Patří k nim i upozornění na fakt, že stále pokračují programy připravené v rámci Festivalu muzejních nocí, o němž lze říci, že letos dosáhl plnoletosti – koná se totiž již 18. ročník. A stále se muzejníkům daří nabízet mimořádné i nečekané zážitky a setkávání. Na sobotu speciální nabídku ohlásily Bohemia Farmstudio na bývalém statku ve Vysoké (u Mělníka), Muzeum T. G. M. Rakovník (Pečeme v běhu staletí), Muzeum zlata Nový Knín, Památník Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbramě, Rodný dům Vítězslava Hálka v Odoleně Vodě-Dolínku – a v Benešově dokonce dvě instituce současně: Muzeum Podblanicka a Muzeum umění a designu.

Sobota nabídne v Kutné Hoře dva zcela rozdílné koncerty, které však vlastně jsou oba zahajovací. V zahradách Galerie Středočeského kraje (GASK) odstartuje vystoupením rockera Davida Kollera a skupiny Vesper program Středočeského kulturního léta; cyklu venkovních akcí v areálech krajských muzeí a galerií naplánovaných až do září.

Magická fontána 2022.
OBRAZEM: Živelná show. Magická fontána vypráví příběh Františka Křižíka

Kratší trvání bude mít Mezinárodní hudební festival Kutná Hora. Tento festival klasické komorní hudby, pořádaný již popatnácté, má program devíti večerních koncertů rozplánovaný do 12. června. Preludiem se symfonií pro sólové housle festival v sobotu začíná v kapli Božího těla – nicméně vlastní zahajovací koncert se uskuteční v neděli v chrámu sv. Barbory. Festival zaujme vedle nadšení hudebníků a unikátní atmosféry koncertů také citlivě propracovanou dramaturgií. Tvůrce programu Jiří Bárta je chválen za to, jak se mu daří vytvářet kombinaci náročnosti a posluchačské atraktivnosti tak, aby festival lákal jak poučené publikum, tak i lokální nadšence.

Historická slavnost na Berounsku

Oba víkendové dny patří na Berounsku historické slavnosti – průvodu poselstva vévody Štěpána bavorského z Králova Dvora přes Tetín do Srbska. Zprvu se jednalo o doprovodnou akci k průvodu císaře a krále Karla IV. z pražského Radotína na Karlštejn – letos se ale tato původně „druhá větev“ koná samostatně, když hlavní průvod pořádán není. V Tetíně bude mít průvod vévody s kočáry, jezdci, zbrojnoši, praporečníky, bubeníky a dalším doprovodem lidu všelikého noční pauzu – a v neděli se pak vydá údolím Berounky do Srbska.

V neděli se za příležitostnou nabídkou přibližující zvyky předků lze vypravit na Kolínsko, a to do skanzenu v Kouřimi. Tamní muzeum lidových staveb přiblíží zapomenutou lidovou slavnost letnic. „Nikde jinde ji návštěvníci neuvidí,“ vysvětlila Dlouhá, proč doporučuje 5. června mezi 10. a 18. hodinou vypravit se právě sem. Program zahrnuje mimo jiné obchůzky královniček i králenské, otevírání studánek i besedy o lidových písních a lidových krojích. Návštěvníci dále budou moci ochutnat boží milosti (tradiční sladké cukroví smažené na sádle) a kosmatice (smažená květenství bezu), poučit se o bylinkách, které na zahrádkách pěstovaly prababičky, či vidět výrobu svatodušních holubiček – ať už z vaječného „vejdumku“, nebo štípáním ze dřeva.

Podpis memoranda o spolupráci mezi Středočeským krajem a pořadateli Noir Film Festivalu.
Festival černého filmu bude víc lákat kulturychtivé publikum

O víkendu také stále doznívají akce pořádané ke dni dětí. Z nich Dlouhá vyzdvihla tu z Mělnicka – Den dětí mezi zvířátky v Zooparku Zelčín. „Děti se mohou těšit na malování obličejů, tanečky, zpěv a zumbu v podání dua Míša a Niky, křest klokánků s moderátorkou Martou Ondráčkovou anebo odpolední řádění v hasičské pěně,“ shrnula nedělní nabídku.

Děti také nadchnou středočeské akce s dopravní tematikou. Už v sobotu se lze vypravit na den dětí ve Škoda Muzeu v Mladé Boleslavi či na rodinný den v ČD Muzeu v Lužné u Rakovníka. A rodiny s malými příznivci veřejné dopravy, které nemají daleko do hlavního města, může rovněž v sobotu zaujmout Pražský dopravní den dětí na Smíchově a na Zličíně s představením historické i současné techniky. Po oba víkendové dny pak Národní zemědělské muzeum v Čáslavi nabízí přehlídku Pradědečkův traktor. Co je na ní k vidění, určitě nebude těžkou hádankou ani pro velmi malé děti.