V pondělí začala v galerii Holandského domu v Berouně výstava obrazů Věry Mačkové (vlevo na fotografii) Krajinou motýlých křídel.Galerii, která doslova praskala ve švech, tak zaplnily obrazy nejen autorce blízké krajiny Berounska, ale především díla plná květin a motýlů nejrůznějších druhů a barev.

„Motýly jsem začala malovat před několika lety, když můj synovec onemocněl leukémií. Tehdy jsem mu do nemocnice nesla obraz, na kterém bylo snad padesát motýlů. Říkal, že ho moji motýli nabíjejí energií a já jsem časem zjistila, že je to asi pravda. Motýly maluji v obdobích, kdy jsem šťastná a z obrázků je to cítit, takže když potom tak šťastné období nemám, dobíjejí´ mne. Také jsem si koupila atlas, abych věděla, jak se motýli a květiny, které právě maluji, jmenují. Když jsem nešťastná, maluji krajinu, abych se z toho vyhrabala´“, uvedla Věra Mačková. Malováním se autorka, žijící v nedalekých Halounech, věnuje teprve od roku 2000. Tehdy se po ošklivých životních zlomech léčila s chřipkou a utápěla se v depresích. Její dcera jí koupila první olejové barvy. „Tím to všechno začalo, nikdy předtím jsem nemalovala. Maloval ale můj tatínek, který tehdy krátce předtím zemřel. Nikdy jsem ho při práci nepozorovala, přesto prý mám jeho techniku a styl. Snad je to jeho odkaz,“ dodává malířka.

A jak Věra Mačková tvoří? „Neumím si představit, že bych měla ateliér, protože bych v něm byla sama. Maluji nejraději večer, když už je všude klid, který je k tvorbě potřeba. Na druhou stranu ale potřebuji mít kolem sebe své blízké, abych cítila zázemí. Takže ideální je, že je večer, já maluji a vedle na gauči spí manžel…“

Prodejní výstava potrvá do 13. října, otevřeno je ve všední dny od 12 do 17, v sobotu od 9 do 12 hodin