Louka pod hrady Točník a Žebrák bude v pátek a sobotu 29. a 30. května patřit reggae a dalším příbuzným žánrům, které vycházejí z pestré afro-karibské hudební kultury. Po oba dny se zde koná největší tuzemský reggae festival bez plotů, na němž vystoupí několik desítek DJs a kapel z celé Evropy, k největším hvězdám bude patřit King Kalabash z Martiniku nebo jamajský zpěvák Joseph Grant se svým Still Cool Bandem.

„Díky tomu, že je Reggae Meeting putovní festival, procestovali jsme toho v minulých letech opravdu hodně. Na louce pod Žebrákem jsme už dělali několik dalších reggae akcí, a tak víme, že romantičtější oblast v blízkosti Prahy těžko najdete,“ vysvětluje důvody pro místo konání jeden z organizátorů Lukáš Kolíbal, který je i šéfredaktorem internetového portálu www.reggaemusic.cz.

„Většina obecních úřadů se navíc dnes tak bojí techno akcí, že se už předem staví zamítavě ke všemu, co má něco společného s hudbou. Oproti tomu nám starosta i kastelán z Točníku opět vyšli vstříc, protože vědí, že nám jde vedle kvalitního festivalu i o dobré vztahy a v neposlední řadě o přírodu a ekologii,“ dodává Kolíbal.

Pro něj osobně byl minulý ročník tím nejlepším v historii. „Vedle výborné atmosféry tam pro zhruba tři tisíce lidí zahrálo 18 domácích kapel, což je rekord Reggae Meetingu. Každá z nich mě navíc příjemně překvapila. Konečně je vidět, že reggae tu má kromě příznivců i dostatek šikovných a pracovitých muzikantů,“ zdůrazňuje Kolíbal.

Na návštěvníky čeká areál bez plotů, tři ozvučené scény, zájmové workshopy včetně land-art performace a samozřejmě pestré občerstvení. Každý rok se organizátoři snaží vylepšit svoji práci i nabídku a servis pro lidi, jsou tak schopni reagovat na jejich přání. Například loni byl velký zájem o experimentální Dub Station, proto letos bude mít tento stan mnohem větší prostor.

Festival je unikátní také tím, že je na něj dobrovolné vstupné a kapely a DJs tu vystupují jen za cestovní náklady. „Nemáme díky tomu žádné ostnaté ploty kolem areálu a hudební program si můžou užít i ti, kteří zrovna nemají dost peněz. Samozřejmě pro mnohé není peněz nikdy dost, ale je třeba si i uvědomit, že ta legrace stojí hodně práce i prostředků, i když všichni na tom děláme zadarmo, na bázi dobrovolnosti a nadšení pro věc,“ připomíná Lukáš Kolíbal.

Proto pořadatelé navrhli doporučenou částku 200 korun za víkend, která je podle nich optimálním příspěvkem na náklady festivalu. Ty se pohybují řádech statisíců korun. Vstup na akci tím ale není podmíněn. „Za těch osm let si hodně lidí konečně uvědomilo, že celá ta zábava má také velké náklady a že když v rámci dobrovolného vstupného nikdo nic nepřispěje, tak už příště třeba nic nebude,“ vysvětluje Lukáš Kolíbal.

KAREL SOUČEK