VYBRAT REGION
Zavřít mapu

První školák zasedl do závodské školy před sto lety

Beroun /FOTO/ - Škola je pyšná na své nadané žáky i vybavenost tříd, především počítačové učebny.

18.9.2009
SDÍLEJ:

Oslavy stého výročí od začátku vyučování na závodské základní školeFoto: Petra Lišková

První žáci zasedli do lavic 4. Základní školy v Berouně – Závodí před sto lety. Škola při příležitosti tohoto významného výročí připravila oslavy, které vypuknou již tento pátek a sobotu.

Po oba dny, v rámci Dnů otevřených dveří, si mohou návštěvníci prohlédnout prostředí školy. Součástí oslavje slavnostní setkání představitelů regionu, setkání zaměstnanců školy a další akce pro žáky školy.

A nyní se vraťme zpátky do historie. V roce 1906 zastupitelstvo města rozhodlo o zřízení škol ve čtvrtích Závodí a na Příbramském předměstí (dnes Zavadilka). Obě se zřizovaly na základě říšského zákona č. 62/1869 ř. z., kterým se stanoví zásady školství se zřetelem na obecné školy. Obecná škola v Berouně-Závodí byla pouze pětitřídní, po jejím dokončení děti většinou absolvovaly některou ze dvou měšťanských škol v centru.
V březnu 1908 započala stavba školní budovy pod železniční stanicí na Závodí (dnes Komenského ulice). Při kolaudaci, která proběhla 30. ledna 1909, obdržela budova čp. 249. Vyučování započalo v září 1909 pod vedením nově ustanoveného řídícího učitele Josefa Tilla, dosavadního učitele na obecné škole chlapecké. Obvod školy byl stanoven na celé Závodí a také osadu Lištice. Prvního roku dokončilo školu 311 žáků, později se však počet žáků postupně snižoval.

V současné době je složení žáků typické pro školu na předměstí se spádovými oblastmi, které tvoří okolní obce – Nižbor, Hýskov, Chyňava, Železná a Vráž. Místní žáci reprezentují 50,7% , žáci dojíždějící celkem z devatenácti obcí pak 49,3%.

Počet žáků se během školních let pohybuje okolo 340. Žáci jsou rozděleni do 13 tříd, z toho je 5 tříd na prvním a 8 tříd na druhém stupni. Počet útvarů doplňují 3 oddělení školní družiny, která jsou naplněna na maximálně povolený počet zapsaných žáků.

Pedagogický sbor tvoří dvacet dva učitelů a učitelek, plus tři vychovatelky. Provoz zajišťuje pět provozních pracovníků. Stravování žáků a zaměstnanců zajišťuje od září 2007 společnost Eurest. Materiálně technické zázemí školy tvoří pět učeben pro první stupeň a osm pro druhý stupeň. V rámci možností byly vybudovány odborné pracovny dílenských prací, cizích jazyků a práce na počítači, počet učeben vybavených dataprojektory se zvýšil na tři. V objektu školy je tělocvična a školní hřiště, které je využíváno pro výuku tělesné výchovy, pobyt dětí o velkých přestávkách a odpolední hry družinových dětí. Školní družina využívá dvě odpovídající herny umístěné ve střešní vestavbě a jednu učebnu v objektu školy. Kapacitně nevyhovující tělocvičnu řešíme výukou těl.výchovy v nafukovací hale SŠ a SOU Beroun Hlinky.

Celková úroveň prostředí školy se v posledních letech výrazně zlepšila díky pochopení zřizovatele a navzdory obtížným podmínkám při rozdělování rozpočtu města Berouna.

Během dvou let se díky dotacím v rámci projektu SIPVZ, téměř zdvojnásobil počet osobních počítačů pro žáky a pedagogické pracovníky, z toho 45 je připojeno k Internetu.

Autor: Petra Lišková

18.9.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hokejisté České republiky porazili Švýcarsko 4:1.
14

OBRAZEM: Hokejisté mají po výhře nad Švýcary jisté čtvrtfinále

Veronika Vrecionová.

Veronika Vrecionová: Vesnickým obchodům a hospodám velmi ublížilo zavedení EET

Sportovci tleskají Ledecké. Američanka chce znát její DNA

Skvělá, senzační, báječná. Jen samá superlativa se snáší na adresu české zlaté medailistky Ester Ledecké. Přečtěte si, jakým zůsobem jí skládají hold slavní čeští i světoví sportovci.

FOTOGALERIE: Vítáme miminka narozená v měsíci únoru

Berounsko - V hořovické porodnici U Sluneční brány se narodila další krásná miminka.

Poselství starých Mostečanů odtajněno a s Olgou Lounovou bezpečně: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 16. února 2018.

Češi bojovali jako lvi. Kanadu porazili 3:2 po nájezdech

/FOTOGALERIE/ Čeští hokejisté v druhém zápase olympijského turnaje porazili Kanadu 3:2 po samostatných nájezdech. Národní tým předvedl mnohem lepší výkon než proti Koreji a rázně vykročil do čtvrtfinále.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT