VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Výstava fotografií z dobřichovického procesí: slavnosti Božího těla. Jak se to stane?

DOBŘICHOVICE - Sál s krbem a chodba na zámku: vernisáž fotografií Vladimíra Ondračky s názvem Stopy a odraz. Sobota 6. října, 17 hodin.

4.10.2007
SDÍLEJ:

Výstava fotografií v DobřichovicíchFoto: Internet

Vy zatím nevíte co, ale já to potřebuji vzít poněkud ze široka, tak chvíli vydržte. Člověk je od přírody tvor líný, no budu mluvit za sebe, abych něco udělal, potřebuji k tomu většinou nějakého hybatele, slušně řečeno nakopnout do zadku. Znáte to, dobrý důvod, proč se do toho nepustit se najde a hlava už na nich zapracuje a mohou to být důvody sakra dobré, které by obstály u devíti z deseti lidí, se kterými byste to probrali nebo klidně i u všech deseti.

Říkal jsem ze široka, jo, musím i trochu do minulosti. Třeba naše skvělá a oblíbená profesorka češtiny na gymplu v Ostravě, odtamtud pocházím, se nám kdysi svěřila, že chtěla být spisovatelkou a věděla, že se jí stane, až do okamžiku, kdy si přečetla Jeffersovu Pastýřku putující k dubnu. Pak prý už nebylo proč, vše bylo řečeno a udělal to už někdo jiný. Já to beru. Tu Pastýřku putující k dubnu jsem nečetl, nebyl důvod se bát, já spisovatelem nechtěl být, ale nezavadil jsem o ni, nenašel doma v knihovně a pátrat jsem se nevydal. Ale o čem byla řeč, tuším, těsně po tom gymplu jsem se potkal s fotkami Viktora Koláře a zažil to, já jsem chtěl být tehdy fotografem. U mě to nevydrželo a foťák jsem ještě do ruky vzal, ale dodnes nevím, jestli to, že jsem časem z Ostravy odešel, s tím nesouvisí, pro mě tam už nebylo co fotit, nebylo co dodat.

Asi je na čase to konečně prozradit, jak se to stane, že chci vystavit fotografie z Procesí ze slavnosti Božího těla v Dobřichovicích na zámku? Důvody nefotit by se našly a nebyly nerozumné.

Musím zase trochu odbočit, ale ty důvody proč jsem fotit možná neměl, jsou důležité, jinak bych totiž nedokázal vysvětlit, proč jsem nakonec rád, že ty fotky budou na Zámku viset.

Po 17. listopadu 1989 jsem měl pocit, že kdo chtěl fotit při duchovních svátcích, poutích a podobně, měl to udělat právě do 17. listopadu 1989. Do té doby šlo, možná ne o krk, ale o existenci určitě a statečných fotografů, kteří do toho šli, si vážím moc a moc. Počátkem 90. let minulého století do toho šli skoro všichni, proč ne. Ale na jedné výstavě někdo doprovodil své fotky z procesí komentářem, že dřív, když fotil soudruhy z Lidových milicí, vlastně svými fotkami ty milicionáře děsně kritizoval, ale teď, že to je úplně jinak, teď že ty fotografované oslavuje a že je to super, že je tam úplně jiná atmosféra. No aby nebyla. Tehdy, radikalismus mládí, jsem se zasekl a řekl jsem si, co jsem nefotil do listopadu, nemusím fotit v prosinci. A těch fotek z procesí, poutí a klášterů vznikalo v devadesátých letech docela hodně i beze mě. Spousta jich byla dobrých
a dobře, že vznikly.

Je to však už dost let, ten časový předěl by měl ztratit svůj smysl, nejde se pohybovat v prostoru, kde je podstatné jen to předtím, podstatnější je to, co je teď. Takže když se mě můj kamarád Jirka Kaucký zeptal v roce 2002, jestli bych při prvním obnoveném procesí na svátek Božího těla v Dobřichovicích neudělal pár fotek, váhavě jsem nakonec souhlasil. Asi se mi to nepovede jako Jeffersovi s Pastýřkou, ale je to důvod to nezkusit? Možná je ještě co říct? A na místo činu jsem se ještě dvakrát bez váhání vrátil, naposled v roce 2004, říká se do třetice všeho dobrého, zdálo se mi, že ty poslední fotky byly i nejlepší. Jsem rád, že jsem je udělal, patří v mém archivu k těm, které mám rád.

Když jsem fotil, už nešlo o existenci, nešlo o hrdinství, ale to je vlastně moc dobře, šlo o ty fotografie, které jsou pro vás, pro ty z vás, kteří tam byli, nebo nebyli, to je jedno.

Události mají své hybatele a byl to znovu Jirka Kaucký, kdo mě ukecal, abych vystavoval na zámku. Přiznám se, moc se mi nechtělo, už jsem psal nahoře, jsem líný a s každou výstavou je docela dost práce a z čistě ekonomického hlediska je to vlastně strašlivá pitomost. Jenže ona ekonomická hlediska nejsou všechno, naštěstí. Když jsme o tom spolu mluvili, došlo mi, že ty fotky z procesí musím v Dobřichovicích ukázat, s tím se prostě nedalo nic dělat, proti tomu jsem si nenašel žádný dobrý argument. A tak se to stalo, že chystám vernisáž a píšu tyhle řádky, proč jsem to udělal a proč byste se mohli 6. října v 17 hodin přijít podívat na vernisáž, kam vás všechny rád zvu, na ty fotky, nebude to už totiž událost s puncem zakázaného ovoce, ale to je právě moc a moc dobře.

Výstava bude otevřena do konce října, 10 – 18 hodin

4.10.2007
SDÍLEJ:

SERVIS

Řemeslné práce - Řemeslné práce Truhlář 14 000 Kč Stavební truhláři TRUHLÁŘI - STAVEBNÍ. Požadované vzdělání: nižší střední. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč, mzda max. 21000 kč. Volných pracovních míst: 6. Poznámka: TRUHLÁŘI - STAVEBNÍ - Místo výkonu práce: po celé ČR - dle zakázek. Kontakt: telefonicky (8:00-15:00).. Pracoviště: Veduta s.r.o., nám.Kapitána Kučery, č.p. 55, 267 61 Cerhovice. Informace: Eva Wimmerová, +420 608 983 175. Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel odborných předmětů 14 000 Kč Lektoři a učitelé hudby na ostatních školách UČITEL/KA HRY NA KLAVÍR. Požadované vzdělání: vyšší odborné v konzervatoři. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč, mzda max. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: UČITEL/KA HRY NA KLAVÍR - Místo výkonu práce: Beroun. Upřesňující informace: možnost práce na DPP i DPČ. Požadavky: zkušenosti v oblasti skladby a instrumentace, schopnost vyučovat klavírní doprovod a improvizaci, schopnost vést hudební skupinu. Náplň práce: práce s IT. Kontakt: osobně, e-mailem, telefonicky.. Pracoviště: Soukromá základní umělecká škola dr.lidinské, Tovární, č.p. 66, 266 01 Beroun 1. Informace: Miluše Lidinská, +420 603 202 801. Výroba - Ostatní pomocní pracovníci ve výrobě OSTATNÍ 12 500 Kč Ostatní pomocní pracovníci ve výrobě OSTATNÍ POMOCNÍ PRACOVNÍCI VE VÝROBĚ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12500 kč, mzda max. 13500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: OSTATNÍ POMOCNÍ PRACOVNÍCI VE VÝROBĚ - Místo výkonu práce: Zdice. Doplňující informace: manuální práce, možnost práce i přesčas a víkendy. Směnnost: 1 směna / pružná pracovní doba. Požadavky: fyzicky namáhavá práce - odpovídající fyzický stav. Kontakt: emailem, telefonicky.. Pracoviště: Plutos stav s. r. o. zdice, Čs. armády, č.p. 664, 267 51 Zdice. Informace: Svitlana Klyuchivska, +420 733 609 696. Výroba - Ostatní strojírenští technici TECHNICI ODDĚLENÍ 22 000 Kč Ostatní strojírenští technici TECHNICI ODDĚLENÍ TECHNICKÉ DOKUMENTACE. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: TECHNICI ODDĚLENÍ TECHNICKÉ DOKUMENTACE - Místo výkonu práce: Hořovice. Náplň práce: vypracování technické a průvodní dokumentace výrobku, provádění změnového řízení technické dokumentace. Požadavky: dobrá znalost práce s PC (Ms Office), dobrá znalost českého jazyka (pravopis), znalost Aj / Nj (písemně i ústní formě), flexibilitu, spolehlivost, samostatnost, ŘP sk. B. Doplňující informace: mzda u SŠ absolventa od 18000,-Kč. Zaměstnanecké výhody: stravenky 100,-Kč, dovolená navíc, 3 dny zdravotního volna a další. Kontakt: emailem, telefonicky (od 7:00-15:30 hod.).. Pracoviště: Tedom a.s. - hořovice, Masarykova, č.p. 1436, 268 01 Hořovice. Informace: Luboš Kučera, +420 953 311 004.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 22. října 2018

Rvačka před bowlingem a velká oprava lipenského expresu: zhlédněte videa dne

Hokej - ilustrační snímek

ANKETA: Kteří hokejisté by teď hráli za Československo?

ANKETA: Kteří fotbalisté by teď hráli za Československo?

Zahrajte si na fotbalového trenéra. Deník v souvislosti se stoletým výročím vzniku Československa připravil mimořádnou anketu. Jak by nyní vypadal společný tým, který by tvořili hráči obou zemí? 

Investice do středočeských nemocnic vyjdou na 76,5 milionu korun

Střední Čechy - Do středočeských nemocnic poputují investice ve výši 76,5 milionu korun, rozhodli radní Středočeského kraje, a to ještě tento rok. „Za tyto peníze nemocnice pořídí přístroje, zdravotnickou techniku, lůžka, nábytek, opraví komunikace, zrekonstruuje se ústavní jídelna nebo trafostanice. Veškeré investice jdou do nemocnic ještě v letošním roce,“ zdůraznila hejtmanka kraje Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO 2011).

Uklidnit lidi a zapojit je do práce. To je úkol operátorů linky 155

Střední Čechy - Až 1500 hovorů denně ve dvanáctihodinových směnách. To je práce desítky dispečerů tísňové linky středočeských záchranářů. Týmu sedícího na záchranné službě v Kladně ve velké místnosti, jejíž moderní vybavení by si laik snadno spletl… třeba s Řízením letového provozu.

Dobrovolným hasičům chce kraj přispět hlavně na dopravní auta

Střední Čechy - Radovat se mohou dobrovolní hasiči z měst i obcí v řadě koutů středních Čech. Bude se nakupovat - a někde i stavět. Na cestě jsou miliony korun z evropských fondů na pořízení nových cisteren i na úpravy zbrojnic, oznámilo před pár dny ministerstvo pro místní rozvoj.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT