V ulicích zaplněných stánky skutečně běžný návštěvník, který se na téhle akci objevil poprvé, cibulové copy aby pohledal. To už skoro snazší bylo vyhmátnout očima třeba nabídku brambor. A k mání byl široký sortiment známý třeba z poutí i trhů. Například ponožky, maskáčové kalhoty, svetry i bundy. Nebo spousta pochoutek, mezi nimiž patřily k vyhledávaným třeba uzenářské výrobky – často i z Maďarska nebo Slovenska – či sýry.

Na něčem si pochutnat přímo na místě však nebylo vždycky jednoduché, ačkoli nabídka byla přebohatá. Nepřehlédnutelné se staly třeba hromadné bramborákové hody „na stojáka“. Někde měli připravené posazení, mnohde si však zákazníci museli poradit, jak se dalo.

Na otázku Deníku, jak lze uprostřed davu udržet tácek s klobásou, hořčicí i křenem plus krajíc chleba a ubrousek, aby nikdo nepřišel k újmě, měla prodejkyně pohotovou odpověď. „Lidi si chodí sednout támhle na sokl,“ ukázala na protější stranu ulice. Prázdné tácky i opuštěné kelímky, jež zůstávaly nejen na domech, ale třeba i rampě obchodu, pak dávaly tušit, že tahle taktika se uplatňovala skutečně hromadně.

Tradiční akce, k jejímuž prvnímu ročníku daly již v roce 1989 podnět kontakty Hořovických se zahrádkáři ve Výmaru (kteří právě s pořádáním cibulových slavností měli zkušenosti), se ovšem neodehrává jen v ulicích centra. Jarmarečním děním ožívají i zámek a kulturní zařízení. Konají se tak i výstavy dýní, zeleniny, ovoce, hub či produktů od včelařů.

Akci provází také pestrý hudební program, jehož ohniskem se stalo pódium na náměstí. K hodně očekávaným vystoupením se v sobotu odpoledne zařadil koncert HORbandu místní základní umělecké školy – ostatně stojící na dohled; vzdálené jen pár desítek metrů. Absolvoval úspěšnou premiéru v novém složení. „První genderově vyvážený soubor, který dnes vystupuje,“ upozornil moderátor hned na úvod, že tentokrát nebude hrát uskupení v čistě pánské sestavě.

Jako cibule se během cibulového jarmarku mohli cítit mnozí z příchozích, byť se třebas nezajímali o nic jiného než o zábavu na náměstí a v okolních ulicích. V takřka letním počasí ze sebe totiž stahovali jednu „slupku“ za druhou. Teploty i sluníčko letos pořadatelům akce i jejím návštěvníkům přály skutečně nebývale.

Pohoda babího léta ale nezastřela, že už je tady čas padajícího listí pozvolna předznamenávající konání předvánočních akcí. Vedle četných stánků s burčákem (nabízejících třeba kvasící šťávu z hroznů z Mělníka, od Znojma – i jen tak „prostě burčák“) bylo možno narazit i na nabídku příznačnou spíše pro chladnější dny: na svařák či horkou medovinu.