VYSOKÁ BRÁNA
Na prodloužený víkend si v Rakovníku připravili akci Vysoká brána. Dvoudenní oslavy započnou v neděli ve 21 hodin, a to průvodem historických skupin městem. Následovat bude ohňová show.

Na pondělní státní svátek je kromě prvního letošního zpřístupnění ochozu Vysoké brány a tradičních jarmarečních trhů připravena řada vystoupení s ukázkou dobových řemesel. K vidění budou například kejklíři, šermíři, kat i akrobatka. Pro děti jsou připravena loutková představení.

FOLKLORNÍ POUŤ
Od pátku až do neděle budou Tuchlovice na Kladensku žít Středočeským folklorním festivalem Tuchlovická pouť. K vidění zde bude mnoho souborů z celé republiky. Mezi nimi se představí také domácí Čtyřlístek a Lísteček.


MEDVĚDÍ STEZKA
Medvědí stezku dnes chystá TJ Sokol Březové Hory na Příbramsku. V 9 hodin odstartuje běh v Lesoparku u Litavky. Všichni, kdo mají chuť užít si dopoledne v přírodě, mohou přijít soutěžit. Skupiny po dvou, nebo po třech poběží po vyznačené trase a po cestě je čekají úkoly jako šplhání po lanech nebo hod na cíl.


V neděli se pak mohou turisté vydat na tradiční pochod Po zapomenuté železnici k Orlické přehradě. V osm hodin vyrážejí turisté z vlakového nádraží v Tochovicích na Příbramsku. Trasa je dlouhá 17 kilometrů a cíl cesty bude u občerstvení Na hrázi. Pro dopravu zpět do Příbrami mohou zájemci využít speciální historický autobus.

HRNČÍŘSKÉ TRHY
Na berounském Husově náměstí a v přilehlých uličkách najdou o víkendu vyžití příznivci hrnčířských a řemeslných trhů. Náměstí už popatnácté zaplní bezmála tři stovky řemeslníků, z jejichž řad budou mít největší zastoupení tradičně hrnčíři.


STŘELBA U VODÁRNY
Dvaasedmdesáté výročí osvobození Brandýsku budou slavit v obci na Kladensku v neděli. V 15 hodin je naplánován pietní akt na místním hřbitově, v 16.30 hodin se pak návštěvníci mohou těšit v areálu bývalé vodárny na bojovou ukázku.

PIETA V LIDICÍCH
Vzpomínku na dny odboje a připomenutí státního svátku pořádají i v Lidicích na Kladensku. Účastníci se sejdou v pondělí v 10 hodin před budovou obecního úřadu, odkud společně půjdou k hrobu lidických mužů.


BĚH VÍTĚZSTVÍ
V Lánech oslaví konec války tradičním závodem. Běh vítězství tam pořádají každoročně 8. května TJ Sokol Lány a Základní škola Charlotty Garrigue Masarykové. V areálu zámeckého parku se soutěží v mnoha kategoriích dětí i dospělých, na tratích od šedesáti metrů až po sedm a půl kilometrů dlouhých.

OTEVŘENÝ ŘOPÍK
V Berouně bude k příležitosti výročí konce války dnes od 10 do 16 hodin otevřen řopík u bývalého autobusového nádraží. Pietní akt se pak uskuteční v pondělí od 15 hodin na berounském hřbitově u hrobu vojáků Rudé armády.