Hudebník zde představí program, který měl původně zahrát na koncertě 28. května ve slavné Carnegie Hall, ten však byl kvůli koronaviru přesunut na příští rok. „Rozhodl jsem se, že tento koncert pojmu jako kytarové gala a poctu tvůrcům, kteří umí krásný nástroj vyrobit. Je to především zvuk nástroje, který mne inspiruje při tvorbě, a tak jsem chtěl každé skladbě vtisknout osobitý zvuk,“ řekl hudebník k nevšednímu pojetí svého autorského recitálu.

Lukáš Sommer.Zdroj: archiv L. SommeraNástroje byly pečlivě vybírány podle zvukových kritérií více než rok, raritou bude bezesporu nástroj, který kytarista objednal speciálně pro tento koncert. „Zahraji skladby, které jsou pro mne důležité, které jsou spojené s konkrétní událostí v mém životě a které mám takříkajíc pod kůží​," vysvětlil k výběru repertoáru Lukáš Sommer. Jeho hudba nezazní na Pražském jaru poprvé. Jako nejmladší autor v historii byl osloven, aby pro festival zkomponoval hudební dílo. Jednalo se o skladbu Dopis otci, určenou pro flétnu a orchestr.

Šestatřicetiletý Lukáš Sommer je přední osobnost mladé skladatelské generace. Absolvoval studia na Konzervatoři v Českých Budějovicích, Pražské konzervatoři a HAMU. Vedle koncertní činnosti se věnuje vlastní tvorbě. Je vyhledávaným autorem předních českých i zahraničních umělců a hudebních těles. Pravidelně koncertuje na festivalech v Chicagu, New Yorku, Novém Dillí, Norimberku, Milánu, Florencii, Manile. Rád se vydává za hranice klasiky a snaží se propojit vlivy etnické, jazzové a klasické hudby. Spolupracuje s houslovými virtuosy Jaroslavem Svěceným a Pavlem Šporclem. Má na svém kontě řadu mezinárodních hudebních ocenění. Jako vítěz mezinárodní skladatelské soutěže Concorso Novaro ve Florencie se mohl setkat s věhlasným Enniem Morriconem.

Jana Křížová