„V Berouně vystoupíme s jedním ze série kračúnovských, tedy vánočních ve staroslovanském slova smyslu, koncertů. Proto uvedeme i koledy z našeho úspěšného alba Koleda. Zároveň se budeme snažit zahrát co nejvíce písniček z letošní novinky Godula,“ slíbil Tomáš Kočko.

Návštěvníci koncertu se mají opravdu na co těšit, neboť Orchestr hraje vánoční písně úplně jinak, než jsou lidé zvyklí. Jsou oproštěné od všech komerčních pozlátek a interpretovány s velkou pokorou. „Koledy jsou vždy prubířským kamenem vkusu a muzikantské pokory. Je spousta desek takzvaných „vánočních,“ které jsou prostě k neuvěření. A to i od schopných či uznávaných muzikantů,“ posteskl si písničkář.

Tomáš Kočko vstoupil do povědomí širší veřejnosti s recitálem, ve kterém uvedl zhudebněnou poesii básníka píšícího v dialektu beskydských horalů Ladislava Nezdařila. Zpopularizoval a pro mnohé objevil beskydského barda, jenž své dílo zasvětil rodným horám, jejich obyvatelům, zvykům a slavným hrdinům tohoto kraje. Druhou významnou částí repertoáru je původní ohlasová tvorba inspirovaná zbojnickou tématikou, zvláště pověstmi a písněmi o Ondrášovi, legendárním hrdinovi beskydských hor.

Nové CD Godula se tématicky opírá o odkazy, které jsou Kočkovi bytostně blízké. Je to návrat do míst, ke kterým se vztahuje CD Hodovnice - hora Godula a její okolí. „Na nové nahrávce se ale Tomáš Kočko & Orchestr nenoří do dávných pohanských tradic ukrytých v našem folklóru, jako tomu bylo na albu Hodovnice, ale nechávají se inspirovat horou samotnou, legendami, které se k ní vážou, současností i dávnem,“ uvedl Přemysl Štěpánek z vydavatelství Indies Scope.

V Berouně Tomáš Kočko ještě nekoncertoval, proto je hodně zvědavý. „Při vyslovení jména Beroun se mi vybaví Koněpruské jeskyně, Karlštejn, Svatý Jan pod Skalou. Prostě město uprostřed přírody,“ poznamenal zpěvák.

KAREL SOUČEK