Není určena jen registrovaným členům Českého svazu ochránců přírody v Rokycanech, ale všem zájemcům o pozorování ptactva a sledování probíhajících změn v přírodě.

Cílem přírodovědné vycházky je řeka Berounka, která je významným zimovištěm kormoránů, labutí, kachen a někdy i hoholů a morčáků, tedy poměrně širokého spektra vodního ptactva. Navíc se zde zdržuje i orel mořský a je velká pravděpodobnost na jeho spatření.

Sraz zájemců o tuto unikátní a svým způsobem i nejprestižnější zimní akci je buď v 9.00 hodin před rokycanským vlakovým nádražím nebo v 9.45 hodin před nádražím Českých drah v Plzni – Doubravce. Trasa povede od Svatého Jiří k Dolanskému mostu a později na vlak do Chrástu. Vycházka je celodenní a s návratem je počítáno v podvečer.

Zajímavá zhruba třinácti kilometrová trasa povede většinou v blízkosti vody a pozornost bude tedy věnována především zimujícím vodním ptákům. Vidět však budeme moci při troše štěstí i dravce či muflony, kteří se zde v hojném počtu vyskytují.

Doporučujeme se teple obléci, vzít si pohodlnou obuv a něco na opečení. Tam i zpět pojedeme vlakem, takže nutností je i drobný peníz na vlak i případné občerstvení v restauraci, které nám ukrátí čekání na vlak. Výhodou bude vlastní dalekohled a určovací klíč. Vycházka bude doplněna výkladem o zdejší fauně.

Pavel MOULIS, ZO ČSOP Rokycany