„Dlouholetá tradice těchto populárních setkání a trvale vysoký počet účastníků svědčí o tom, že se tato akce zapsala hluboko do srdcí hudbymilovných nadšenců a pevně věříme, že tomu tak bude i v letošním roce," uvedli organizátoři slavnosti.

Letošní ročník začíná v pátek 17. srpna v 19 hodin neformálním večerem ve Společenském domě, kde zazní heligónka i akordeon v různých hudebních žánrech. Sobotní program vypukne v 10 hodin a kromě desítek účastníků vystoupí v sále a zahradě Společenského domu jako hosté Kladenská heligónka Stanislava Waise, Brněnská heligónka a akordeonista Ján Farkaš.

„Tato akce se zrodila ve 2. polovině 70. let, zprvu jako regionální přehlídka harmonikářů a heligónkářů. Postupně však přerostla hranice regionu a posledních pětadvacet let se jí opakovaně zúčastňují i hráči ze zahraničí, konkrétně z Německa, Rakouska, Nizozemí, Slovenska a USA," připomněl vedoucí Městského kulturního centra Hořovice Jiří Šalena s tím, že přehlídka je nesoutěžní.

Pouze obecenstvo svým hlasováním určí nejlepšího heligónkáře, který bude odměněn věcnou cenou a diplomem. Součástí akce je tradičně i výstava heligónek a akordeonů a jejich bezplatný servis pro účinkující.

Text: KAREL SOUČEK