Letos se jedná již o dvaatřicátý ročník slavnostního udílení ceny za nejlepší umělecké počiny ve filmu a televizi. O hudební doprovod se postará Vladimír Merta a Jitka Šuranská. Slavnostním večerem bude provázet Martin Myšička.

Odborná porota vybírá své favority z mnoha audiovizuálních děl, dětská porota udílí cenu jedinou. Prostor dostane také cena Vladislava Vančury, která se uděluje výrazné osobnosti za její celoživotní dílo. Je možné, že bude udělena i Zcela zvláštní cena poroty Zlatý citron, která v posledních ročnících získává na popularitě.

O tom, kdo si odnese křišťálovou plastiku z nižborské sklárny Rückl Crystal budou rozhodovat dvě poroty, a to osmičlenná odborná porota tvořená filmovými či televizními tvůrci a znalci a sedmičlenná dětská porota složená z vybraných žáků berounské Základní umělecké školy Václava Talicha.

Příznivce Trilobita čeká před slavnostním večerem doprovodný program v městském kině. Oblíbené dopoledne s Večerníčkem potěší děti, dospělí si přijdou na své při projekci filmů, o kterých mluví porota jako o žhavých kandidátech na ocenění. Poprvé se budou na výsledcích cen Trilobit 2019 aktivně podílet i diváci.

Karel Zima.
Herec Karel Zima daroval ledvinu a vzdal se velkého koníčka. Jsem bohatší, říká

Novinkou 32. ročníku cen Trilobit je udělení nestatutární Ceny diváků - berounský Klepáček. O jejím laureátovi rozhodli návštěvníci Městského kina Beroun, kteří o víkendu 5. a 6. ledna zavítali na některou z projekcí doprovodného programu. Cenu režisérovi vítězného snímku předá vylosovaný divák v rámci slavnostního udílení cen v neděli 20. ledna.

A proč dostala divácká cena název berounský Klepáček? Tato legendární postava je velmi úzce spjata s historií města Beroun. Podle pověsti se traduje, že za jedné z válek zajali nepřátelští vojáci berounského purkmistra a nutili ho, aby jim prozradil, kam ukryl obecní pokladnu. On však vytrvale odolával jejich nátlaku, nezlomilo ho ani bití, ani kruté mučení. Nakonec ho rozlícení vojáci přivázali za koně a nechali ho vláčet tak dlouho, až vypustil duši.

To se událo v domě u Podlešských vedle radnice a dlouho prý byly na dvoře znát krvavé skvrny, které nešly nijak smýt. Poklad zůstal neobjeven, zazděn kdesi ve sklepích radnice, ale duch poctivého purkmistra ho pořád střeží. A hlídá i všechno ostatní obecní jmění, dbá také na spravedlivé rozhodování konšelů, nenávidí hádky, křivdy, úplatky, podvody a intriky. To hned začne vztekle bušit do stěny.

Stejně jako při předešlých ročnících, bude letos součástí slavnostního udílení cen oblíbené dopoledne s Večerníčkem. Ještě před samotným slavnostním čeká opět na nejmenší diváky projekce oblíbeného večerníčkového pásma a také kvíz o ceny s dramaturgem České televize Milošem Zvěřinou. Dětský program se koná v neděli 20. ledna od 10 do 12 hodin v Městském kině Beroun. Vstup je zdarma.

Program dětských projekcíO skřítku Racochejlovi – Jak zaspal Štědrý den
Nejmenší slon na světě – Kouzelnické vystoupení
Bílá paní na hlídání – Štědrý den
Chaloupka na vršku – Jak byla po Vánocích svatba
Znovu u Spejbla a Hurvínka – Sněhulák jako živý
Žížaláci – Notebook
Pohádky z mechu a kapradí – Kterak seřídili hodiny s jednou ručičkou

Slovo při zahájení výstavy si vzal fotograf Vladimír Gdovín (vlevo).
Fotografie Karla Zakara vystavuje Holandský dům