Měsíc únor patří už tradičně masopustu. Jeho oslavy by podle staročeské tradice měly končit Popeleční středou, která letos připadla na 17. února. Popeleční středou pak začíná pro křesťany doba půstu, která trvá 40 dlouhých dnů až do velikonoční neděle. Do tohoto půstu se nepočítají neděle.

V berounském regionu se masopustní veselice letos uskutečnila například v Osově, v Zadní Třebani, v Otročiněvsi, ve Vysokém Újezdu, v Nižboru, v Hýskově a v Berouně.

„Ve Vysokém Újezdě se drží masopustní tradice už od roku 1979. Tehdy nejaktivnější složka Národní fronty – Český svaz žen – organizovala každoroční maškarní reje v období masopustu. Po ní převzal iniciativu TJ Sokol. Jinak tomu nebylo ani letos. Škoda jen, že se některým obyvatelům nechtělo z tepla domácnosti vystrčit ani nos. Marně jsme na ně zvonili. Možná noví sousedé jen neznají místní tradice. Snad to v příštím roce napraví,“ uvedla k masopustnímu veseli ve Vysokém Újezdu Michaela Vlasáková.

Masopustní veselice má bohatou historii i v Otročiněvsi a Berouně. Ten berounský masopust se od ostatních trochu liší. Berounské náměstí při něm ovládnou dvě družiny, které soupeří mezi sebou o to, kdo bude králem masopustu. Jedna skupina má ráda víno, druhá zase pivo. „Je to vždy úžasná zábava. Na Husově náměstí si užijeme spoustu legrace a pak v hodování pokračujeme v berounském pivovaru,“ uvedl Pavel Novotný z Berouna.

Jubilejní desátý ročník masopustu se letos uskutečnil v Hýskově. „Za ty roky, co masopust u nás v obci pořádáme, jsme nikdy neměli problémy, že by se ho účastnilo málo lidí. Naopak. Lidí nám v průvodu přibývá, ale bohužel těch bez masek. Masky si přitom mohou půjčit na obecním úřadu, kde jich máme dostatečnou zásobu,“ uvedla starostka Hýskova Ivana Týlová.

Některé obce ale staročeské tradice tak přísně nedodržují. V období půstu se například v sobotu koná už pátý ročník masopustní veselice v Hudlicích. Sraz masek je ve 14.30 hodin před obecním úřadem.