"Muži se se ozval neznámý zájemce, který předstíral zájem o zboží a zaslal mu odkaz na přepravní společnost. Po otevření odkazu se oznamovateli zobrazilo přihlášení do internetového bankovnictví, do kterého zadal přihlašovací údaje a poté potvrdil navazující kroky. Po chvíli zjistil, že mu z jeho bankovního účtu někdo odčerpal téměř 20.000 korun českých," informovala berounská policejní preventistka Simona Vacherlohnová.

Tomuto typu podvodu se říká reverzní podvod. Pachatel se postaví do role falešného zájemce o koupi, předstírá zájem o zboží a nabídne prodávajícímu zajištění veškerého komfortu spojeného s jeho prodejem a následnou přepravou. Ve většině případů probíhá komunikace mezi oběma stranami písemně, a tak pachatel zašle prodávajícímu prostřednictvím e-mailu nebo prostřednictvím jiné komunikační platformy odkaz na přepravní společnost. "Po otevření odkazu je prodejce nasměrován na falešné internetové bankovnictví, do kterého vyplní veškeré přihlašovací údaje. V tuto chvíli již údaji disponuje pachatel, který údaje využije ke skutečnému přihlášení do internetového bankovnictví a následně pak převádí a odčerpává finanční prostředky na další účty," vysvětila Vacherlohnová.

JAK SE BRÁNIT PODVODNÍKŮM

- Před prodejem zboží si v ideálním případě zjistěte jakým způsobem ho bezpečně prodat. Informujte se na inzertních portálech, zeptejte se zkušenějších.
- Prohlédněte si recenze a hodnocení zájemce o koupi. Buďte obezřetní v případě absence hodnocení, v případě toho, že účet prodejce je nový a obsahuje minimum údajů.
- Nikdy se nepřihlašujte do internetového bankovnictví přes zaslané odkazy, formuláře. Nejbezpečnější přihlášení na účet je přes mobilní aplikaci vaší banky.
- V případě, že jste prodávající, plně postačí zaslat zájemci o zboží číslo vašeho účtu. Po obdržení peněz od kupujícího mu poté můžete nabízené zboží odeslat.
- Neposkytujte nikomu údaje k platební kartě a ani je nezadávejte do zaslaných odkazů.
- V případě napadení bankovního účtu okamžitě kontaktujte svojí banku. Až potom řešte, co a kdo udělal špatně. Prioritou je záchrana peněz.
- Oběť podvodu by se měla co nejdříve obrátit na Policii ČR. Důležité je rovněž doložení všech důkazů, které má oběť k dispozici včetně komunikace s podvodníkem.
- Když už se stanete obětí, důležité je rovněž poučení se a následná zvýšená ostraha a bdělost.
- Vyjma sledování aktuálních trendů podvodníků, doporučujeme rovněž vyzkoušet kybertest, který poslouží jako užitečný návod jak rozpoznat podvodné útoky.

/doporučení Policie ČR