O víkendu jsme proto navštívili toto takřka vánoční poutní místo, kam spolu s námi přišli i stovky dalších návštěvníků.

Muzeem nás provedla majitelka Romana Trešlová, která lásku k betlémům zdědila po svém otci. „Máme zde vystaveno více než padesát exponátů. Najdete zde klasické vyřezávané betlémy, perníkové, cínové, keramické a dokonce i chlebové,” přibližuje vytavené skvosty Romana Trešlová.

Největší raritou, se kterou se v muzeu mohou pochlubit, je pohyblivý karlštejnský betlém, který je sestaven v podkroví a vy si k němu můžete vyslechnout i pohádkový příběh. Jedná se o největší betlém v Evropě, možná dokonce na celém světě.

Pohyblivý betlém obdivují malí i velcí návštěvníci muzea. „Je to úžasné. Líbily se nám pohyblivé postavičky, nechybí zde čeští králové nesoucí dary Ježíškovi. Určitě to stojí za vidění” svěřili se nám Jana a Martin Veselých, kteří do muzea přijeli se svými vnoučaty až z Tachova.

O návštěvníky nemá muzeum v adventním období nouzi a jezdí skutečně z celé České republiky. „Pravdou ale je, že čeští turisté tvoří téměř absolutní většinu našich návštěvníků. Cizinci tvojí zhruba jen pět, maximálně deset procent,” tvrdí Renata Trešlová. V předvánočním čase přijde do muzea denně i několik stovek návštěvníků, naopak v slabých jarních měsících by se ti, kteří se přijdou pokochat unikátními betlémy, dali spočítat na prstech jedné ruky. Zkrátka pokud jste ještě v muzeu nebyli, teď je pravý čas. O víkendu se navíc můžete těšit ještě o doprovodný program v podobě kovářů, řezbářů, perníkářek nebo šikovných dílniček. A otevřeno zde mají i na Štědrý den.