Návštěvníci akce Kováři a podkováři v Litni 2014, která má navázat na desetiletou tradici Svinařského řetězení, měli opravdu na co koukat. Místní park lemovaly stánky a kovářské výhně, u kterých zdatní a zruční kováři opracovávali žhavé kovy. Po oba dny lidé sledovali nejen dech beroucí výstavu kovářských uměleckých děl, ale i naučné ukázky kovářských technik či kování koní.

„Je to neuvěřitelné, jak rychle se tím kladivem ohánějí. Práce jim jde od ruky," poznamenala Magda Skuhravá ke stanovišti chlapců z jednoho kovářského učiliště.
Do Litně v sobotu dorazilo celkem kolem 50 kovářů a tři odborné školy.

„Kovářské řemeslo dělám už asi deset let. Mám to řemeslo rád ale nemám na něj moc času. Dělám ho převážně jen o víkendech," svěřil se amatérský kovář Roman Král.

Organizátoři akce doufají, že se u veřejnosti ujme a naváže na tradici Svinařského řetězení.
„Tuto akci už pořádáme mnoho let. V současné době už jsme na třetím místě. Dříve se konala na Krakovci, potom ve Svinařích a nyní zde v Litni. Tato akce je pro středočeské kováře už zaběhlá a mají jí rádi.

Bohužel jsme ji kvůli ochranné známce nemohli pojmenovat Svinařské řetězení, a tak jsme jí dali jméno Kováři a podkováři v Litni. Jsme rádi, že se koná zde, v bývalém kovářském učilišti. Věřím, že se zde sejdeme i v příštím roce," poznamenal organizátor akce Zdeněk Slavata s tím, že účelem tohoto dvoudenního setká je aby se žáci, studenti a další adepti kovářského a podkovářského řemesla mohli sejít se zkušenými řemeslníky a mistry jejich oboru. Získají tím cenné zkušenosti.