O den později jejich hudba zněla v našem regionu, a to v obci Hlásná Třebaň. Dobrovolní hasiči zde pořádali první masopust v berounském regionu. „Letos hrajeme na třinácti masopustech. Několik jsme jich dokonce museli odmítnout, zájem je rok od roku větší, kapel ale ubývá," prohlásil kapelník skupiny Třehusk Miloslav Frýdl.

Popeleční středa
Masopusty se v regionu konají i po popeleční středě, která v letošním roce připadne na 18. února. „Někteří pořadatelé neberou akci jako masopust v původním slova smyslu, ale spíše jako maškarní rej. Ti ho pak pořádají i po konci masopustu, který je samozřejmě pohyblivý," vysvětlil Miloslav Frýdl.
„Dneškem počínaje až do konce března hrajeme každý víkend. Většina akcí se koná na Berounsku, tradičně ale jezdíme například do Tochovic, což je u Příbrami, nebo hrajeme i v Praze. Největší část je ale stále v našem regionu," dodává kapelník Třehusku.

Na Berounsku má největší tradici masopust v Zadní Třebani, který se uskuteční v sobotu 14. února. Jde o poslední masopustní sobotu.
„Koná se zde již po šestadvacáté. Tím, že se jedná o největší tradici, je zde i největší počet masek, nejvíce trhovců a nejbohatší program. Navíc se podílíme na přípravách. V Zadní Třebani jsme doma, je to pro nás nejlepší hraní a zároveň nejnáročnější. Obec je rozlehlá, navíc hrajeme už od dopoledních hodin na jarmarku. Odpoledne v průvodu a ve večerních hodinách na posezení," vyjmenoval Miloslav Frýdl.

„Tím, že jsme s masopustem před šestadvaceti lety začínali, jsme s ním spojení. A nejen my, i lidé. Například v loňském roce nás pohostilo sedmatřicet domácností," dodává kapelník. Podle něj jsou krásné všechny ostatní masopusty, které se v regionu konají a jmenoval například Srbsko, Svinaře, Neumětely. Premiéru bude mít Třehusk letos ve Všeradicích.

Mráz a déšť
A jak se oblíbené kapele hraje v mrazech či dešti? „Za šestadvacet let, co na masopustech hrajeme, jsme zažili všechny typy počasí, a to od sluníčka, kdy jsme v únoru chodili s krátkými rukávy až po patnáct pod nulou, nebo husté sněžení či déšť. Nejhorší je podzimní počasí. Když drobně mží a zima zalézá za nehty. Za chvíli je zima i na nohy. Vlhko prostoupí úplně všechno," říká Miloslav Frýdl. Ani v Hlásné Třebani, ani při jiných vystoupeních posluchači ale rozhodně nepoznají, že muzikanty zebou prsty.

Zdroj: DENÍK/Radka Kočová