První vydání knihy vyšlo nákladem patnáct set kusů. Už podle názvu je zřejmě, že je kniha věnována kněžně Ludmile, která v Tetíně kdysi žila. Obec Tetín patří k historicky k zajímavým místům české historie. Na začátku desátého století zde žila kněžna Ludmila, která vychovala vnuka Václava, budoucího českého knížete. V Tetíně byla kněžna Ludmila také v roce 921 zavražděna. S Tetínem a sv. Ludmilou je tak spjat nástup rodu Přemyslovců k moci. V Tetíně se tak před tisíci lety spoluutvářela osobnost a duše českého království. 


„Napsat tuto knihu o Tetíně a svaté Ludmile byl nápad tetínských jeskyňářů. Zejména Vladislava Pecky. Jeskyňář Martin Majer pak jeho nápad dotáhl do konce. Martin se ujal fotografického materiálu. Díky knize se z něho stal jeden z nejlepších fotografů středních Čech. Já jsem jim napsal návrh knihy, jak by mohla vypadat a pak jsem knihu dvakrát přepisoval. Kniha Tetín svaté Ludmily je kniha, která začíná přírodou, geologií, prehistorií Tetína a pojednává o kněžně Ludmile,“ uvedl Václav Cílem. 


Kromě fotografií Martina Majera jsou v nové knize snímky i dalších autorů. Těch, kteří se svou prací na vzniku knihy podíleli, bylo hodně. „Já jsem začal fotit až v poslední fázi přípravy knihy. Když jsme zjistili, co chybí. Většina snímků je od lidí, kteří se v Českém krasu pohybují pravidelně,“ poznamenal jeden z autorů knihy tetínský speolog Martin Majer.