Jak se ale člověk, který se věnuje reklamní grafice, dostal k divadlu? „Před několika lety jsem byl, nejspíš protože mám nějaký vztah k výtvarnu, přizván ke spolupráci na tvorbě divadelních kulis,“ vypráví Říha. „V té době se mi shodou náhod dostala do ruky knížka psaná formou scénáře Kleštěnec z pralesa od francouzského humoristy, který se jmenuje Pierre Henri Cami. Ta byla úplně skvělá. Udělal jsem ke hře loutky a už jsem byl pro loutkaření ztracený,“ líčí počátky, ze kterých nakonec vzešel divadelní spolek Na holou. „Sdružení jsme zaregistrovali na podzim roku 2005. Musím přiznat, že nikdo z nás neměl ani nejmenší zkušenost s divadlem. Já sám jsem znal jen jen Spejbla a Hurvínka,“ směje se loutkář. Před dvěma lety se sice stal předsedou občanské společnosti Na holou, ale sám o sobě říká, že mezi členy spolku si vysloužil indiánské označení „Ten, který svolává schůzky“. V letošním roce se loutkáři dočkali význačného ocenění na soutěži Pražský tajtrlík a postoupili na celorepublikovou přehlídku Chrudim.

V létě zahrají členové spolku svoji hru Zkáza Adamitů na tvrzi u Nežárky, na jejíž opravě se také sami podílejí. Kromě divadla, tvorby loutek a psaní scénářů se Říha věnuje cestování. Na kole poznal Kašmír, navštívil Pákistán nebo sjel s přáteli vodu v Rusku. Nejraději má ale Brdy.

Vizitka Ludvíka „Říhy“ Řeřichy

  • Ludvík „Říha“ Řeřicha se narodil před šestačtyřiceti lety.
  • Celých třicet let mu téměř nikdo neřekne jinak než „Řího“, takže na své vlastní jméno prý už ani neslyší.
  • Po studiu na učilišti v Berouně – Hlinkách prošel několika zaměstnáními, stal se mimo jiné řidičem kamionu.
  • Nyní se již několik let živí reklamní grafikou.
  • Je rozvedený, má jednoho syna. Jedenáct let žije se svojí přítelkyní. Společně bydlí v malém domečku v Oseku u Komárova.
  • Volný čas nejraději tráví cestováním, rád jezdí na kole po cizích zemích, ale miluje také Brdy. S přáteli jezdí na vodu. V roce 2005 se stal předsedou občanského sdružení Na holou.