Návštěvníci Tetína zažili v sobotu 23. června zcela ojedinělý slavnostní koncert houslisty Pavla Šporcla.

Do kostela sv. Ludmily přišly zástupy lidí, aby si mohly poslechnout virtuózní přednes skladeb především J.S. Bacha a N.Paganiniho a také poutavé vyprávění historek ze života skladatelů: "Snažím se o něco nového v rámci klasické hudby, jsem showman, což nás s Paganinim asi spojuje," přiznal houslový mistr.

Pavel Šporcl, "houslista pro 21. století", kritiky nazývaný "talentem, který se rodí možná jednou za sto let", zahrál v tetínském kostele na své modré housle postavené houslařem Janem Špidlenem v roce 2006. Mistrovský nástroj upoutává nejen netradiční barvu, ale také pozměněným obrysem korpusu a celou řadou dalších vylepšení dodávajících houslím lepší zvuk a stabilitu nástroje.

"Koncerty v kostele bývají neopakovatelné, atmosféra krásná; na Tetíně bylo narváno, takže se mi hrálo moc hezky," potvrdil po autogramiádě Šporcl.

Sobotní koncert, který pořádal Obecní úřad Tetín a připravila Jana Brajerová, vzniknul při příležitosti celé řady výročí: 270 let nepřetržitého působení tetínské školy, 480 let od počátku sedmiletého výkonu bohoslužeb Václavem Hájkem z Libočan v tetínských kostelech a jeho přípravy Kroniky české na tetínské faře, 235 let od postavení varhan v kostele sv. Ludmily Mistrem J.Guthem, 150 let od znovuobnovení kaple sv. Kateřiny pro církevní úkony a 5. výročí od otevření tetínského muzea, které dokládá historickou dávnověkost a bohatství duchovního odkazu památného Tetína, s jehož jménem jsou spjaty osudy sv. Ludmily a jejích vnuků knížat Václava a Boleslava.