Berounský program začal v pondělí v Muzeu Českého krasu, kde se od 18 hodin konala vernisáž výstavy fotografií Jindřicha Štreita. „Básník Zdeněk Volf připravil spolu s fotografem Jindřichem Štreitem ojedinělou knihu Chlévská lyrika, aneb zvířata nám odcházejí ze života. Zdeněk vybral básně promlouvající o našem životě se zvířaty, Jindřich knihu doprovodil fotografiemi. Vznikl jedinečný cyklus básní a fotografií, který bude až do 25. července vystaven právě v berounském muzeu," uvádí programový ředitel festivalu Peter Kuhar.

Ve čtvrtek 14. června se opět v muzeu uskuteční autorské čtení, slavnostní raut a ochutnávka slovinských vín a noc básníků. „Na čtení představíme z Polska Genowefu Jakubowskou Fijalkowskou, jíž loni vyšla v nakladatelství Protimluv sbírka Něžný nůž, představitele kněžské lyriky Franciszka Kameckého, mladou a talentovanou básnířku Malgorzatu Lebdu a Franciszka Nastulczyka," vypočítává prezidentka sdružení Stranou Lenka Daňhelová.

Právě na zahradě u pořadatelů poté spontánně probíhá Noc básníků. „Básníci a hudebníci přednášejí, performují, zpívají a navzájem se inspirují. Nejsme opilí ani tak vínem, jako spíše veselím a pocitem sounáležitosti," zdůrazňuje Lenka Daňhelová.

Po celý pátek probíhají na berounském gymnáziu, pedagogické škole a v knihovně autorská čtení a besedy, večer pak na návštěvníky Jiné kávy čeká divadelní představení Ty dvě, které obědvají.

„Atmosféra festivalu je velmi srdečná a přátelská a to všechno má vliv na to, že na Beroun a svůj pobyt tady rádi a dlouho vzpomínají. A my také. Kdybychom tohle město neměli rádi, těžko bychom sami sebe přesvědčovali, že má smysl lákat sem vynikající básníky a hudebníky z Evropy," poznamenává Lenka Daňhelová.

autor: KAREL SOUČEK