Jako každý rok tak i letos se obyvatelé Srbska vydají začátkem června jako řádní poddaní císaře Karla ze Srbska na pochod. Akci obce přiblížila v rozhovoru Eva Černá.

Kudy povede průvod obyvatelů Srbska?
Zatímco celý honosný královský průvod putuje od pátku 3. června od Prahy ke Karlštejnu směrem převážně jihozápadním, náš prostší, ovšem neméně pestrý a veselý dav lidový vyráží v neděli 5. června na východ – Karlovi v ústrety. Po celá čtyři léta přivážíme císaři na zdobeném obtěžkaném voze pochutiny z vesnických dvorů a dvorků, hospodyňky leští rodinné stříbro a vynášejí hájené tajemné recepty ze svých kuchyní, aby byl císař uctěn těmi nejvybranějšími z prostých vesnických lahůdek. Dlouholeté sousedské spory pro tento vzácný den utichají, zbraně jsou jako v dobách starého Řecka složeny a i ti nejzarytější rivalové se vydávají svorně bok po boku za zpěvu ducha povznášejících písní pod srbeckou zástavou hrdě na cestu.

Jakou očekáváte účast?
Je až s podivem, že každým rokem se na naší malou vesničku, jež čítá necelých pět set obyvatel, schází až stohlavý dav, což je účast zajisté hojná.

Co mohou lidé spatřit v neděli 5. června v Srbsku?
Vzácné dobové šaty, prosté i zdobné, jsou po roce oprášeny, hrdla promazána, ke zpěvu připravená. Přes veškeré strádání a nepřízeň osudu, které postihly naši ves v posledních letech, občané se nevzdávají a i letos se chystá další jedinečný pochod, tentokrát i s překvapením. Jaké že to překvapení chystáme? Neváhejte a přijďte se první červnovou neděli zúčastnit této velkolepé taškařice.