Keltové věřili, že v tuto tajemnou noc se přeruší hranice mezi světy živých a mrtvých a ti získají na pár hodin své tělo a přijdou se ohřát k malým ohňům, které jim živí zapalovali.


Keltové věřili, že v tuto tajemnou noc se přeruší hranice mezi světy živých a mrtvých a ti získají na pár hodin své tělo a přijdou se ohřát k malým ohňům, které jim živí zapalovali. Stejně tak, jako my dnes na přelomu října a listopadu zapalujeme svíčky, abychom uctili Památku zemřelých, Dušičky. Pro Kelty byl však Samhain ještě něčím víc, byl to počátek nového roku, ale také počátek nejistoty.

S přicházející zimou bylo potřeba připravit se na nepřízeň bohů, s čímž se pojily symbolické obětiny a očistné ohně. Byla to však také společenská událost. Každoročně v Informačním centru keltské kultury na zámku Nižbor pokračují v keltské tradici. V sobotu 28. října ve 12 hodin vypukne již čtrnáctý ročník oslav Samhainu. Při té příležitosti si návštěvníci připomenou vyspělou keltskou kulturu a řemesla, tak i archeologii. Pro děti bude nachystaná archeologická dílna, dospělí se mohou těšit bohatým kulturním programem v podání Keltů z Vousova kmene.