Kronikářka Jana Kozáka se o víkendu přidala ke všem svinařským hospodyním, které od časného rána zadělávaly těsto a posléze maškarám a všem ostatním z masopustního průvodu nabídly výborné pohoštění. „Připravila jsem sladké i slané pečivo. Některé jsem ochutila i škvarky," prozradila Jana Kozáková, která se snaží upéct masopustní dobroty každým rokem.

„Jen vloni jsme byli u prezidentských voleb, tak jsem to nestihla," vzpomíná na loňský ročník kronikářka, která letos napekla několik druhů pečiva a dopoledne navíc fotila vepřové hody, které byly také součástí svinařské tradiční akce. „Hlavně aby všem chutnalo," dodala kronikářka.

Šťastná třináctka
Masopust se ve Svinařích konal v sobotu již potřinácté. Podle starosty obce Vladimíra Roztočila je třináctka rozhodně šťastné číslo. Jak dále uvedl, v prvních ročnících přišlo až sto dvacet masek, v posledních letech se jejich počet ustálil přibližně na pětašedesáti. „To nás velmi těší, také to, že se k nám přidávají lidé z novostaveb," prohlásil Vladimír Roztočil.

Krále masopustu Svinařští vyhlásili na večerní zábavě. Soutěžilo se i o nejchutnější koblihu a nejlepší občerstvení. Například kvalitu koblížků hodnotila parta Šmoulů.

Tři otázky pro kapelníka Třehusku Miloslava Frýdla:
Doprovázíte masopusty nejen v regionu, ale i za jeho hranicemi. Jsou si podobné, nebo mají své odlišnosti?
Je to místo od místa. Dnešní svinařský patří k těm tradičnějším, při kterém se dodržují staré tradice a zvyky. Pak jsou místa, kde má masopust modernější ráz. Hlavní rozdíl je například v tom, že průvod nechodí dům od domu. Občerstvení nabízí podnikatel, například řezník, vinárna nebo pizzerie.

Stáli jste i zrodu masopustů v regionu, kde se konal ten první?
S masopusty jsme začínali hned po změně režimu. První jsme pořádali v Zadní Třebani, 1. března se koná jubilejní pětadvacátý ročník.

Na co se mohou návštěvníci zadnotřebaňského masopustu těšit?
Program začíná na návsi, kde se vystřídá několik souborů. Kromě toho se zde odehraje masopustní fraška. Jubilejní ročník navštíví zástupci všech masopustů z našeho kraje.