První ročník se konal v sobotu 9. říjnav berounské knihovně. „Je to zkrátka příležitost pro všechny, co rádi fotí a neměli si o své zálibě popovídat,“ uvedla akci fotografka Irena Bucharová, která společně s Petrem Jílkem výstavu připravila.

Návštěvníci ocenili nápaditost pořadatelů. „Namalovali šipky s názvem akce na zem. Je pravda, že nahoru se moc lidí nedívá. Při cestě z oslavy jsem přijal jejich pozvání napsané na chodníku,“ sdělil Zdeněk Poledník z Berouna, kterého nejvíce oslovily fotografie s názvem Pět statečných. „Autor vyfotil pět těhotných žen a po několika měsících mají ty samé ženy na další fotografii pět miminek. Co může být krásnějšího?“ zamyslel se Zdeněk Poledník.

Odvážnější vystavovatelé, kteří se nebáli větru a deště, nabídli svá díla návštěvníkům v přírodní galerii. A nemohli vybrat lepší místo. Portréty, scenérie z přírody, a snímky na ostatní zajímavá témata se nádherně vyjímaly nad chodníkem posetým zlatavým listím. Další fotografie byly umístěné vestibulu knihovny.

Ze sobotní výstavy vzejde série patnácti až dvaceti fotografií. Ty budou v prostorách knihovny k vidění až do konce října. Majitele vítězné fotografie neurčilo ani sms hlasování, ani hlasování přes internet. „Vyznamenáním je krepák. Každý příchozí dostane metr dlouhou stužku zelené krepového papíru. Natrhá si ji na libovolné množství kusů a přiděluje fotkám, které se mu líbí, nebo které ho ovlivnili,“ vysvětlil fotograf Petr Jílek. „Po akci budu proužky krepového papíru měřit a vítěz získá cenu z tomboly,“ prozradil ještě před koncem Fotoblázince Petr Jílek.