Původní komedie se zpěvy zaváděla diváky několik let do malé hospůdky ke Svatopetrské bráně, kde se sešli velcí Češi. Společně pak sledovali události na zemi, nechyběly ani ty, které souvisí přímo se 17. listopadem.

Zlaté tele
„Hledali jsme pro nové představení vhodnou historickou událost a zjistili, že 17. listopad je takové trochu „zlaté tele". Řekli jsme si, že už je na čase podívat se na něj z jiného úhlu," prohlásil za osovské ochotníky Josef Kozák, který zároveň přiblížil děj.

„V hospůdce v nebi se scházejí postavy z českých dějin. Přichází Komenský, Borovský, Žižka, ale i kněžna Libuše, Švejk a Klapzuba. Koukají, co se to v Praze děje a přemýšlí, jak pomoci. Nakonec se shodnou, že nejlepší bude nechat lidi, aby si všechno vyřešili sami. Taková inspirace pro dnešní politiky," pokračuje Josef Kozák.
S námětem představení Dá si někdo utopence? přišel právě Josef Kozák s Jiřím Hálou. Josef Kozák stojí také za scénářem a režií. O texty písní se postaral Jiří Hála.

Repliky na tělo
A jak Osovští obsadili jednotlivé postavy? „Bylo nás dvanáct, a tak jsme hru napsali pro dvanáct postav. Samozřejmě repliky jsme se snažili napsat každému na tělo," vysvětlil režisér. Jak dále uvádí, nejtěžší bylo sejít se. „Přece jen má každý spoustu jiných povinností. Jinak to bylo úžasné. Všichni chtěli hrát, a proto do toho šli naplno," doplnil Josef Kozák.

Představení Dá si někdo utopence? mělo osovskou premiéru v listopadu roku 2010. Pro velký zájem se představení opakovalo. Osovští ochotníci komedii uvedli v několika dalších obcí, a to ve Vižině, Skřipli, Chlumci, Hatích, Svinařích, Všeradicích nebo Neumětelích.