Na jednu z kolejí totiž ve středu ráno přijel speciální Legiovlak. Už dvanáct zrekonstruovaných vagonů představí život a boj legionářů na Transsibiřské magistrále během první světové války. Tato jedinečná podívaná připomíná 100. výročí boje československých legií za samostatný stát.

Pokud jste nestihli příjezd vlaku, nevadí. Zůstane v Berouně totiž až do 12. dubna. „Doufáme, že místní zaujmeme a ti se přijdou podívat a třeba i zjistit něco o svých předcích. Posádka vlaku dokáže hledat konkrétní osoby v databázi legionářů, kterou se i díky návštěvníkům daří doplňovat o fotografie, dokumenty, vzpomínky i hmotné předměty z pozůstalostí," říká Jiří Charfreitag, tajemník projektu Legie 100.

Pro zájemce bude Legiovlak přístupný zcela zdarma každý všední den od 8 do 18 a o víkendech od 9 do 18. Komentované prohlídky s průvodcem začínají každý den od 13:00 a opakují se v pravidelných hodinových intervalech. Posádka vlaku v dobových uniformách je vždy k dispozici jak k odbornému výkladu, tak k pomoci s pátráním po legionářích mezi předky návštěvníků.

Historické vagony Legiovlaku jsou zrekonstruovány tak, aby věrně odpovídaly dobovým reáliím a návštěvníkům co nejblíže přiblížily podrobnosti z legionářského života a jejich boje. Soupravy legionářských vlaků byly totiž kasárna na kolejích a legionáři se museli postarat o vše sami a ještě v pohybu.
„Návštěvníci si tak budou moct prohlédnout zázemí ubytovacího vozu, kterému se říkalo těpluška, polní poštu, nejspolehlivější prostředek komunikace na celé tehdejší Sibiři, zdravotní vůz, či kovářský vagon s obráběcí dílnou. Způsob boje legionářů pak přiblíží improvizovaný obrněný vůz, který je po zuby vyzbrojený dělem a kulomety, štábní vagon pro plánování operací, či plošinové vozy s materiálem včetně obrněného automobilu," dodává Jiří Charfreitag.

Beroun je čtvrtou zastávkou tohoto speciálního legionářského muzea na kolejích. „Letos chceme navštívit 28 měst a obcí České republiky," konstatoval Jiří Charfreitag.