VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Výstava fotografií z dobřichovického procesí: slavnosti Božího těla. Jak se to stane?

DOBŘICHOVICE - Sál s krbem a chodba na zámku: vernisáž fotografií Vladimíra Ondračky s názvem Stopy a odraz. Sobota 6. října, 17 hodin.

4.10.2007
SDÍLEJ:

Výstava fotografií v DobřichovicíchFoto: Internet

Vy zatím nevíte co, ale já to potřebuji vzít poněkud ze široka, tak chvíli vydržte. Člověk je od přírody tvor líný, no budu mluvit za sebe, abych něco udělal, potřebuji k tomu většinou nějakého hybatele, slušně řečeno nakopnout do zadku. Znáte to, dobrý důvod, proč se do toho nepustit se najde a hlava už na nich zapracuje a mohou to být důvody sakra dobré, které by obstály u devíti z deseti lidí, se kterými byste to probrali nebo klidně i u všech deseti.

Říkal jsem ze široka, jo, musím i trochu do minulosti. Třeba naše skvělá a oblíbená profesorka češtiny na gymplu v Ostravě, odtamtud pocházím, se nám kdysi svěřila, že chtěla být spisovatelkou a věděla, že se jí stane, až do okamžiku, kdy si přečetla Jeffersovu Pastýřku putující k dubnu. Pak prý už nebylo proč, vše bylo řečeno a udělal to už někdo jiný. Já to beru. Tu Pastýřku putující k dubnu jsem nečetl, nebyl důvod se bát, já spisovatelem nechtěl být, ale nezavadil jsem o ni, nenašel doma v knihovně a pátrat jsem se nevydal. Ale o čem byla řeč, tuším, těsně po tom gymplu jsem se potkal s fotkami Viktora Koláře a zažil to, já jsem chtěl být tehdy fotografem. U mě to nevydrželo a foťák jsem ještě do ruky vzal, ale dodnes nevím, jestli to, že jsem časem z Ostravy odešel, s tím nesouvisí, pro mě tam už nebylo co fotit, nebylo co dodat.

Asi je na čase to konečně prozradit, jak se to stane, že chci vystavit fotografie z Procesí ze slavnosti Božího těla v Dobřichovicích na zámku? Důvody nefotit by se našly a nebyly nerozumné.

Musím zase trochu odbočit, ale ty důvody proč jsem fotit možná neměl, jsou důležité, jinak bych totiž nedokázal vysvětlit, proč jsem nakonec rád, že ty fotky budou na Zámku viset.

Po 17. listopadu 1989 jsem měl pocit, že kdo chtěl fotit při duchovních svátcích, poutích a podobně, měl to udělat právě do 17. listopadu 1989. Do té doby šlo, možná ne o krk, ale o existenci určitě a statečných fotografů, kteří do toho šli, si vážím moc a moc. Počátkem 90. let minulého století do toho šli skoro všichni, proč ne. Ale na jedné výstavě někdo doprovodil své fotky z procesí komentářem, že dřív, když fotil soudruhy z Lidových milicí, vlastně svými fotkami ty milicionáře děsně kritizoval, ale teď, že to je úplně jinak, teď že ty fotografované oslavuje a že je to super, že je tam úplně jiná atmosféra. No aby nebyla. Tehdy, radikalismus mládí, jsem se zasekl a řekl jsem si, co jsem nefotil do listopadu, nemusím fotit v prosinci. A těch fotek z procesí, poutí a klášterů vznikalo v devadesátých letech docela hodně i beze mě. Spousta jich byla dobrých
a dobře, že vznikly.

Je to však už dost let, ten časový předěl by měl ztratit svůj smysl, nejde se pohybovat v prostoru, kde je podstatné jen to předtím, podstatnější je to, co je teď. Takže když se mě můj kamarád Jirka Kaucký zeptal v roce 2002, jestli bych při prvním obnoveném procesí na svátek Božího těla v Dobřichovicích neudělal pár fotek, váhavě jsem nakonec souhlasil. Asi se mi to nepovede jako Jeffersovi s Pastýřkou, ale je to důvod to nezkusit? Možná je ještě co říct? A na místo činu jsem se ještě dvakrát bez váhání vrátil, naposled v roce 2004, říká se do třetice všeho dobrého, zdálo se mi, že ty poslední fotky byly i nejlepší. Jsem rád, že jsem je udělal, patří v mém archivu k těm, které mám rád.

Když jsem fotil, už nešlo o existenci, nešlo o hrdinství, ale to je vlastně moc dobře, šlo o ty fotografie, které jsou pro vás, pro ty z vás, kteří tam byli, nebo nebyli, to je jedno.

Události mají své hybatele a byl to znovu Jirka Kaucký, kdo mě ukecal, abych vystavoval na zámku. Přiznám se, moc se mi nechtělo, už jsem psal nahoře, jsem líný a s každou výstavou je docela dost práce a z čistě ekonomického hlediska je to vlastně strašlivá pitomost. Jenže ona ekonomická hlediska nejsou všechno, naštěstí. Když jsme o tom spolu mluvili, došlo mi, že ty fotky z procesí musím v Dobřichovicích ukázat, s tím se prostě nedalo nic dělat, proti tomu jsem si nenašel žádný dobrý argument. A tak se to stalo, že chystám vernisáž a píšu tyhle řádky, proč jsem to udělal a proč byste se mohli 6. října v 17 hodin přijít podívat na vernisáž, kam vás všechny rád zvu, na ty fotky, nebude to už totiž událost s puncem zakázaného ovoce, ale to je právě moc a moc dobře.

Výstava bude otevřena do konce října, 10 – 18 hodin

4.10.2007
SDÍLEJ:

SERVIS

Služby - Služby Ostatní služby 25 000 Kč

Specialisté v oblasti kvality a certifikace systémů řízení (ISO) SPECIALISTÉ NA KVALITU (QA) PRO OBLAST VÝROBY, DISTRIBUCE A SKLADOVÁNÍ VETERINÁRNÍCH LÉČIVÝCH PŘÍPRAVKŮ. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: SPECIALISTÉ NA KVALITU (QA) PRO OBLAST VÝROBY, DISTRIBUCE A SKLADOVÁNÍ VETERINÁRNÍCH LÉČIVÝCH PŘÍPRAVKŮ - místo výkonu: Hořovice. Náplň práce: dohlížet na správnou výrobní a distribuční praxi; aktualizovat, rozvíjet a kontrolovat dodržování nastavených interních procesů jakosti; rozvíjet a udržovat systém jakostí v rámci GMP, GDP, ISO a GMP+; zodpovídat za školení nových i stávajících zaměstnanců v oblasti výroby, distribuce a skladování; připravovat a provádět interní i externí audit; identifikovat a řešit problémy v oblasti kvality; zavádět nápravná opatření. Požadavky: VŠ farmaceutické, popř. veterinární/lékařské/přírodovědné/chemické vzdělání; představa o práci v oblasti jištění/kontroly jakosti ve farmaceutické firmě; AJ alespoň na intermediate úrovni, znalost RJ výhodou; znalost práce na PC (Microsoft Office); min. základní orientace v oblasti GMP a GDP, národní legislativy vztahující se k oboru; min. základní orientace v EU legislativě a ochota se v ní dále vzdělávat; pracovitost a pečlivost práce s dokumenty; týmovost, komunikativnost, vstřícnost, přesnost, samostatnost, spolehlivost; bezúhonnost. Nabízíme: pro čerstvé absolventy zaškolení s velkým podílem samostudia; příjemný mezinárodní kolektiv; rozvoj praktických dovedností a odborných znalostí; motivační platové ohodnocení; notebook, mobilní telefon a další zaměstnanecké benefity. Kontakt: e-mailem.. Pracoviště: Cymedica, spol. s r.o., Pod Nádražím, č.p. 308, 268 01 Hořovice. Informace: Miroslava Perglová, +420 311 706 211.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 23 000 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků PRACOVNÍK/CE SKLADU SUROVIN A MRAŽENÉHO ZBOŽÍ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: PRACOVNÍK/CE SKLADU SUROVIN A MRAŽENÉHO ZBOŽÍ - Místo výkonu práce: Beroun. Požadavky: znalost práce na PC, praxe na VZV - výhodou, ŘP, flexibilita, spolehlivost, samostatnost. Zaměstnanecké výhody: prémiové ohodnocení. Kontakt: emailem.. Pracoviště: Pac hořovice s.r.o. - beroun 1, Na Ostrově, č.p. 274, 266 01 Beroun 1. Informace: Dana Mrkáčková, +420 311 548 627.

Výroba - Výroba Strojírenští technici projektanti, 30 000 Kč

Strojírenští technici projektanti, konstruktéři KONSTRUKTÉŘI-POJEKTANTI. Požadované vzdělání: úsv. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 50000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KONSTRUKTÉŘI-POJEKTANTI - místo výkonu: Zdice. Upřesňující informace: nástup možný ihned, vhodné také pro OZZ. Požadavky: pokročilá znalost s programem Solidworks, CAD/CAM softwarem výhodou, znalost a schopnost čtení strojní výkresové dokumentace, ochota učit se novým věcem. Zaměstanecké výhody: firemní benefity, nadstandardní mzdové ohodnocení, stravenky. Kontakt: osobně či tel.. Pracoviště: Jaroslav vožeh - zdice, Farčina, č.p. 971, 267 51 Zdice. Informace: Jaroslav Vožeh, +420 731 187 456.

Výroba - Výroba Mechanici a opraváři osobních automobilů 17 000 Kč

Mechanici a opraváři průmyslových strojů a zařízení STROJNÍ TECHNICI / MECHANICI. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 27000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: OPERÁTOŘI VÝROBY-LISAŘI - Místo výkonu práce: Žebrák. Upřesňující informace: nástup možný ihned. Náplň práce: údržby a opravy strojů, výměny lisovacích nástrojů. Požadavky: manuální zručnost, pečlivost, spolehlivost. Nabízíme: odborné zaškolení na pracovišti, možnost zvyšování kvalifikace a kariérního růstu, příspěvek na dopravu do zaměstnání ve výši až 5.000 kč, k dispozici také autobusová svozová doprava, placené přesčasy, roční bonus za hospodářské výsledky společnosti, firemní akce, 5 týdnů dovolené, příspěvek na stravování. Kontakt: telefonicky (8:00-17:00hod), e-mailem.. Pracoviště: Muramoto manufacturing europe s.r.o., Skandinávská, č.p. 991, 267 53 Žebrák. Informace: Ivana Kovaříková, +420 774 536 801.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Účastníci workcampu v Karlštejně prožijí devět dnů nedaleko slavného hradu Karla IV.

Karla IV. uctí jeho Karlštejn nočními hranými scénkami

Ilustrační foto.

Jízda po dálnici bez známky se prodražila o tisícovku

Plavci Berouna uspěli na Letním mistrovství ČR

Beroun - Berounští plavci trávili první prázdninové dny na vrcholné soutěži letní sezony v Praze - Podolí, kde se konalo 12.-15.července Letní mistrovství ČR dorostu a dospělých. Na závody se sjela celá plavecká špička z 84 oddílů se 472 závodníky z celé České republiky, aby se poprala o mistrovské tituly, a mohla si na poslední chvíli plnit limity do reprezentačních družstev a na Mistrovství Evropy dospělých.

Šílené podmínky. Berousek prodával tygry Vietnamcům kvůli čínské medicíně

Kauza "Tygří oko" už dostává konkrétní obrysy. Celníci ve spolupráci s policií a Českou inspekcí životního prostředí odhalili nelegální obchodování s chráněnými zvířaty. Obviněni jsou tři muži, jeden z nich je už ve vazbě. Podle všeho chovatel Ludvík Berousek prodával tygry do tržnice SAPA, aby je pak mohli Vietnamci prodávat na produkty čínské medicíny.

Větší hrozba, než nehody: to, co nosí lidé v hlavě

Střední Čechy – Očkování proti pneumokoku. Jedna z prvních otázek, s níž se setkává každý, kdo řeší přijetí někoho ze svých blízkých do domova seniorů či obdobného zařízení. Pro leckoho je to překvapení. O invazivním pneumokoku se moc neví.

Tygři na porážku: Padla tři obvinění

Člen slavného cirkusového rodu Ludvík Berousek čelí podezření, že prodával tygry do vietnamských restaurací. Policisté a celníci v pondělí provedli razii v Berouskově zooparku v Bášti u Prahy a také v tržnici SAPA v Praze-Libuši.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT