Kruh přátel 
hudby

Koncert, který pořádá místní Kruh přátel hudby, začíná v 19 hodin. „Na našem berounském koncertě budeme hrát skladby výhradně českých skladatelů, konkrétně Josefa Suka, Bohuslava Martinů a Bedřicha Smetany. S velmi podobným repertoárem pak cestujeme v dubnu na turné do Japonska, kde je česká hudba, zvláště Smetana a Dvořák, velmi oblíbená,“ vysvětlil violoncellista Karel Fiala.

Kubelíkovo trio bylo založeno v roce 1992 na počest slavného houslisty Jana Kubelíka a jeho syna Rafaela Kubelíka – světoznámého dirigenta. Přímým podnětem pro vznik souboru byl návrat Rafaela Kubelíka do Čech po více jak čtyřicetileté emigraci.
Trio tvoří houslistka Shizuka Ishikawa, violoncellista Karel Fiala a klavíristka Kvita Bilynská. Za dobu svého působení doznalo trio jen jednu změnu a to na postu houslisty, kde prvních pět let hrál Jan Talich jr.

Dvacetileté 
výročí tria

„V Berouně jsem koncertoval poprvé koncem 80. let se souborem Sebastian trio u příležitosti festivalu Talichův Beroun. Kubelíkovo trio letos slaví 20 let činnosti a za tu dobu jsme hráli v Berouně třikrát. Poprvé to bylo začátkem 90. let s houslistou Janem Talichem, poté již s Shizukou Ishikawou. Publikum bylo vždy výborné,“ zdůraznil violoncellista.

Dirigentská osobnost

Kubelíkovo trio vždy vystupovalo v jiném berounském sále, ale na sál ZUŠ si Karel Fiala dobře vzpomíná a považuje ho za velmi příjemný prostor k muzicírování. „Při vyslovení jména Beroun se mi samozřejmě vždy vybaví Václav Talich. Je to bezesporu největší dirigentská osobnost v čele České filharmonie v celém 20. století,“ poznamenal Karel Fiala.

TEXT: KAREL SOUČEK