Koncertem s názvem Melpoméné bude v sobotu 18. července ve 21 hodin na hořovickém zámku zahájen 5. ročník cyklu pořadů Zámecká nokturna. Jedná se o noční koncerty ze skladeb starých mistrů v dobovém provedení.

„Nokturna jsou cyklem nočních vokálních koncertů s exklusivním repertoárem, magickou atmosférou a bohatými dobovými kostýmy účinkujících. Jedná se vlastně o kombinaci divadelního představení a vokálního koncertu s případným doprovodem hudebních nástrojů,“ vysvětlil Zdeněk Šinágl ze správy zámku.

Na programu prvního nokturna bude od 21 hodin ve Schodišťové hale zámku hudebně dramatický pořad připomínající virtuózní pěvecké umění italské sopranistky Cateriny Gabrielli (1730-1796). Je sestaven z Traettyho, Gluckových, Myslivečkových a Sartiho árií.

„Na výstřednosti slavné pěvkyně a dobu, ve které žila, vzpomíná jako Giacomo Cassanova Miloslav Doležal, roli Melpoméné zpívá Květuše Ernestová za doprovodu Vladimíra Roubala, ředitele chrámové hudby Královské kanonie premonstrátů v Praze na Strahově. V mluvených rolích dále vystoupí Kristýna Vondalová, Eliška Mottlová, Klára Slavíková a Vendula Hrachová,“ doplnil Zdeněk Šinágl. Plné vstupné činí 160 korun, senioři mají slevu a připraveny jsou i desetiprocentní abonentní slevy na celý cyklus.

Nokturna pořádá zámek popáté a o předešlá vystoupení byl vždy velký zájem. Letos se uskuteční tři, druhé 15. srpna nese název Il Ragazzo a připomene repertoár nejslavnějšího sopranisty všech dob Carla Broschiho Farinelliho. Vedle jímavých melodií Alto Giove a Pallido il sole zazní především velké árie včetně zdobené verze slavné Son qual nave, absolutního vrcholu akrobatického zpěvu, kterou pro Farinelliho napsal jeho bratr Riccardo Broschi.

Závěrečné nokturno je na programu 12. září a nabídne klavírní skladby Issaca Albénize, Clauda Debussyho, Ferruccia Busoniho a španělské romance a árie titulní postavy z Bizetovy opery Carmen.