Karlštějn/ Novou turistickou sezonu dnes zahájil nejznámější český hrad Karlštejn. Historická památka, která je ve správě Národního památkového ústavu a tradičně otevírá až začátkem března, tak otevřela své brány veřejnosti o něco dříve. „ Otevřeno budeme mít denně, kromě pondělí, a to až do 15. listopadu. Ode dneška bude zpřístupněn 1. návštěvní okruh s historickými interiéry Císařského paláce a Mariánské věže,“ informoval kastelán Karlštejna Jaromír Kubů.


Druhý návštěvní okruh s nejcennějšími a pro turisty velmi oblíbenými interiéry bude veřejnosti zpřístupněn až od června a to včetně Kaple svatého Kříže s deskovými obrazy Mistra Theodorika. „Druhý okruh bude otevřen od prvního června až do prvního listopadu. Ode dneška je návštěvníkům k dispozici například Rytířský sál, ložnici, jídelnu a Sál předků, Audienční síň s trůním křeslem anebo kopii Svatováclavské koruny v pokladnici a klenotnici,“ vysvětlil Jaromír Kubů.


Pro návštěvníky hradu je kromě prohlídek připraven i rozsáhlý sortiment publikací, brožur, pohlednic, knižních titulů, uměleckých a upomínkových předmětů. „Příznivce našeho hradu zveme také k návštěvě divadelního představení Bez předsudků, které na počest zahájení nové sezony pořádáme. Představení v podání Jany Paulové a Pavla Zedníčka se uskuteční 21. března,“ upozornil karlštejnský kastelán.


A jaké novinky letos na návštěvníky klenotu mezi českými památkami čekají? „ jednou z novinek je možnost níkupu vstupenek na prohlídku hradu prostřednictvím internetu na našich webových stránkách www.hradkarlstejn.cz.


Karlštejn připravuje v průběhu sezóny bohatý kulturní program. Lidé se mohou těšit například na koncert Lucie Bílé, skupiny Tichá Domácnost nebo na galavečer u příležitosti 35. výročí vzniku filmu Noc na Karlštejně. Chybět ale nebudou ani odborné přednášky nebo třeba zádušní mše za Karla IV.