Masopusty na Berounsku

19. únor
Masopust v Osově
Masopust ve Všeradicích

26. únor
Berounský masopust
Masopust v Hudlicích
Masopustní slavnosti Lochovice

5. března
Masopust v Lážovicích
XXII. poberounský masopust v Zadní Třebani

Období roku od Tří králů do Popeleční středy se nazývá obdobím masopustu. V době, kdy vesničtí lidé pracovali hlavně na polích, to byla doba relativního odpočinku. Opravovalo se zemědělské nářadí, pletly košíky a košťata a lidé měli čas se bavit. Proto se také ve správné masopustní frašce postava Masopusta chlubí tím, kolik soudků skrze svůj bezedný břich prohnal a kolik ženských pod čepec přivedl.

Doba tancovaček

Masopustní období bylo také dobou zabíjaček, tancovaček a svateb a končí masopustním úterkem, o půlnoci před Popeleční středou. Je to celkem 40 dnů před Velikonočním pondělkem, nepočítají se však neděle.Protože jsou Velikonoce svátkem pohyblivým (první pondělí po prvním jarním úplňku), je konec masopustu také každoročně v jiný čas.

Například Osovem projde masopustní rej v sobotu 19. února. Průvod maškar vyjde ve 14 hodin od místní restaurace U Hřiště. Lidovou tradici přinesl před šesti lety do obce Osov Josef Kozák.

„Snažíme se, aby měl tradiční formu, začínal veselou a poučnou masopustní fraškou, aby v průvodu kráčely typické maškary, jako je medvěd a medvědář, policajt, žid a smrtka. V posledních letech zájem trochu upadá, což považuji za přirozené. Aby bylo lépe, musí být také hůř,“ uvedl za pořadatele osovského masopustu Josef Kozák.

Píseň o Dorotce

Osovští letos připravili kramářskou píseň o Dorotce. „Ta se kvůli slevám upsala čertu. Nebýt milujícího Janka, špatně by dopadla. Maškary si vzali na starost členové Divadla ze stodoly a věřím, že nebudou v průvodu jediní,“ podotkl Josef Kozák, který dodává, že na rozdíl od našich předků je dnešní masopust téměř všude jen oslavou radosti a jídla, duchovní rozměr se vytratil. Stejně tak skoro nikdo nedrží půst, následující po masopustním hodování.

Zadní Třebaň

Masopusty se konají o víkendech v průběhu ledna, února a března. Masopustní reje na Podbrdsku začaly 29. ledna ve Svinařích, v sobotu 19. února se konají masopustní průvody v Osově a ve Všeradicích. Masopustní období uzavírá tradiční, již XXII. poberounský masopust v Zadní Třebani.