V sobotu 21. srpna zde vystoupí skupina Turbo. Novinky prozradil baskytarista Petr Bob Šťastný.

Turbo je poprocková kapela založená v roce 1981, ovlivněná či inspirovaná kapelou Katapult, protože máte stejného textaře Ladislava Vostárka. V čem jste si podobní, nebo co mají obě skupiny společného?
Obě kapely vzešly z plzeňského rockového podhoubí. Katapult svou cestu za posluchači postavil na syrovém zvuku a jednoduchých rock’n’rollovo-bluesových písních. To jim ve spojení s dobře srozumitelnými texty přineslo úspěch a přináší ho dodnes. Hudba Turba je více pompéznější a díky klávesovým nástrojům a vokálům i uhlazenější. Proto bych jistou podobnost hledal pouze v textech, které z větší části pro obě kapely napsal Láďa Vostárek.

Ladislav Vostárek je autorem textů hitů, jako byly např. Chtěl jsem jednou jít, Hráč, Díky já jdu dál, Přestáváš snít, Láska z pasáží atd. Spolupracoval na přelomovém albu Návrat Králů, které vzniklo po smrti frontmana kapely Richarda Kybice. Vrátil se vám váš dvorní textař po 15 letech na delší dobu?
Když jsme po delší pauze začali točit další řadovou desku s názvem Jsou stále v nás, chtěl Ríša Kybic od Ládi nějaké texty. Láďa přislíbil, ale přes své podnikatelské aktivity se k psaní nedostal. Otextoval až písně z Ríšovy pozůstalosti. Možná to vůči němu cítil jako dluh. Zároveň to asi byl impuls k další spolupráci s Turbem. Jak dlouho nám to vydrží, ukáže čas. Textuje nám i Vladimír Mertlík a rýsuje se spolupráce s Petrem Šiškou.

Na letošní rok jste naplánovali koncertní šňůru, na kterou jste navlékli přes 70 koncertů po Čechách i na Moravě. Jednou ze zastávek koncertního turné je Újezd u Cerhovic, těšíte se?
Těšíme se na každý koncert a do Újezdu obzvlášť, protože je zde nejlepší publikum v kraji. Vracíme se sem jednou za rok a vždy má koncert báječnou atmosféru a jsou tu strašně krásné holky!

Jste spokojeni se svým současným postavením na české hudební scéně? Považujete se již za legendy? Jaké další tuzemské kapely máte rádi?
Vzhledem k tomu, že pravidelně koncertujeme a naše CD se poměrně slušně prodávají, nemůžeme si na nepřízeň posluchačů stěžovat. Když slyším, že se dodnes v rádiích hrají písničky z počáteční éry Turba, tak se mi zdá, že už mezi legendy patříme. Líbí se mi všechny kapely, které hrají s nasazením a je na nich vidět, že je hudba baví, posluchači to ocení.

Na čem nyní pracujete?
Natočili jsme dvě DVD, a to je práce opravdu hodně. Nyní se věnujeme přípravě dalšího řadového CD, které by mělo vyjít na jaře 2011.

Co byste vzkázal fanouškům?
Ať určitě přijdou. Necháme pro ně na jevišti duši.

Autor rozhovoru: Petr Klér