Největším lákadlem letošního 14. ročníku tradiční akce na Točníku pořádané ve dnech 5. až 8. července je Bitva gladiátorů. Akci jako každoročně přichystala šermířská a divadelní společnost Gladius. Během třičtvrtěhodinové podívané se přenesou do roku 73 před naším letopočtem, kdy se vzbouření gladiátoři a otroci pod vedením Spartaka střetávají s římskými legiemi.

„Gladiátorské zápasy v aréně, vzpouru a následnou bitvu uvidí návštěvníci na vlastní oči, a to v podání bezmála sta účinkujících dvakrát denně od 13 a od 16 hodin v předhradí hradu Točník,“ uvedl Miloslav Šilinger ze společnosti Gladius s tím, že jedinečný přírodní amfiteátr se vzrostlými stromy, skálou a jezírkem budou mít diváci jako na dlani.

V rámci celodenního doprovodného programu od 10 do 19 hodin přímo uvnitř hradu mohou návštěvníci zhlédnout různé atrakce. Například šermířská a divadelní představení z různých historických období či kejklíře a žongléry. Chybět nebude dobová hudba a tance. V konírně bude k vidění výstava kresleného vtipu kreslíře Mirka Vostrého. Pro děti je připraveno loutkové či maňáskové divadlo se soutěžemi, pro všechny historická střelnice s kuší a lukem. Na hradní vyhlídce podají výklad sokolníci s dravými ptáky.

První i druhé nádvoří se zároveň promění v dobové tržiště včetně ukázek řemesel.