potřebu,“ dodala Richterová.