Vernisáž výstavy akademického malíře Zbyňka Novotného v hořovické Galerii Starý zámek si nenechaly ujít desítky lidí. Návštěvníky zaujalo nejen to, že malíř pracuje s různými materiály, ale i barevnost obrazů.

„Myslím, že obrazy Zbyňka Novotného mají to, co obrazy mají mít, a to především prostor pro fantazii. Není v nich řečeno úplně vše a můžeme si představovat to další, co je přítomno, ale není vysloveno," popsal své pocity z vernisáže výstavy obrazů malíře Zbyňka Novotného senátor Jiří Oberfalzer.

Otázky a odpovědi

Autora obrazů potěšilo, že lidé vnímají jeho díla jako otevřený prostot pro fantazii. „I když sám v nich tolik prostoru nemám, už jsem se v nich takzvaně vypovídal. Možná pro diváka otázky vznikají a hledá si odpovědi," říká malíř Zbyněk Novotný, který byl nadšený nejen vysokou účastní návštěvníků, ale i samotnou galerií. „Tak krásnou nemá ani Praha, ani nikde jinde ve světě jsem tak pěkné prostory neviděl," prohlásil umělec a s humorem dodává, že když návštěvníky nebaví obrazy, mohou se podívat z okna do nádherného parku. „Řekněte mi, kde taková další galerie je," pokračuje ve svém nadšení z hořovických výstavních síní Zbyněk Novotný, který své obrazy vystavoval po celém světě.

Akademický malíř Zbyněk Novotný nyní vystavuje v hořovické galerii Starý zámek pětašedesát obrazů. Jeho výstava se i proto jmenuje NOVOTNÝ 65. A proč číslo 65? Malíř letos v srpnu oslaví 65. narozeniny.

Tvorba spojená s náhodou

Jak na vernisáži Zbyněk Novotný prozradil, tvorba může být spojená s náhodou. „Malíř se při vytváření svého díla může držet původního tématu, nebo se mu naopak v průběhu vzdálí," říká umělec, který žije v obci Hvozdec. „Je zde kouzelné okolí. Svůj charakter mají kostelíky, když člověk vidí jejich krásu, nemůže jinak, než s nimi změřit síly," prozradil umělec.

Úterní vernisáž přilákalo desítky návštěvníků. Přišli se podívat lidé z Hořovic i okolí a přátelé. „Mistr Zbyněk je náš kamarád. Namaloval i mého manžela, když jsem zde ten obraz uviděla, tak jsem se dojetím rozbrečela. Máme k mistru Zbyňkovi bližší vztah," sdělila na vernisáži Dana Oplová z Hvozdce, kterou doprovázela Milana Alblová.
Záštitu nad výstavou NOVOTNÝ 65 převzal starosta města Hořovice Jiří Peřina. „Díla mistra Zbyňka Novotného se nevystavují pouze v naší republice. Jde například o Německo, Švýcarsko nebo dokonce i Brazílii," vyjmenoval starosta Jiří Peřina. „Jsem rád, že i v Hořovicích si můžeme díla tohoto umělce prohlédnout," dodal starosta Hořovic.

Vernisáž zpestřila hudební vystoupení. Akci uvedl houslový mistr Mnichovské filharmonie pan Karel Ebrle a návštěvníci si mohli poslechnout i Sextet Ondřeje Andrleho.